Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: żabie skoki (frog jumping contest)

Słyszeliśmy już o wyścigach psów, koni czy ślimaków, ale rywalizacja z żabami w roli głównej? Wbrew pozorom żabie skoki to konkurs z wieloletnią tradycją, organizowany co najmniej od 1928 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Poznajcie kolejne kuriozum sportu - frog jumping contest.

Nietypowa tradycja

Żabie skoki to nietypowe konkursy, które odbywają się w małych miasteczkach rozsianych na terenie całych Stanów Zjednoczonych w ramach kultywowania ludowej tradycji. Swoją popularność zawdzięczają głównie opublikowaniu humoreski sławnego pisarza Marka Twaina o tytule: „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”. Choć ukazała się ona drukiem już w 1865 roku to nieprzerwanie tradycyjne zawody żabich skoków odbywają się co roku w hrabstwie Calaveras dopiero od 1928 roku. Choć Calaveras to główny ośrodek tego sportu to z równym zapałem kultywują go także mieszkańcy m.in. stanu Indiana, Ohio, Waszyngtonu, Maine, Missouri, Luizjany, a nawet Nowego Yorku.

Na czym to polega?

Żabie skoki w Calaveras zdobyły niezwykłą popularność, o czym świadczy liczba zawodników, którzy zgłosili się do udziału w zawodach w 2007 roku. Było ich aż 4 000, czyli ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej! Po tym wielkim sukcesie postanowiono uregulować zasady konkursu, wprowadzając w tym celu ścisły regulamin, który określa m.in. dzienną liczbę żabich skoków oraz nakaz odtwarzania uspokajającej muzyki w trakcie rywalizacji. Wykluczone z zabawy zostały także zagrożone gatunki żab, aby nie wpływać negatywnie na stan ich populacji i nie przyczyniać się do wyginięcia gatunku.

Nagrodą za najdłuższy skok odnotowany w trakcie konkursu jest 750 dolarów. Jednak to nie jedyny łakomy kąsek, który czeka na uczestników… W przypadku pobicia rekordu ustanowionego w 1986 roku, posiadacz zwycięskiej żaby otrzyma 5 000 dolarów. Nie będzie to jednak proste, ponieważ rekordowa żaba osiągnęła wynik aż 21 stóp i 5¾ cali.. Jej szczęśliwą właścicielką była Rózia Nitowaczka, czyli amerykańska fikcyjna postać pochodząca z piosenki „Rosie the Riveter”, która stała się ikoną kultury i symbolem kobiet pracujących w fabrykach podczas II wojny światowej.

Zatrudnij żabę

W Valley City w stanie Ohio konkurs żabich skoków rządzi się swoimi osobnymi prawami, nieustannie zaskakując i bawiąc widzów oraz fanów tego sportu, zgromadzonych na całym świecie. W przypadku braku swojej żaby, organizatorzy konkursu umożliwiają jej wynajęcie. Taka przyjemność kosztuje 5 dolarów, niestety nie mamy gwarancji jej skuteczności. Zawodnicy mogą zagrzewać swojego płaza do walki wszelkimi możliwymi sposobami (najczęściej po prostu krzycząc).

Autor: Sylwia Stwora
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.