Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: żabie skoki (frog jumping contest)

Słyszeliśmy już o wyścigach psów, koni czy ślimaków, ale rywalizacja z żabami w roli głównej? Wbrew pozorom żabie skoki to konkurs z wieloletnią tradycją, organizowany co najmniej od 1928 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Poznajcie kolejne kuriozum sportu - frog jumping contest.

Nietypowa tradycja

Żabie skoki to nietypowe konkursy, które odbywają się w małych miasteczkach rozsianych na terenie całych Stanów Zjednoczonych w ramach kultywowania ludowej tradycji. Swoją popularność zawdzięczają głównie opublikowaniu humoreski sławnego pisarza Marka Twaina o tytule: „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”. Choć ukazała się ona drukiem już w 1865 roku to nieprzerwanie tradycyjne zawody żabich skoków odbywają się co roku w hrabstwie Calaveras dopiero od 1928 roku. Choć Calaveras to główny ośrodek tego sportu to z równym zapałem kultywują go także mieszkańcy m.in. stanu Indiana, Ohio, Waszyngtonu, Maine, Missouri, Luizjany, a nawet Nowego Yorku.

Na czym to polega?

Żabie skoki w Calaveras zdobyły niezwykłą popularność, o czym świadczy liczba zawodników, którzy zgłosili się do udziału w zawodach w 2007 roku. Było ich aż 4 000, czyli ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej! Po tym wielkim sukcesie postanowiono uregulować zasady konkursu, wprowadzając w tym celu ścisły regulamin, który określa m.in. dzienną liczbę żabich skoków oraz nakaz odtwarzania uspokajającej muzyki w trakcie rywalizacji. Wykluczone z zabawy zostały także zagrożone gatunki żab, aby nie wpływać negatywnie na stan ich populacji i nie przyczyniać się do wyginięcia gatunku.

Nagrodą za najdłuższy skok odnotowany w trakcie konkursu jest 750 dolarów. Jednak to nie jedyny łakomy kąsek, który czeka na uczestników… W przypadku pobicia rekordu ustanowionego w 1986 roku, posiadacz zwycięskiej żaby otrzyma 5 000 dolarów. Nie będzie to jednak proste, ponieważ rekordowa żaba osiągnęła wynik aż 21 stóp i 5¾ cali.. Jej szczęśliwą właścicielką była Rózia Nitowaczka, czyli amerykańska fikcyjna postać pochodząca z piosenki „Rosie the Riveter”, która stała się ikoną kultury i symbolem kobiet pracujących w fabrykach podczas II wojny światowej.

Zatrudnij żabę

W Valley City w stanie Ohio konkurs żabich skoków rządzi się swoimi osobnymi prawami, nieustannie zaskakując i bawiąc widzów oraz fanów tego sportu, zgromadzonych na całym świecie. W przypadku braku swojej żaby, organizatorzy konkursu umożliwiają jej wynajęcie. Taka przyjemność kosztuje 5 dolarów, niestety nie mamy gwarancji jej skuteczności. Zawodnicy mogą zagrzewać swojego płaza do walki wszelkimi możliwymi sposobami (najczęściej po prostu krzycząc).

Autor: Sylwia Stwora
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!