Data publikacji:

Krav maga – co to jest? Jak ćwiczyć krav magę?

W popularnych filmach sensacyjnych często zaobserwować można bohatera nokautującego przeciwnika jednym, celnym ciosem. W większości przypadków cios ten zaczerpnięty jest z krav magi, czyli nowoczesnego systemu samoobrony i kontrataku. Krav maga jest mieszanką wielu sztuk walki, stworzoną do skutecznej walki wręcz. Angażuje do pracy całe ciało i dopuszcza chwyty niedozwolone gdzie indziej. Chcąc nauczyć się samoobrony lub po prostu szukając sportu dla siebie, warto zainteresować się krav magą.
Krav maga – co to jest? Jak ćwiczyć krav magę?

Krav maga – co to jest?

Krav maga jest nowoczesnym systemem walki wręcz i samoobrony, stworzonym w latach 30. XX w. Od tamtej pory nieustannie rozwija się i podlega ciągłemu doskonaleniu. Wysoka skuteczność i szybkość opanowywania technik krav magi wynikają w dużej mierze z tego, na czym ona bazuje – z naturalnych, podstawowych odruchów obronnych, jakie można zaobserwować u ludzi. W krav madze dopuszczalne są dźwignie, ciosy czy kopnięcia w okolice bardzo uwrażliwione – jak gardło, oczy, splot słoneczny czy nawet krocze. Największe znaczenie ma efekt uderzenia.
Krav maga łączy w sobie elementy zaczerpnięte z wielu sztuk walki. Między innymi z boksu, ju jitsu, judo czy tajskiego boksu. Opiera się na walce w bezpośrednim lub bardzo bliskim kontakcie. Używaną bronią jest ciało. Mogą nią też być posiadane czy napotkane przedmioty, takie jak damska torebka, plecak, pęk kluczy, kij, a nawet kontener na śmieci. Trenerzy krav magi uczą gdzie i jak uderzyć, aby osiągnąć najlepszy skutek.
Jedną z najważniejszych zasad, jakich uczą się adepci krav magi, jest unikanie sytuacji i miejsc niebezpiecznych, a także możliwie najszybsze oddalenie się od nich. Kiedy nie jest to możliwe – należy bronić się, dając z siebie wszystko.

Krav maga – wady i zalety

Krav maga jest systemem walki stosunkowo łatwym do opanowania i prezentującym w możliwie najbardziej realny sposób możliwości wykorzystania nabytych umiejętności w groźnych sytuacjach. Dzięki wyuczonym technikom można stawiać czoła przeciwnikom znacznie silniejszym i lepiej uzbrojonym.
Treningi rozwijają siłę, zwinność, wytrzymałość i koordynację ruchową. Poprawiają także kondycję i wydolność organizmu. Dzięki dużym dawkom aktywności fizycznej, kształtuje się wysportowana, umięśniona sylwetka, a nadmiarowe kilogramy szybko odchodzą w niepamięć.
Znajomość krav magi zapewnia komfort psychiczny. Świadomość własnych umiejętności znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zapewnia wewnętrzny spokój oraz wyważone reakcje w sytuacjach stresowych. Aktywność fizyczna na treningach pozwala także rozładować stres, złość i inne negatywne emocje.
Trudno mówić o wadach tego systemu walki, ponieważ rozsądnie i właściwie wykorzystywany właściwie ich nie posiada. Kluczem jest stosowanie nabytych umiejętności i poznanych technik w sytuacjach faktycznego zagrożenia, do samoobrony, a nie do znęcania się nad innymi.

Krav maga – jak przygotować się na trening?

Treningi krav magi angażują całe ciało, dlatego podczas nich niezbędna jest wygodna, niekrępująca ruchów i oddychająca odzież sportowa. Podobnie obuwie – powinno być maksymalnie komfortowe i stabilne. Na treningach zazwyczaj nie obowiązuje dress code wymagający specjalnego ubrania. Najczęściej zaleca się długie, czarne spodnie i koszulkę z logo szkoły krav magi.
W torbie sportowej, poza strojem i obuwiem, powinna znaleźć się butelka z wodą lub napojem izotonicznym, niewielki ręcznik do ocierania potu i mała przekąska, która może przydać się w przypadku zbytniego obniżenia poziomu cukru, a co za tym idzie – spadku energii.
Niezbędna będzie także inwestycja w podstawowe ochraniacze – na zęby, piszczele oraz krocze. Zabezpieczenia powinny być dobrej jakości i wymieniane, kiedy tylko zostaną uszkodzone. W doborze odpowiednich akcesoriów z pewnością pomogą trenerzy.

Krav maga – jak wygląda trening?

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, trening krav magi rozpoczyna rozgrzewka i ćwiczenia typu cardio, służące poprawie wydolności i ogólnej kondycji. Na treningach kładzie się największy nacisk na siłę, wytrzymałość, koordynację ruchową i poprawną technikę, dlatego często odbywają się ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Etapem najczęściej następującym po rozgrzewce jest prezentacja technik i ruchów, a następnie ćwiczenie ich w parach lub grupach. Na dalszych etapach treningów obywają się walki sparingowe między uczestnikami. Przeprowadzane są także treningi zadaniowe i sytuacyjne. Są one szczególnie ważne, ponieważ uczą wykorzystywania poznanych technik i nabytych umiejętności w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych.

Czy w krav madze są stopnie?

Początkowo twórca krav magi nie widział konieczności systematyzowania poziomów wtajemniczenia, wzorem wschodnich sztuk walki. Krav maga powstała do celów militarnych i dopiero po czasie wprowadzono do niej system pasowy, opierający się na barwach: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy i czarny. Zasadność stosowania kolorowych taśm była w kolejnych latach podważana i obecnie część federacji z nich korzysta, a część całkowicie je porzuciła na rzecz poziomów (adept, absolwent, ekspert).
Kolory pasów bywają traktowane jako oznaczenie stopnia umiejętności, jednak rzadko same pasy bywają noszone na treningach. Obowiązujący strój zazwyczaj składa się z czarnych spodni i czarnej lub białej koszulki.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!