Data modyfikacji:

Kot w domu - jak wychować kota w domu?

Mawia się, że kot chodzi własnymi drogami. Taki pogląd sprawia, że wielu właścicieli mruczków z góry skazuje ich wychowywanie na niepowodzenie. W ich przeświadczeniu kot to indywidualista, który sam wypracuje metody życia w nowym otoczeniu. Jest w tym wiele prawdy, jednak nie oznacza to, że kot jest oporny na jakąkolwiek naukę. Sprawdź, jak wychować kota w domu, a tym samym zyskać wiernego przyjaciela.
kot w domu

Kot w nowym domu. Jak z nim postępować?

Trening i tresura to pojęcia, które większość osób kojarzy przede wszystkim z psami. Zupełnie słusznie, ponieważ to one spośród wszystkich zwierząt domowych są najlepiej przystosowane przez naturę do współpracy z człowiekiem. Inne domowe pupile – koty, uważane są za wysoce niezależne i nieskłonne do nauki zasad.

Prawdą jest to, że każdy kot – niezależnie od rasy – jest po prostu indywidualistą. Po swoich dzikich przodkach domowe mruczki odziedziczyły samodzielność oraz umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Nie jest jednak prawdą, że kota nie można nauczyć zasad zachowania czy nawet sztuczek!

Jak wychować kota w domu?

Gdy kot trafi do twojego domu, ustalanie reguł wspólnego życia warto wprowadzić jak najprędzej – bez względu na to, czy czworonóg jest mały, czy starszy. Oczywiście kocięta – zupełnie tak jak dzieci – chłoną nową wiedzę zdecydowanie szybciej. Zaufaj jednak, że nawet dorosły kot potrafi przystosować się do nowych zasad.
Poniżej przedstawiamy nasze metody na to, jak wychować kota w mieszkaniu w bloku lub w domu.

Kot w nowym domu – zacznij od badań

Gdy kupisz lub przygarniesz mruczka, jak najprędzej zapisz go na wizytę u weterynarza. Zwierzę powinno mieć własną książeczkę zdrowia, a także zostać starannie przebadane. Gdy specjalista potwierdzi, że twój pupil rozwija się prawidłowo, możesz zabrać kota do domu i zacząć zastanawiać się nad tym, jak zbudować nową przyjaźń.

Kot w domu i budowa zaufania

Każdy kot jest inny – niektóre z nich lgną do ludzi, inne pozostają z natury nieufne. Starsze koty, które doświadczyły przemocy, mają trudności we współpracy z nowymi właścicielami. Nie ma jednak przeszkód nie do pokonania.
  • Pierwsze dni aklimatyzacji kota w nowym miejscu powinny być dla niego przede wszystkim spokojne. Zwierzę musi dobrze poznać nowy teren oraz przyzwyczaić się do towarzystwa osób, które na nim przebywają. Nie obciążaj zanadto kota swoją czułością i nie noś go bez przerwy na rękach – niech ma szansę na swobodne chodzenie po domu.
  • Jeśli masz małe dzieci, zadbaj o to, by nie osaczały zwierzęcia. Oczywiście, spokojne zapoznanie się jest jak najbardziej wskazane.
  • Zorganizuj kąt, w którym twój kot od czasu do czasu będzie mógł pobyć sam. Niech będzie to wygodne legowisko, drapak z budkami czy transporter. Prywatne miejsce okaże się schronieniem, gdy zwierzak zechce odpocząć od nowych bodźców.
  • Co zrobić, by nieufny zwierzak chętniej do ciebie podchodził? Cóż, wielu behawiorystów zaleca zastosowanie miłej łapówki w postaci kocich smaczków.

Dlaczego kot sika w domu?

Kolejnym ważnym aspektem wychowania kota w domu jest trening czystości. W większości przypadków nie stanowi on dużego problemu, ponieważ mruczki są „zaprogramowane” do zakopywania swoich odchodów. Jeśli w domu znajduje się kuweta, najpewniej twój kotek sam zrozumie, do czego służy. Pamiętaj jedynie, aby wybrać dobry żwirek dla kota.
Zdarza się jednak, że kot, pomimo starannego przygotowania, nadal załatwia się w nieodpowiednich miejscach. Co może być tego przyczyną? Być może zakupiona kuweta jest dla niego zbyt mała, zbyt wysoka bądź kryta (wiele kotów preferuje kuwety otwarte). Zwierzakowi może przeszkadzać mała ilość żwirku lub podłoże, które mocno drapie w łapki. Pamiętaj też, że kot nigdy nie załatwia się tam, gdzie je. Kuweta powinna być ustawiona z dala od miseczek.
Jeśli mimo wprowadzenia zmian problemy nadal występują, sięgnij po specjalistyczne środki zapachowe. Niektóre z nich mają woń, która zachęca kota do załatwienia się w danym miejscu, inne odstraszają.

Od czasu do czasu delikatnie przenieś swojego kota do kuwety. Gdy z niej skorzysta, nagrodź go przysmakiem.

Nauka przychodzenia na wołanie

Twój kot raczej nie nauczy się aportować lub przeskakiwać przez przeszkody. Możesz jednak z powodzeniem nauczyć go reakcji na kilka słów, w tym na jego imię.

Najprostszym sposobem na naukę kota imienia jest częste zwracanie się nim do niego. Gdy kot odwróci się na dźwięk swojego imienia, zawsze obdarz go uwagą, np. głaszcząc go. Jeśli zwierzę zapamięta swoje imię, okaże się to bardzo przydatne np. do tego, by znaleźć kota w domu, gdy ten schowa się pod sofą lub za szafą.

Dobrym sposobem nauki przychodzenia na wołanie jest połączenie go z wręczeniem kotu przysmaku. Pamiętaj jednak, że smaczki nie powinny przekraczać 10% codziennego kociego wyżywienia.

Kot w domu jest agresywny. Co robić?

Twój mruczek gryzie i drapie, gdy tylko chcesz się do niego zbliżyć? Takie zachowanie musi mieć swoją przyczynę.
  • Koty bywają agresywne najczęściej wtedy, gdy się boją. Upewnij się, że w otoczeniu nie dzieje się nic, co wywoływałoby u zwierzęcia zbędny stres.
  • Agresywne reakcje mogą być efektem bólu fizycznego. Kot może zaatakować np. po nadepnięciu na ogon.
  • Jeśli twój pupil podgryza twoje kostki i dłonie, może po prostu brakuje mu rozrywki. Koty to bardzo aktywne zwierzęta, które wymagają wrażeń przez całe życie. Pamiętaj, aby każdego dnia znajdować dla kota czas na zabawę.
  • Jeśli wspomniane metody nie pomogą, warto skontaktować się z behawiorystą. Nieuzasadniona agresja może mieć podłoże neurologiczne.

Kot sam w domu

Prędzej czy później nadejdzie ten moment, w którym twój mruczek będzie musiał zostać sam w domu. To stresująca chwila, zwłaszcza dla właścicieli małych kociąt. Jednak bez obaw – odpowiednio przygotowany pupil na pewno poradzi sobie świetnie

Kot jest gotowy do zostawania w domu sam wtedy, gdy zna lokalizację swoich miseczek oraz kuwety. Ponadto powinien z niej pewnie i bezproblemowo korzystać. Jak już wiesz, każdy kot to indywidualista, dlatego chwilowa samotność nie będzie dla niego wielkim utrapieniem.
  • Aby zwierzak nie nudził się w samotności, do jego dyspozycji pozostaw ulubione zabawki. Im więcej tym lepiej!
  • Zadbaj o to, by w miseczkach nie zabrakło jedzenia oraz wody.
  • Kuweta kota przed pozostawieniem go w domu powinna być czysta.

Kot w domu niszczy meble. Jak postępować?

Mruczek drapiący tapicerki to utrapienie niejednej z osób. Jak oduczyć kota tego zachowania? Przede wszystkim zapomnij o krzykach i przemocy. Takie działanie nie tylko nie nauczy kota prawidłowego postępowania, ale także pozbawi go zaufania do ciebie.
  • Przede wszystkim, zafunduj pupilowi dobry i atrakcyjny drapak, przy którym będzie chciał spędzać czas. Ten idealny powinien mieć budki i półeczki, które nadają się do beztroskiego wylegiwania się.
  • Za każdym razem, gdy kot zajmie się swoim drapakiem, nagrodź go przysmakiem. Mruczek szybko zapamięta, że mu się to opłaca!
  • Meble szczególnie atrakcyjne dla kocich pazurków spryskaj środkiem odstraszającym.

Kot w domu – to się uda!

Jeśli jesteś na etapie zastanawiania się nad „za” i „przeciw” posiadaniu kota, zapewniamy, że przy odrobinie wysiłku wypracujecie wspólne porozumienie. Futrzak, choć z natury niezależny, może nauczyć się zasad mieszkania w nowym domu.