Data modyfikacji:

Z czym wiąże się kupno konia? O czym należy pamiętać, decydując się na zakup konia?


Własny koń to marzenie większości pasjonatów jazdy konnej. Hodowla zwierzęcia wymaga jednak znacznie większego zaangażowania i przygotowania niż uczęszczanie na lekcje w stadninie. O czym należy pamiętać, gdy rozważa się kupno konia? Jak się do niego przygotować?
kupno konia

Ile kosztuje kupno konia?


Kupno konia to spory wydatek. Zdrowy źrebak, ogier lub klacz kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych. Najwięcej płaci się za zwierzęta pochodzące z profesjonalnych stadnin, w których dba się o czystość rasy. Koń od gospodarza lub mieszanej krwi jest tańszy, jednak nie prezentuje się w galopie tak pięknie.

Powinno się pamiętać, że na to, ile kosztuje kupno konia, wpływ ma potencjał zwierzęcia. Najdroższe są młode konie wyścigowe, które są niezwykle szybkie i silne. Mniej zapłaci się za kuce i klacze, które mogą wozić dzieci i być hodowane w szkółkach jazdy konnej. 

Jakie warunki powinno się zapewnić koniowi?


Przed zakupem konia powinno się przygotować stajnię z dużym boksem. Zwierzę potrzebuje przestrzeni, w której odpocznie w nocy i ukryje się przed zimnem lub deszczem. Koń nie może mieszkać w tym samym pomieszczeniu gospodarczym, co inne zwierzęta hodowlane (np. świnie lub krowy). Potrzebuje odrębnej przestrzeni, w której będzie czekać na niego czyste i świeże siano, woda oraz wysokiej jakości pasza.

W pierwszych dniach po kupnie konia powinno się kupić suplementy na stawy, biotynę, magnez oraz inne preparaty, które otrzymywało zwierzę. Prócz nich potrzebuje się dodatków paszowych, które uzupełnią dietę konia. Ponadto dla nowego mieszkańca stajni przygotowuje się szczotki i zgrzebła do pielęgnacji sierści, wcierki i glinki oraz ochraniacze skokowe do lonżowania i jazdy. Dla konia kutego niezbędne są również kaloszki, które chronią kopyta przed urazami spowodowanymi noszeniem podków.

Do podstawowego wyposażenia dla konia zalicza się też siatkę na siano, kantary i uwięzi oraz derki. Te ostatnie przydają się zwłaszcza w chłodne, wietrzne dni, gdy zwierzę po intensywnym treningu potrzebuje okrycia, by ochronić je przed przeziębieniem. Do pracy z wierzchowcem potrzebuje się natomiast lonży, która umożliwia przygotowanie go do noszenia jeźdźca na grzbiecie. Jeździec powinien przygotować dodatkowo ogłowie, wędzidło i wygodne siodło. Takie wyposażenie jest niezbędne, by dosiąść bezpiecznie konia. 

O czym jeszcze pamiętać przed kupnem konia?


Gdy w stadninie ma zamieszkać kolejny koń, kupno powinno być dobrze przemyślane. Zwierzę żyje przez wiele lat, często przez ponad dwie dekady. Już na etapie zakupu konia powinno się przemyśleć, czy będzie się miało wystarczające środki finansowe, by utrzymać go w pełni zdrowia. Zwierzę potrzebuje stałej opieki weterynaryjnej, zdrowej karmy, zakupu środków higienicznych, derek itd. Kupno konia jest dobrym pomysłem jedynie, gdy zapewni się mu wszystko, czego potrzebuje, by zachować zdrowie. Brak środków finansowych powinien skłonić do rezygnacji z zakupu wierzchowca lub do intensywnego poszukiwania dodatkowych pieniędzy na utrzymanie zwierzęcia.

Równie ważne jest przemyślenie, czy ma się wystarczająco dużo czasu, by codziennie zajmować się wierzchowcem. Każdego dnia potrzebuje on kilku godzin uwagi. Należy go karmić, czyścić, wyprowadzać na wybieg, trenować i ujeżdżać. Jeśli ma się zbyt mało czasu, by zająć się koniem samodzielnie, powinno się zapewnić sobie pomoc innych osób. Dodatkowa osoba do opieki nad zwierzęciem jest niezbędna również na wypadek choroby właściciela wierzchowca, wyjazdu na wakacje lub innego zdarzenia, które wymusza pobyt poza miejscem zamieszkania. 
Autor: Monika Kocher