Data publikacji:

Jaki kołowrotek do spinningu wybrać?

Kiedyś łowienie ryb niezbędne było do tego, aby przetrwać na konkretnych obszarach świata. Obecnie jednak ta ciekawa i fascynująca dziedzina stała się dla wielu ludzi ogromną pasją. Związane jest to głównie z tym, że wymaga ona poświęcenia dużej ilości czasu, odpowiedniego przygotowania się, a przede wszystkim zdobycia odpowiedniej wiedzy, która niezbędna jest do tego, aby złowić jakąkolwiek rybę. Przygotowanie najczęściej wiąże się ze zdobyciem informacji na temat działania wędki i poszczególnych części oraz na temat sprzętu i dodatków, które powinny być dopasowane do preferencji wędkarza oraz łowionej ryby.
Kołowrotek do spinningu

Dlaczego wybór dobrego kołowrotka jest istotny?

Na rynku wędkarskim znajdziemy wiele różnych produktów od przeróżnych producentów, dlatego też wiele osób ma problem z tym, jaki kołowrotek do spinningu wybrać. Dodatkowo nowoczesna technologia oraz innowacyjne materiały pozwalają tworzyć wiele różnych akcesoriów, ułatwiających łowienie ryb.
Jedną z najpopularniejszych firm oferujących dobre rodzaje wędek jest firma Shimano, która podbiła rynek i zyskała uznanie wśród wielu wędkarzy. Testowanie różnych modeli pozwoliło wyciągnąć wiele wniosków, aby zacięcie ryby było jak najlepsze. Podczas takiego procesu wszystko zależy od takich elementów jak kołowrotek, kij wędki, hamulec, żyłka i sprawność wędkarza.
Początkujące osoby bardzo często mają problem z wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Najgorsze jest wtedy to, że wybieramy w ciemno i kupujemy nieodpowiednie rzeczy. Zdecydowanie lepiej jest dobrze się przygotować i zdobyć informacje na temat wędkowania spinningowego.
Oczywiście brak doświadczenia w łowieniu dość mocno utrudnia wybór konkretnego sprzętu, ale zawsze można poradzić się pracowników sklepu oferującego takie produkty, aby uzyskać profesjonalne doradztwo. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam złapać rybę, niż stracić szybko zapał do tego zajęcia, gdy nie dobierzemy odpowiedniej wędki i kołowrotka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka do spinningu?

Kołowrotki spinningowe dostępne są obecnie w przeróżnych wersjach i w różnych przedziałach cenowych. Wraz ze wzrostem ceny pojawiają się liczne dodatki i akcesoria, takie jak:
  • lepsza regulacja hamulca,
  • dokładne układanie plecionki na szpuli,
  • lekkość pracy całego mechanizmu,
  • komfortowe holowanie podczas połowu,
  • brak jakichkolwiek odgłosów podczas pracy kołowrotka.
Tańsze produkty wcale nie muszą oznaczać gorszej jakości, ale na pewno nie będą miały wszystkich wymienionych wyżej dodatków. Dla początkujących osób mogą być wystarczające, ale kiedy chcemy zawodowo zajmować się wędkarstwem, to zdecydowanie lepiej jest zapłacić więcej i mieć pewność sprawnego działania całego systemu. Podczas wyboru kołowrotka do spinningu najlepiej jest zwrócić uwagę na układanie żyłki, hamulec oraz wagę, jaką ma cały sprzęt po złożeniu.

Który kołowrotek spinningowy wybrać do 300 zł?

Oczywiście najpopularniejszym i sprawdzonym wyborem będą kołowrotki pochodzące od światowej marki Shimano. W ofercie znajdziemy szeroki asortyment, dzięki czemu z pewnością znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Firma posiada zarówno tańsze, jak i droższe, ekskluzywne kołowrotki, więc każdy początkujący lub zaawansowany wędkarz będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
Shimano Sahara – ten model kosztuje około 220 zł i waży 220 g. Ma wbudowane wiele ciekawych rozwiązań, aby ułatwić łowienie. Charakterystyczne cechy to: odkuwana na zimno przekładnia i zastosowanie napędu X-Ship, aby ułatwić pracę nad obciążeniem.
Shimano Catana – jest najczęściej zamawianym kołowrotkiem, ponieważ charakteryzuje się standardowymi opcjami i prostotą użytkowania. Polecany jest osobom głównie początkującym oraz tym bez doświadczenia. Można go zamówić w cenie około 140 zł.
Shimano Sedona – kołowrotek pozytywnie zaskakuje zarówno początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy. Kosztuje około 220 zł i wyposażony został w odkuwaną na zimno przekładnię, aby zachować długą żywotność. Zastosowany korpus G-Free Body przenosi środek ciężkości na wędzisko, dzięki czemu cała wędka jest znacznie lżejsza.
Wysokiej jakości, trwałe i w dobrej cenie kołowrotki nabędziemy również u producenta Ryobi. Firma przez wiele lat wypracowała sobie silną pozycję na rynku polskim i światowym, dzięki czemu dostarcza wędkarzom niezbędnych akcesoriów, zaspokajających wszelkie potrzeby. Marka ceniona jest za to, że wykorzystuje innowacyjne technologie, które pozwalają tworzyć produkty ułatwiające łowienie ryb.
Ryobi Zauber – to jeden z lepszych kołowrotków na rynku, charakteryzujący się średnią cenę około 260 zł. Wykonany został z aluminium, dlatego jest lekki, trwały i odporny na obciążenia. Zastosowano w nich mechanizm ułatwiający precyzyjne nawijanie plecionki na szpulę. Wybierany jest wśród użytkowników, którzy polują na bardziej agresywną rybę.
Ryobi Ecusima – należy do tańszych modeli, ponieważ kosztuje w granicach 130 zł. Posiada jednak innowacyjny system nawijania linki, dzięki czemu łowienie cienkimi żyłkami jest bezproblemowe.

Na jaki kołowrotek do spinningu najlepiej się zdecydować?

Ostateczny wybór zawsze powinien być uzależniony od naszych osobistych preferencji oraz przyzwyczajeń. Natomiast w przypadku, gdy decydujemy się na zakup kołowrotka do spinningu pierwszy raz w życiu, najlepiej jest doradzić się pracownika sklepu z takimi produktami, aby dokonać najlepszego wyboru.
Cały zestaw powinien być dobrze wyważony, aby świetnie trzymał się w dłoni i wpływał na jakość łowienia ryb. Tylko wtedy będziemy mieli satysfakcję z tego zajęcia, a nawet będziemy mogli zdecydować się na złapanie większej ryby.
Autor: Redakcja Ceneo