Muzyka techno powstała w latach 80. XX wieku, a swoje korzenie ma w muzyce disco i house, które wykorzystywały ówczesne wówczas zdobycze techniki muzycznej. Była to muzyka, która powstawała przy udziale nowoczesnych instrumentów i komputerów. Popularność zdobyła najpierw w Ameryce, a następnie w Europie. Ulegała zmianom i modyfikacjom – tak właśnie powstało techno, które zdobyło serca milionów słuchaczy.
Część osób twierdzi, że powstanie techno związane jest z utworzeniem niemieckiej grupy muzycznej Kraftwerk, Clock DVA, inni wskazują za pioniera DJa Dericka Cartera. Każdy z nich ma swój udział w rozwoju muzyki tego gatunku.
Techno to sample, miksowanie, sratchowanie, innymi słowy – generowanie dźwięków za pomocą odpowiedniego sprzętu. Aby tworzyć tego rodzaju muzykę nie jest konieczne posiadanie profesjonalnego studio – wystarczy podstawowy sprzęt, taki jak mikser, sampler, syntezatory, gramofony, automat perkusyjny i komputer. Urządzenia te umożliwiają zestawianie niebanalnych dźwięków, tworząc oryginalną i dźwięczną całość.
Dla muzyki techno charakterystyczne jest automatyczne i regularne uderzenie basowego bębna, zwanego stopą. Tempo utworu, czyli szybkość uderzeń, mierzona jest w jednostkach BPM (ang. beats per minute). Jest to na tyle charakterystyczny wyznacznik, iż umieszczany jest zazwyczaj przy każdej pozycji, umieszczonej na płycie.
Techno to przede wszystkim zjawisko muzyczne – tu nie są najważniejsze pozycje społeczne i rozpoznawalność. Zdarza się, że najbardziej popularne utwory tworzą ludzie anonimowi, znani jedynie z pseudonimów czy współpracy z wytwórniami muzycznymi. Wykonawcy, tacy jak Aphex Twins, Eat Static czy The Chemical Brothers nie są kojarzeni z prawdziwych imion i nazwisk – do tego nie przywiązuje się znaczenia.
Muzyka techno dość szybko uległa podziałom. Obecnie to duża grupa podgatunków, wśród których na wyróżnienie zasługują:
Zupełnie inaczej odbiera się muzykę słuchając jej w domu, a inaczej na imprezach i festiwalach techno, na których spotykają się fani mocnych brzmień. To niezwykłe przeżycie – móc uczestniczyć w wydarzeniu, gdzie setki ludzi poddają się ulubionym rytmom. Na każdym takim wydarzeniu główną rolę odgrywa DJ, który tworzy atmosferę i obserwuje reakcję publiczności, dostosowując kolejne utwory do potrzeb tańczących.
Ważnym elementem kultury techno jest trans, w którym zawiera się przesłanie muzyczne każdego utworu. To coś więcej niż dźwięki – to rytmika i taniec, mające pozwolić na wejście w głąb własnej duszy, odcięcie się od rzeczywistości, zapomnienie o otoczeniu.
To właśnie niezwykły rytm traktowany jest jako klucz do osiągnięcia innego stanu świadomości, swego rodzaju wyzwolenia, zastopowania myślenia o codzienności. W takich momentach ludzie stają się wspólnotą, jednością. Techno bezsprzecznie kojarzy się z miastem, jednak jest ucieczką od cywilizacji. Jest nieco zbliżony do założeń New Age. Jego filozofia jest jedną z najbardziej interesujących subkultur, która w swoich założeniach wyraża niepokój i sprzeczne pragnienia.
Muzyka techno w Polsce stała się popularna po upadku muru berlińskiego w roku 1989. Dziś sympatycy tego stylu muzycznego stanowią jedną z największych subkultur. Rodacy licznie pojawiają się na festiwalach techno, takich jak m.in. Love Parade – największej imprezy miłośników gatunku na świecie. Tłumy ludzi bawią się wówczas na ulicach i w klubach muzycznych w stolicy Niemiec – Berlinie. Podobna impreza, choć z nieco mniejszym rozmachem, organizowana jest w Łodzi, pod nazwą Parada Miłości. Nie brak jednak w Polsce klubów i okazji do wspólnej zabawy przy niezwykłej muzyce, która wprowadza w wyjątkowy nastrój.
Festiwale techno 2022 z pewnością przyciągną publiczność przed scenę. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku będzie Audioriver. To tu spotkają się najsłynniejsi reprezentanci techno, drum’n’bassu, house i elektroniki. Fani Audioriver jeżdżą do Płocka od wielu lat, a z każdym kolejnym rokiem liczba miłośników tych gatunków muzycznych rośnie. Organizatorzy z otwartymi rękoma witają każdego, kto uwielbia dobrą muzykę i chce bawić się na koncertach techno, live-actach i setach DJ-ów.
Audioriver zachwyca wyjątkową lokalizacją i stanowi ważną część życia kulturalnego Płocka. Festiwalowe miasto powstaje na plaży nad Wisłą. W ciągu dnia dźwięczną muzykę usłyszeć można na Starym Rynku, gdzie odbywają się koncerty darmowe, targi muzyczne i panele dyskusyjne. Audioriver kończy Sun/Day - jedna z najwspanialszych imprez w Polsce. Zachwyca designem scen i wyjątkowym klimatem.
Najważniejsze festiwale techno 2022 to także znany w Europie Środkowo-Wschodniej Sunrise Festival. Jego niezwykła historia miała swój początek w 2003 roku, kiedy w kołobrzeskim amfiteatrze po raz pierwszy pojawili się na scenie przedstawiciele muzyki techno, house i trance. Od samego początku fani mieli niezwykłą okazję usłyszeć najpopularniejsze gwiazdy muzyki klubowej. Z każdym kolejnym rokiem organizatorzy stawiali sobie poprzeczkę coraz wyżej, chcąc spełnić oczekiwania każdego uczestnika. Tworzone były nowe sceny, zachwycająca scenografia, najwyższej jakości, zapierające dech w piersiach pokazy pirotechniczne i najlepsi artyści z całego świata.
Amfiteatr w Kołobrzegu nie był jednak wystarczający, aby zmieścić licznych fanów artystów techno. Od 2019 roku Sunrise Festival ma miejsce w na terenie byłego lotniska w Podczelu. Teren imprezy jest kilkakrotnie większy – obecnie pozwala na budowę 5 ogromnych scen, na których pojawił się wielu muzyków z Polski i zza granicy.
Wartym uwagi festiwalem techno jest także Instytut Festival Music & Art. To unikalne wydarzenie dla miłośników muzyki techno i elektronicznej, które stanowi połączenie wielu doświadczeń i emocji. Na wyróżnienie zasługuje charakter imprezy i energia, którą organizatorzy pragną przekazać widzom.