Data publikacji:

Jaki quad na kat. B wybrać?

Od kiedy quady pojawiły się na polskim rynku, zdobywają coraz większą popularność. Są szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, którym te maszyny kojarzą się ze świetną zabawą i off-roadową jazdą. Kupując quad, trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiednich uprawnień. Z pewnością nie zaszkodzi także wiedza dotycząca podstawowych parametrów obecnie polecanych modeli. Dowiedz się, jaki quad na kat. B wybrać.
jaki quad na kat b

Quad – jakie prawo jazdy? Jaka kategoria na quada będzie potrzebna?

Quady są o tyle problemową kategorią pojazdów, że mogą być rejestrowane w różny sposób. Wybierając quad na kat. B2, trzeba zwrócić uwagę na to, by pojazd nie miał pojemności silnika większej niż 125 cm3. W przypadku kategorii B1, na którą można zdawać już od 16. roku życia, pojazd nie może rozwijać większej prędkości niż 45 km/h oraz ważyć więcej niż 350 kg. Lekkim quadem o pojemności nie większej niż 50 cm3 można jeździć, posiadając kategorię AM, czyli obecny odpowiednik karty motorowerowej.
Kategorię AM można uzyskać już od 14. roku życia, co znaczy, że osoby w tym wieku mogą poruszać się quadami o określonej objętości silnika po drogach publicznych. Przepisy w tym zakresie są jednak dosyć zawiłe, a wyjaśnienie ich różnie interpretowane, ze względu na trudności z przypisaniem quadów do odpowiedniej kategorii pojazdów. Więc jakie prawo jazdy na quada trzeba posiadać? W zależności od charakteru pojazdu – AM, B1 lub B2.

Zasady poruszania się quadem

Podobnie jak w przypadku motocykli czy skuterów, poruszając się quadem, konieczne jest posiadanie kasku. Jeśli przewozimy na quadzie pasażera, który ma mniej niż 7 lat, nie wolno przekraczać prędkości 40 km/h. Pojazdem nie można poruszać się po drogach ekspresowych, autostradach oraz po lesie, w którym nie ma odpowiednio wyznaczonych do przejazdu ścieżek.
Jeśli będziemy jeździć quadem po plaży, lesie czy parku narodowym, najpewniej otrzymamy mandat w wysokości nawet do tysiąca złotych. Żeby w ogóle wyjechać quadem na ulicę, konieczne jest posiadanie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz homologacji. Należy pamiętać o tym, że chociaż słyszy się, że quady kupowane są dzieciom już w wieku 7 lat, legalne, samodzielne poruszanie się nimi jest możliwe dopiero od 14. roku życia.

Jaki quad na kat. B wybrać?

Na rynku dostępne są różne pojemności silników quadów od 50 cm3 do nawet 1000 cm3. W drugim przypadku konieczne są odpowiednie umiejętności, a tego rodzaju maszyny wykorzystywane są przez doświadczonych sportowców. Z pewnością nie jest to dobry wybór na pierwszy quad. Jeśli posiadamy kategorię B, dobrym pomysłem będzie wybór pojemności silnika od 100 do 250 cm3. Żeby łatwiej było podjąć decyzję dotyczącą odpowiedniego quada, przedstawiamy zestawienie polecanych maszyn na kat. B.
To propozycja z automatyczną skrzynią biegów, o mocy 13 KM i pojemności silnika 125 cm3. Quad ma oświetlenie z przodu oraz z tyłu i jest dostępny w kilku różnych kolorach. Z przodu wyposażony został w hamulce bębnowe, natomiast z tyłu – tarczowe hydrauliczne. Ma rozruch elektryczny i rozwija prędkość do 40 km/h. Jego maksymalne obciążenie wynosi 70 kg. Producent udziela na niego rocznej gwarancji. Dodatkowo wyposażony został w alarm, zrywkę bezpieczeństwa i duże (w rozmiarze 6 lub 7) koła z terenowym bieżnikiem.
O nieco większej pojemności silnika niż poprzednik i mocy 18 KM, z półautomatyczną skrzynią biegów. Ma silnik czterosuwowy, chłodzony powietrzem. Koła w rozmiarze 8 przystosowane do jazdy w terenie zapewnią bezpieczeństwo i ogromną ilość zabawy. Dostępny jest w kilku kolorach i różnych malowaniach. Maksymalne możliwe obciążenie to 180 kg. Maszyna wyposażona została w amortyzator i hamulce w stalowym oplocie. Podobnie jak poprzednia propozycja, ma rozruch elektryczny i reflektory.
Quad dostępny jest w dwóch różnych wersjach kolorystycznych – zielono-czarnej oraz granatowo-czarnej. Wyposażony został w czterosuwowy silnik, chłodzony powietrzem, o pojemności 125 cm3. Ma automatyczną skrzynię biegów, elektryczny rozruch i aż cztery reflektory z przodu, które umożliwiają jazdę w każdych warunkach. Jego waga wynosi 105 kg. Wygodne, szerokie i dość wysoko umieszczone siedzisko zapewnia komfort jazdy. Porusza się na sporych kołach w rozmiarze 7–8. Posiada hamulce bębnowe z przodu i tarczowe z tyłu. W przedniej części znalazł się podwójny amortyzator, natomiast tylnej – pojedynczy. Producent udziela na pojazd 2-letniej gwarancji.
O mocy 23 KM z automatyczną skrzynią biegów i czterosuwowym silnikiem. Działa na rozruch elektryczny, ma stosunkowo nisko umieszczone siedzisko i jest dostępny w kilku różnych wersjach kolorystycznych. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i ma gwintowany tylny amortyzator. Wyposażony został w wodoodporną stacyjkę, alarm oraz oświetlenie LED. Dla wygody kierowcy zamontowano w nim osłony rąk.
FourCraft to czterosuwowy, jednocylindrowy silnik o pojemności 250 cm3, chłodzony powietrzem. Ma 10-calowe koła z terenowym bieżnikiem, elektryczny rozruch i moc 24 KM. W quadzie znajdziemy hamulce tarczowe hydrauliczne, łańcuch 530H i siedzisko umieszczone na przeciętnej wysokości. Maksymalne obciążenie maszyny wynosi 250 kg. Do wyboru są modele ze skrzynią półautomatyczną lub automatyczną. Dostępny jest w dwóch kolorach – zielonym i czarnym. Quad wyposażony został w wygodne, oszczędne i estetyczne światła LED oraz licznik na wyświetlaczu LCD. Oprócz tego użytkowników cieszy wzmacnianą ramą, amortyzatorami oraz aluminiowymi felgami.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!