Najmodniejsze kwiaty doniczkowe. Popularne rośliny domowe

Rośliny doniczkowe są na topie – to obecnie jedne z najmodniejszych dodatków do aranżacji wnętrz. Ale czy wiesz, że wśród kwiatów domowych można wyróżnić te najmodniejsze? Jeśli chcesz stylowo udekorować swoje mieszkanie i być na czasie z aktualnymi trendami, przekonaj się, które rośliny ozdobne cieszą się największą popularnością?
Najmodniejsze kwiaty doniczkowe

Nie ma chyba łatwiejszego sposobu na efektowną i modną aranżację wnętrza, niż stylizowanie go za pomocą roślin doniczkowych. Kwiaty domowe nie dość, że wyglądają obłędnie, to jeszcze poprawiają jakość powietrza, tworzą przyjazny mikroklimat i do tego są po postu super.

Musisz jednak wiedzieć, że niektóre rośliny ozdobne cieszą się specjalnymi względami wśród miłośników aranżacji wnętrz. Co więcej, niektóre z nich są wnętrzarskim hitem od kilku sezonów. Przekonaj się zatem, na które gatunki kwiatów domowych warto postawić, aby twoje mieszkanie wyglądało świetnie.

Przeczytaj też: Jak stylizować wnętrze za pomocą roślin doniczkowych?

Monstera - królowa w donicy

To zdecydowanie prawdziwa królowa aranżacji wnętrz. Ta roślina doniczkowa o pnącym lub płożącym pokroju, osiąga naprawdę duże rozmiary, dlatego jeśli się na nią zdecydujesz, miej się na baczności – po kilku latach może się rozpanoszyć w twoim mieszkaniu.

Monstera charakteryzuje się sercowatymi, dziurawymi liśćmi. Mają one bardzo dekoracyjny charakter i sprawiają, że monstera wygląda świetnie. Roślina cieszy się taką popularnością, że jest przedstawiana na grafikach, plakatach i domowych tekstyliach.

Na dokładkę powiem jeszcze, że to bardzo wytrzymała roślina ozdobna, która przetrwa nawet starcie z początkującym domowym ogrodnikiem. Monstera ma niewielkie wymagania i potrzebuje umiarkowanego podlewania oraz w miarę jasnego stanowiska uprawy. Poza tym raz do roku należy ją przesadzać do większej doniczki i na tym koniec – możesz cieszyć się tym, jak monstera zdobi twoje mieszkanie.

Pilea - doniczka z monetami

Popularnie nazywana jest pieniążkiem i przydomek ten zawdzięcza liściom przypominającym monety. Pilea będzie świetną aranżacyjną przeciwwaga dla monstery, ponieważ w przeciwieństwie do opisanego wyżej pnącza, pieniążek osiąga niewielkie rozmiary. Mają one jednak jeden wspólny mianownik, którym jest bardzo łatwa uprawa.

Pilea jest zatem kolejną spośród roślin ozdobnych, które nie wymagają zbyt dużych nakładów pracy. Wystarczy, że ustawisz ją na parapecie (byle nie tym zorientowanym na zachód lub południe) oraz regularnie będziesz ją podlewać.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Fikus lirolistny - liście z głów

Spośród wielu odmian fikusów to właśnie ten o specyficznym kształcie liści, zaskarbił sobie miłość wielbicieli aranżacji wnętrz. Nawet jego daleki kuzyn fikus benjamin nie może pochwalić się taką sławą, jak figowiec litolistny. Skąd ta popularność? Pewnie z powodu trudnej dostępności oraz efektownie ukształtowanych liści - przypominają one swoim wyglądem lirę, a ich boki są pofalowane.

Niestety w przypadku fikusa lirolistnego, jego uroda idzie w parze z dość dużymi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Nie dość, ze należy utrzymywać stałą i umiarkowaną wilgotność podłoża, to jeszcze trzeba kontrolować jakość powietrza. Powinno ono być wilgotne, dlatego roślinę trzeba zraszać, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Palma kencja. Popularność rośliny to nie przypadek

To zdecydowanie najpopularniejsza odmiana palmy. W domowych warunkach dorasta do 2-3 metrów wysokości, a o jej walorach dekoracyjnych decydują przede wszystkim intensywnie zielone, podłużne liście, układające się w efektowne pióropusze.

Palma kencja prezentuje się szczególnie efektownie, gdy zamiast klasycznej osłonki na doniczkę, przechowuje się ją w koszu z wikliny lub trawy morskiej. W takim wydaniu roślina ozdobna świetnie wpisuje się w estetykę stylu skandynawskiego.

Palma nie jest co prawda bardzo kłopotliwa w uprawie, jednak nie najlepiej znosi długotrwałe okresy suszy. Dlatego nie powinieneś zapominać o jej podlewaniu, a aby dodatkowo zapewnić roślinie jeszcze lepsze warunki, należy zraszać jej liście przegotowaną wodą.

Paprocie - powrót do domowych korzeni

Paprotki królowały w aranżacji wnętrz lata temu, po czym przez pewien czas zeszły na dalszy aranżacyjny plan. Obecnie wróciły do łask i zrobiły to w naprawdę wielkim stylu. Szczególnie dobrze paprotki prezentują się w wiszących doniczkach, w których ich delikatne pędy mogą swobodnie opadać. Paprotki nie tylko świetnie wyglądają, ale też dodatkowo mają dobry wpływ na jakość powietrza w domu – oczyszczają je ze szkodliwych związków, dlatego są naturalnymi, zielonymi filtrami.

Są to jednak rośliny doniczkowe, które mogą przysporzyć odrobinę kłopotów. Paprotki wymagają powiem utrzymywania stałej wilgotności podłoża, jednak są wrażliwe na zbyt intensywne podlewanie. W związku z tym łatwo przesadzić z poziomem wilgotności gleby w doniczkach, co zazwyczaj prowadzi do gnicia rośliny. Na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby – w przypadku paprotek świetnie sprawdzają się samonawadniające nawilżacze. To swego rodzaju sączki, które wtyka się do doniczki z ziemią.

Przeczytaj też: Zielone filtry w sypialni, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Zamiokulkas - kwiat niezniszczalny

Jeśli monstera to roślina niewymagająca wiele zachodu, a pilea jest łatwa w uprawie, to o zamiokulkasie można powiedzieć, że jest prawie niezniszczalny. Kwiaty doniczkowe z tego gatunku rosną świetnie w każdych warunkach i sprawdzą się dobrze nawet w bardzo zacienionych wnętrzach. Do tego warto dodać, że nawet jeśli przez kilka tygodni zapomnisz o podlewaniu zamiokulkasa, nie musisz mieć wyrzutów sumienia – roślina z pewnością to przetrwa. Zamiokulkas ma ciemnozielone, mięsiste liście o delikatnie błyszczącej powierzchni. Jego pędy z czasem staja się coraz cięższe, więc roślina może wymagać podwiązywania.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny