Data publikacji:

Jak robić vacuum? Jak wygląda trening vacuum?

Umięśniony i zarysowany brzuch jest celem większości osób podejmujących regularną aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia na mięśnie brzucha. Dążenie do celu nie jest jednak proste ze względu na dużą dostępność ćwiczeń i nieumiejętność wybrania z nich tych najlepszych, najbardziej skutecznych. Wiele ćwiczeń przez to odeszło w zapomnienie, mimo tego, że przynoszą niezwykłe efekty. Jednym z takich ćwiczeń jest vacuum, które było rozpropagowane przez kulturystów lat 60.–80., a obecnie niewiele osób wie, na czym ono polega. Zatem, czym jest vacuum i jak je robić? Jak wygląda trening vacuum? Czytaj dalej, a dowiesz się, na czym polega to ćwiczenie i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać.
jak robić vacuum

Czym jest vacuum?

Jedną z metod treningowych kulturystów z lat 60., 70., 80., czyli między innymi Arnolda Schwarzeneggera, był trening vacuum. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza „próżnię”, „zasysanie” i właśnie w praktyce na tym vacuum polega. Podczas wykonywania ćwiczenia należy maksymalnie wciągnąć brzuch, przybliżając w ten sposób pępek do kręgosłupa i wstrzymać oddech na kilka–kilkanaście sekund. W tym ćwiczeniu w znacznym stopniu zaangażowane są mięśnie głębokie brzucha, które odpowiednio ćwiczone mogą wpłynąć na zwężenie talii. Wbrew pozorom vacuum nie jest takie proste, jak się wydaje, gdyż nie jest zwykłym wciągnięciem brzucha. Prawidłową technikę tego ćwiczenia należy wyćwiczyć, gdyż na początku na pewno nie będzie wychodziło tak jak powinno.
To właśnie w latach 60., 70., 80. vacuum stało się popularne za sprawą kulturystów występujących w tamtych czasach na scenie kulturystycznej. Podczas zawodów vacuum nie było klasycznym ćwiczeniem, tylko sposobem na ukazanie kontrastu pomiędzy szerokim, umięśnionym torsem i dolną częścią ciała a wąską talią. W późniejszych latach kulturyści odchodzili od tego trendu i stawiali na duże rozmiary całego ciała, z kolei od niedawna można zaobserwować powrót wąskich talii na deski kulturystyki, co wiąże się z odnowieniem trendu, jakim jest trening vacuum.
Trening vacuum oprócz znacznego wpłynięcia na wygląd brzucha spełnia także inne role. Odpowiednio wykonywane ćwiczenie może wpłynąć na ustąpienie dolegliwości związanych z brzuchem i jego mięśniami, uśmierzyć ból dolnej części kręgosłupa poprzez pomoc w naturalnym ułożeniu kręgosłupa i miednicy, a także sprawdzi się w walce z hiperlordozą lędźwiową.

Jak robić vacuum?

Jak zostało wspomniane wcześniej, vacuum nie jest tylko bezmyślnym wciąganiem brzucha. Aby poprawnie wykonywać to ćwiczenie, potrzebne są miesiące praktyki. Oprócz poprawnej pracy głębokimi mięśniami brzucha, wymagane jest także oddychanie w kontrolowany i zrozumiały sposób. Ważnym aspektem przed rozpoczęciem danego treningu jest to, aby bezpośrednio przed ćwiczeniami nie jeść i nie pić. Jeżeli nie dostosujemy się do tej zasady i będziemy „pełni”, to dane ćwiczenie się nie uda, a trening vacuum będzie zmarnowany. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w strój sportowy, aby podczas treningu było wygodnie i komfortowo. Dla kobiet poleca się legginsy bądź spodenki, top sportowy i koszulkę treningową. Z kolei dla mężczyzn – koszulkę termiczną oraz krótkie spodenki. Oczywistą rzeczą są także wygodne buty, które będą odpowiednie na trening

Przeciwwskazania do wykonywania treningu vacuum

Jak większość specjalistycznych ćwiczeń, vacuum posiada pewne przeciwwskazania, które zabraniają jego wykonywania. Przede wszystkim danego treningu nie należy wykonywać podczas ciąży, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, oraz od razu po porodzie, gdyż mięśnie brzucha nie są jeszcze przystosowane do treningu. Nadciśnienie tętnicze, nowotwór, a także rozejście mięśnia prostego brzucha są kolejnymi przeciwwskazaniami, do których warto się zastosować, aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji związanych ze zdrowiem. Oprócz wymienionych wyżej specjalistycznych przeciwwskazań, należy pamiętać również o tych klasycznych zastrzeżeniach do wykonywania treningu, którymi są: gorączka, osłabienie, różnego rodzaju choroby wirusowe i bakteryjne, niektóre choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, a także różnego rodzaju schorzenia narządu ruchu i kontuzje.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka