Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: żabie skoki (frog jumping contest)

Słyszeliśmy już o wyścigach psów, koni czy ślimaków, ale rywalizacja z żabami w roli głównej? Wbrew pozorom żabie skoki to konkurs z wieloletnią tradycją, organizowany co najmniej od 1928 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Poznajcie kolejne kuriozum sportu - frog jumping contest.

Nietypowa tradycja

Żabie skoki to nietypowe konkursy, które odbywają się w małych miasteczkach rozsianych na terenie całych Stanów Zjednoczonych w ramach kultywowania ludowej tradycji. Swoją popularność zawdzięczają głównie opublikowaniu humoreski sławnego pisarza Marka Twaina o tytule: „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”. Choć ukazała się ona drukiem już w 1865 roku to nieprzerwanie tradycyjne zawody żabich skoków odbywają się co roku w hrabstwie Calaveras dopiero od 1928 roku. Choć Calaveras to główny ośrodek tego sportu to z równym zapałem kultywują go także mieszkańcy m.in. stanu Indiana, Ohio, Waszyngtonu, Maine, Missouri, Luizjany, a nawet Nowego Yorku.

Na czym to polega?

Żabie skoki w Calaveras zdobyły niezwykłą popularność, o czym świadczy liczba zawodników, którzy zgłosili się do udziału w zawodach w 2007 roku. Było ich aż 4 000, czyli ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej! Po tym wielkim sukcesie postanowiono uregulować zasady konkursu, wprowadzając w tym celu ścisły regulamin, który określa m.in. dzienną liczbę żabich skoków oraz nakaz odtwarzania uspokajającej muzyki w trakcie rywalizacji. Wykluczone z zabawy zostały także zagrożone gatunki żab, aby nie wpływać negatywnie na stan ich populacji i nie przyczyniać się do wyginięcia gatunku.

Nagrodą za najdłuższy skok odnotowany w trakcie konkursu jest 750 dolarów. Jednak to nie jedyny łakomy kąsek, który czeka na uczestników… W przypadku pobicia rekordu ustanowionego w 1986 roku, posiadacz zwycięskiej żaby otrzyma 5 000 dolarów. Nie będzie to jednak proste, ponieważ rekordowa żaba osiągnęła wynik aż 21 stóp i 5¾ cali.. Jej szczęśliwą właścicielką była Rózia Nitowaczka, czyli amerykańska fikcyjna postać pochodząca z piosenki „Rosie the Riveter”, która stała się ikoną kultury i symbolem kobiet pracujących w fabrykach podczas II wojny światowej.

Zatrudnij żabę

W Valley City w stanie Ohio konkurs żabich skoków rządzi się swoimi osobnymi prawami, nieustannie zaskakując i bawiąc widzów oraz fanów tego sportu, zgromadzonych na całym świecie. W przypadku braku swojej żaby, organizatorzy konkursu umożliwiają jej wynajęcie. Taka przyjemność kosztuje 5 dolarów, niestety nie mamy gwarancji jej skuteczności. Zawodnicy mogą zagrzewać swojego płaza do walki wszelkimi możliwymi sposobami (najczęściej po prostu krzycząc).

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak dobrać deskę snowboardową

Jak dobrać deskę snowboardową? Długość i rozmiar deski snowboardowe

2021-12-26
Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.