Disco polo chyba od zawsze wzbudzało w słuchaczach nieco sprzeczne emocje. wzbudza równie sprzeczne emocje co disco polo. Niektórzy twierdzą, że to synonim kiczu i tandety, inni – doskonale się przy nim bawią i wzruszają. Jak i kiedy powstała muzyka disco polo?
Początek muzyki disco polo określany jest na lata 80-te XX wieku. To właśnie wtedy popularne stały się elektroniczne instrumenty klawiszowie, takie jak keyboardy i syntezatory, które zrewolucjonizowały świat muzyki pop, rock i tanecznej.
Pierwsze zespoły i wykonawcy, na wzór włoskiego italo disco, tworzyli nowatorskie w Polsce utwory, oparte często na ludowych dźwiękach. Wówczas nie były one określane jako disco polo, a muzyka chodnikowa. Dlaczego? Ponieważ pierwsze kasety z nagraniami sprzedawane były głównie na straganach lub po prostu – na ulicy.
W 1993 roku nastąpiła ostateczna zmiana nazwy muzyki chodnikowej na disco polo. Określenie to stało się popularne za sprawą właściciela wytwórni płytowej Blue Star – Sławomira Skręta. Disco polo powstało więc wyniku naturalnej ewolucji – wykonywania utworów biesiadnych i weselnych z zastosowaniem nowych instrumentów.
Disco polo lat 90. przeżywało niezwykły rozkwit – i był to chyba najlepszy czas dla muzyki tego gatunku. Popularność ówczesnych hitów przerosła oczekiwania samych wykonawców i zespołów. Do dziś na weselach i imprezach usłyszeć można największe przeboje z tamtych lat – Wolność, Jesteś szalona, O Tobie, kochana, Życie to są chwile i wiele innych. Choć muzyka disco polo dość szybko znalazła się na szczycie – niedługo potem zainteresowanie nią nieco spadło.
Mimo to artyści nie przestawali tworzyć. Poszukiwali nowych dźwięków, aranżacji i inspiracji. Odniosło to pozytywny skutek – m.in. zespół Weekend na nowo rozbudził w ludziach entuzjazm do muzyki disco polo, a wszystko to za sprawą przeboju Ona tańczy dla mnie, który porywał do tańca w klubach, na dyskotekach i koncertach disco polo. Obecne brzmienie nagrań, ciekawe teledyski i profesjonalne podejście do nowych produkcji może zaskoczyć nawet zatwardziałych przeciwników tego gatunku.
Jednym z pierwszych zespołów disco polo był założony w 1984r roku Bayer Full. Początkowo występował na weselach, następnie również na festiwalach i przeglądach, m.in. piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. W 1991 roku Bayer Full podpisał pierwszy kontrakt płytowy. Najbardziej znanym utworem zespołu jest przebój Majteczki w kropeczki.
W skład grupy muzycznej wchodzili niegdyś Jacek Łyziński (wokal, gitara), Jacek Fudała (wokal, instrumenty klawiszowe), Dina Fudała (wokal), Jarosław Czajkowski (wokal, gitara basowa), Artur Pyciarz (wokal, gitara), Michał Przytula (saksofon tenorowy), Joanna Domagała (wokal), Piotr Kelm (skrzypce), Krzysztof Kwiatkowski (instrumenty klawiszowe, akordeon), Paweł Mielnik (gitara elektryczna i akustyczna), Iwona Ościk (saksofon), Paweł Opasiński (wokal, gitara) oraz Krzysztof Sochacki (saksofon). Obecnie Bayer Full tworzą Sławomir Świerzyński (wokal), Sebastian Świerzyński (wokal), Beata Jasińska (wokal), Nikola Świerzyńska-Dutkiewicz (wokal), Roman Matuszewski (wokal, perkusja), Damian Świerzyński (wokal).
Ogromną popularnością cieszy się zespół Akcent, założony w 1989 roku przez Zenona Martyniuka i Mariusza Anikiej. Ich pierwsza kaseta ukazała się w 1991 roku, pod tytułem Akcent 1. Znalazły się na niej takie hity, jak Chłopak z gitarą, Tabu tibu, Dajcie mi gitarę. Kiedy w sierpniu 1991 r. zespół wyjechał do Belgii – nagrał drugi album Żegnaj mała. Zespół rozpadł się, Zenon Martyniuk rozpoczął współpracę z Crazy Boys, a Mariusz Anikiej – z grupą muzyczną Marinero.
Kolejnym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów disco polo lat 90. niewątpliwie byli Boys. Założycielem grupy muzycznej był Marcin Miller, a członkami Maciej Zelinski, Krzysztof Cieciuch, Robert Sasinowski oraz Andrzej Rogowski. Z biegiem lat skład bandu zmieniał się, obecnie jego trzon stanowi Miller wraz z grupą taneczną. Pierwszym sukcesem Boys była kaseta Dziewczyna z marzeń, na której znalazł się m.in. hit Wolność, grany po dziś dzień. Zespół nagrał również przeboje, takie jak Jesteś szalona, Usłysz wołanie, Chłop z Mazur.
Mig to grupa muzyczna, która podbiła serca milionów słuchaczy. Założona została w roku 2000 w Pruszkowie przez Dorotę Pstrągowską, Marka Gwiazdowskiego, Krzysztofa Gwiazdowskiego i Sławomira Gwiazdowskiego. Ich pierwszy utwór Co ty mi dasz emitowany był w programie Disco Polo Live właśnie tam zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu. Zespół znany jest również z przebojów Nie ma mocnych na Mariolę, Wymarzona, Miód Malina.
Zespół Piękni i Młodzi funkcjonuje od 2010 roku, pierwotnie pod nazwą Technology. Szerszej publiczności znany jest głównie za sprawą udziału w programie Must Be The Music. Tylko muzyka, gdzie muzycy zaprezentowali utwór Kocham się w tobie. Ich kolejnym hitem był kawałek Ona jest taka cudowna, który uzyskał do tej pory ponad 86 mln wyświetleń na YouTube.
Piotr Garwoliński to autor tekstów, polski piosenkarz, wokalista zespołu Piotr Garwoliński Gar-Vol. Rozpoczął karierę muzyczną w 2019 roku wydając singiel Po tylu latach oraz Dom. Od 2020 roku współpracuje z Piotrem Łopackim, multiinstrumentalistą i autorem tekstów oraz właścicielem studia muzycznego Alternative. Wspólnie wydali single Petarda i Taka Crazy.
Daj To Głośniej zespół założony w 2019 roku w Sycowie, wykonujący muzykę disco polo/folk. Wokalistką zespołu jest Emilia Sanecka. Grupa muzyczna stała się rozpoznawalna dzięki utworowi Mama ostrzegała, opublikowanym na YouTube. Do tej pory teledysk wyświetlono blisko 180 mln razy.
Sławomir – twórca Rock Polo – połączenia muzyki tanecznej z rockowym brzmieniem. Swoją karierę budował m.in. w Nowym Jorku, pod nadzorem Roberta Wilsona. Śpiewając w barze na Long Island poznał swoją żonę Kajrę, którą podziwiać można w niepowtarzalnych teledyskach. Sławomir wylansował przeboje takie jak Megiera, Miłość w Zakopanem i wiele innych.
Disco polo do tej pory utrzymuje prosty, wesoły klimat, który potrafi porwać do zabawy na całą noc. W dalszym ciągu teksty utworów opowiadają o miłości, diametralnie zmieniła się jednak produkcja muzyczna. Zespoły disco polo stawiają na jakość wykonania, decydując się na nowoczesny sprzęt, a dźwięk nie różni się niemalże od tego, który usłyszeć można w zagranicznych produkcjach.
Disco polo z dużym prawdopodobieństwem pozostanie w świecie muzycznym bardzo długo. Już teraz miesza się z różnymi gatunkami muzycznymi, co sprawia, że nie traci świeżości i nieustannie zaskakuje.