Data publikacji:

Jaki silnik elektryczny do pontonu wybrać?

Odpowiedni silnik zagwarantuje nie tylko zasilanie pontonu, ale również potrzebną do pływania sterowność, która zostanie zachowana nawet w trudnych warunkach pogodowych. Silniki dobiera się, uwzględniając przede wszystkim parametry łodzi – jej długość, szerokość, wagę oraz miejsca, w jakich pływamy najczęściej. Na rynku znajdują się silniki spalinowe oraz elektryczne, jednak ze względu na oczywistą przewagę pod wieloma względami, dziś zajmiemy się silnikami elektrycznymi. Dowiedz się, jaki silnik elektryczny do pontonu wybrać.
jaki silnik do pontonu

Dlaczego warto wybrać silnik elektryczny do pontonu?

Silniki elektryczne są przede wszystkim tanie i bardzo wygodne w eksploatacji. Nie wymagają wymian oleju oraz paliwa. Są lekkie oraz ekologiczne. Można przewozić je wewnątrz samochodów osobowych, co jest związane z tym, że nie ma konieczności montażu naczepy. W porównaniu do silników spalinowych są bardzo ciche, co jest ich ogromną zaletą. Silniki elektryczne są dozwolone dosłownie wszędzie – obecnie często spotkać się można z zakazem stosowania silników spalinowych w niektórych portach. Jaki silnik elektryczny do pontonu wybrać? Cichy i wydajny!

Silnik elektryczny do pontonu - jaki wybrać?

To, jaki dokładnie silnik do pontonu wybrać w dużej mierze zależy od tego, jakie są potrzeby jego przyszłych użytkowników. Przykładowo:
  • dla wędkarzy najważniejsze będzie to, by silnik działał możliwie jak najbardziej bezgłośnie, co pozwoli zapobiec płoszeniu ryb,
  • dla miłośników przygód i bardziej sportowego pływania potrzebny będzie silnik o dużo większej mocy – kiedyś silniki elektryczne ustępowały mocą silnikom spalinowym, jednak obecnie w odniesieniu do pontonów nie ma tego problemu,
  • dla preferujących pływanie pośrodku jeziora wystarczy silnik o przeciętnej mocy, w dobrej cenie.
Oprócz silnika należy zakupić również akumulator i ładowarkę do niego. Wybierając silnik oraz akcesoria warto zwracać uwagę na to, jak długiej gwarancji producent udziela na swoje wyroby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając silnik do pontonu?

Bardzo istotny jest sposób montażu silnika oraz jego zgodność z miejscem mocowania w posiadanym pontonie. Długość kolumny przy pontonie jest określona daną literą i należy sprawdzić jej zgodność z wybranym silnikiem. Każdy kupowany silnik powinien posiadać oznaczenie dotyczące uciągu oraz watów. Szukajmy zatem skrótów „lbs” oraz „kg” zamiast przykładowo koni mechanicznych czy koni parowych, które przeważnie mają niewielkie przełożenie na rzeczywistość.
Niektórzy zadają sobie pytanie, czy wybrać rozruch ręczny, czy elektryczny? Odpowiedź na nie jest jednak oczywista – najwygodniejszy będzie silnik z rozruchem elektrycznym. Najlepiej kupić silnik wraz z maximizerem, który oferuje alternatywę dla standardowego przełączania biegów. Pomimo tego, że zyski energetyczne przy jego stosowaniu są stosunkowo niewielkie, warto z niego korzystać, ponieważ doskonale chroni silnik przed uszkodzeniem.

Jaki silnik elektryczny do pontonu 3m?

Częstym wyborem dla osób preferujących spędzanie czasu z przyjaciółmi są pontony o rozmiarze około 3 metrów. Jaki silnik elektryczny do pontonu 330 wybrać? Przede wszystkim wystarczająco mocny. Często można usłyszeć, że im mocniejszy silnik, tym lepiej i jest w tym sporo racji. W przypadku pontonów 3-metrowych proponujemy przynajmniej silnik 55 lbs, jednak jego ostateczna moc będzie zależna również od szerokości pontonu, która wytwarza największy opór podczas pływania. W Internecie znaleźć można tabele oraz kalkulatory mocy silnika, które po uwzględnieniu długości i szerokości pontonu, a czasami również innych parametrów, dobierają odpowiedni silnik do konkretnego produktu.

Jaki akumulator do silnika elektrycznego do pontonu?

Jaki akumulator do silnika elektrycznego do pontonu? Najważniejsze jest to, żeby był kompatybilny z silnikiem, ponieważ bez tego będzie całkowicie bezużyteczny. Dużą zaletą każdego akumulatora do pontonu będzie jego niska waga oraz niewielkie rozmiary przy zachowaniu odpowiednich osiągów. Konieczne jest wypełnianie przez akumulator zapotrzebowania energetycznego silnika, dostosowanie do instrukcji producenta pontonu oraz samego silnika. Wygodne będzie także szybkie ładowanie czy niski poziom samorozładowywania się silnika.
Trzeba pamiętać o tym, że do pontonów nie można wykorzystywać akumulatorów samochodowych, pomimo tego, że rodzaje akumulatorów do pontonów są bardzo podobne – tak samo jak w przypadku samochodów wyróżniamy tutaj akumulatory kwasowe, żelowe czy litowo-jonowe. Najlepiej zwrócić się w stronę akumulatorów, nieco lepiej znoszących rozładowanie, które bardzo często zdarza się na łódkach i pontonach. Dobrze sprawdzą się modele AGM lub wykonane w pełni w technologii żelowej, które będą jednak nieco droższe.

Jak konserwować silnik elektryczny w pontonie?

Warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób silnik pracuje.Jeśli zauważymy zmianę głośności, rzężenie, dziwne dźwięki lub spadek mocy, należy go wyłączyć oraz sprawdzić, czy w silniku nie znalazły się żadne zanieczyszczenia. Po zakończeniu sesji pływania nie warto od razu wyciągać silnika z wody – najlepiej odczekać co najmniej kilkanaście minut, żeby urządzenie miało szansę ostygnąć. Dzięki takim zabiegom wydłuża się żywotność silnika oraz zapobiega jego przegrzewaniu. Jeśli pływaliśmy w słonej wodzie, silnik należy przepłukać. Konieczne jest także regularne wykonywanie przeglądów silnika oraz jego konserwacja przy użyciu dedykowanych tej czynności preparatów.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!