Data publikacji:

Kuriozum sportu: żabie skoki (frog jumping contest)

Słyszeliśmy już o wyścigach psów, koni czy ślimaków, ale rywalizacja z żabami w roli głównej? Wbrew pozorom żabie skoki to konkurs z wieloletnią tradycją, organizowany co najmniej od 1928 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Poznajcie kolejne kuriozum sportu - frog jumping contest.

Nietypowa tradycja

Żabie skoki to nietypowe konkursy, które odbywają się w małych miasteczkach rozsianych na terenie całych Stanów Zjednoczonych w ramach kultywowania ludowej tradycji. Swoją popularność zawdzięczają głównie opublikowaniu humoreski sławnego pisarza Marka Twaina o tytule: „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”. Choć ukazała się ona drukiem już w 1865 roku to nieprzerwanie tradycyjne zawody żabich skoków odbywają się co roku w hrabstwie Calaveras dopiero od 1928 roku. Choć Calaveras to główny ośrodek tego sportu to z równym zapałem kultywują go także mieszkańcy m.in. stanu Indiana, Ohio, Waszyngtonu, Maine, Missouri, Luizjany, a nawet Nowego Yorku.

Na czym to polega?

Żabie skoki w Calaveras zdobyły niezwykłą popularność, o czym świadczy liczba zawodników, którzy zgłosili się do udziału w zawodach w 2007 roku. Było ich aż 4 000, czyli ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej! Po tym wielkim sukcesie postanowiono uregulować zasady konkursu, wprowadzając w tym celu ścisły regulamin, który określa m.in. dzienną liczbę żabich skoków oraz nakaz odtwarzania uspokajającej muzyki w trakcie rywalizacji. Wykluczone z zabawy zostały także zagrożone gatunki żab, aby nie wpływać negatywnie na stan ich populacji i nie przyczyniać się do wyginięcia gatunku.

Nagrodą za najdłuższy skok odnotowany w trakcie konkursu jest 750 dolarów. Jednak to nie jedyny łakomy kąsek, który czeka na uczestników… W przypadku pobicia rekordu ustanowionego w 1986 roku, posiadacz zwycięskiej żaby otrzyma 5 000 dolarów. Nie będzie to jednak proste, ponieważ rekordowa żaba osiągnęła wynik aż 21 stóp i 5¾ cali.. Jej szczęśliwą właścicielką była Rózia Nitowaczka, czyli amerykańska fikcyjna postać pochodząca z piosenki „Rosie the Riveter”, która stała się ikoną kultury i symbolem kobiet pracujących w fabrykach podczas II wojny światowej.

Zatrudnij żabę

W Valley City w stanie Ohio konkurs żabich skoków rządzi się swoimi osobnymi prawami, nieustannie zaskakując i bawiąc widzów oraz fanów tego sportu, zgromadzonych na całym świecie. W przypadku braku swojej żaby, organizatorzy konkursu umożliwiają jej wynajęcie. Taka przyjemność kosztuje 5 dolarów, niestety nie mamy gwarancji jej skuteczności. Zawodnicy mogą zagrzewać swojego płaza do walki wszelkimi możliwymi sposobami (najczęściej po prostu krzycząc).

Autor: Sylwia Stwora