Data publikacji:

Jak odstraszyć wilki?

Wilki przyjdą do człowieka, jeśli tylko zechcą. Najczęściej wtedy, gdy zostaną zwabione zapachem jedzenia. Lub gdy będą głodne, a w okolicy znajdą słabo strzeżone zwierzęta gospodarskie. Nie da się odstraszyć wilków za pomocą np. chemicznych środków zapachowych. Można jednak unikać sytuacji, w których wilki poczują się zaproszone. Podpowiadamy, jak odstraszyć wilki.
Jak odstraszyć wilki
Wilki to odwieczny temat legend. Są dzikie, niezależne, wolne, drapieżne i bardzo silne. Ich zwyczaje społeczne i stadne ciągle fascynuje przyrodników. Te zwierzęta są też zazwyczaj bardzo ostrożne, a w kontaktach z człowiekiem wyjątkowo płochliwe. Unikają spotkania z ludźmi i do terenów zamieszkanych podchodzą tylko w ostateczności, np. gdy są wyjątkowo głodne. Jak odstraszyć wilki? Pomagają w tym psy pasterskie, a także wieszanie na ogrodzeniach tzw. fląder, czy dużych fragmentów materiału, powiewających na wietrze.

Nie uciekać!

Od czasów II wojny światowej nie odnotowano w Polsce śmiertelnych ofiar w wyniku ataku wilka na człowieka. Zdarzają się jednak niespodziewane spotkania w lesie. Co zrobić, gdy np. na spacerze staniesz oko w oko z wilkiem?
  • Daj się przede wszystkim zauważyć i zaznacz swoja obecność, bo wilk – skoro podszedł – to na pewno cię wyczuł, a być może jeszcze nie widzi. Podnieś wysoko ręce i machaj nimi w powietrzu – dzięki temu twój zapach rozprzestrzeni się wokół, a twoja sylwetka będzie jeszcze bardziej dla wilka widoczna.
  • Krzycz i wydawaj głośne dźwięki w kierunku wilka – dzięki temu zwierzę zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem i zrozumie, że nie jest mile widziane.
  • Jeśli pomimo podjęcia powyższych zwierzę nie wycofa się i nadal będzie się zbliżać, żeby je odstraszyć, rzucaj w wilka przedmiotami, które będą obok – patyki, kamienie. Jeśli nic takiego nie masz, możesz wykorzystać grudy ziemi.
  • Nie biegnij, nie uciekaj – drapieżne zwierzęta prawdopodobnie zareagują pościgiem za uciekającą ofiarą. Wycofuj się powoli, tyłem, patrząc na wilka, i dopiero, kiedy upewnisz się, że odszedł, możesz przyspieszyć kroku.
  • Jeśli masz ze sobą telefon i jesteś w stanie go wyjąć i trzymać, zrób zdjęcie wilka, a następnie zawiadom o spotkaniu właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, możesz też skontaktować się z organizacjami i osobami badającymi wilki na własną rękę, np. z mieszkającym w Puszczy Białowieskiej przyrodnikiem i dziennikarzem, Adamem Wajrakiem, autorem wielu książek, m.in. „Wilki”.

Nie zachęcaj wilków jedzeniem

Wilki mają doskonały węch i bardzo szybko kojarzą zapachy. Dlatego absolutnie zabronione jest zostawianie w lesie jakiegokolwiek pożywienia. Wilki, a szczególnie młode, mogą uzależnić się od pokarmu zostawianego przez człowieka i w efekcie przyzwyczaić się do ludzi jako dostarczycieli pożywienia. Zwierzęta skojarzą zapach jedzenia, zwłaszcza mięsa, z zapachem człowieka i mogą go zacząć traktować jako pożywienie, a to oznaczałoby, że będą się do niego zbliżać, licząc na otrzymanie jedzenia. Dlatego pamiętaj by:
  • Nigdy nie dokarmiać wilków, nawet wtedy, gdy wyglądają na chude i głodne. Każde spotkanie wilka powinno kończyć się zawiadomieniem o tym fakcie skierowanym do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
  • Jeżeli mieszkasz niedaleko lasu, przechowuj resztki jedzenia w dobrze zamykanych pojemnikach. Nie wyrzucaj też świeżych odpadków do przydomowego kompostu, ponieważ mogą one zwabić wilki. Szczególnie resztki mięsne i kości są zagrożeniem. Pomocne może tez być zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu obok śmietników.
  • Unikaj zostawiania resztek jedzenia w koszach na parkingach leśnych, w miejscach biwakowych i w innych turystycznych miejscach, ponieważ zapachy te zwabiają dzikie zwierzęta.
  • Powyższy zakaz dotyczy wszystkich osób pracujących w lasach, także tych fotografujących zwierzęta, np. z ambon. Często przynoszą one martwe zwierzęta lub odpadki właśnie po to, by zwabić dziką zwierzynę.
  • Leśnicy powinni zamiast koszy na odpadki instalować w lesie tablice informujące turystów o tym, by zabierali ze sobą resztki jedzenia i opakowania.
  • Nigdy nie dotykaj małego wilka, jeśli znajdziesz go w lesie. Możesz za to zrobić mu zdjęcia i zaznaczyć na mapie miejsce znaleziska (lub zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego), a następnie zawiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

Jak odstraszyć wilki od zwierząt gospodarskich?

Wilki w swej naturze nie mają polowania na zwierzęta gospodarskie. Takie zachowania są jednak częstą reakcją na brak pożywienia w lesie. Mogą je odstraszyć wspomniane płachty na ogrodzeniach, czy obecność dużych psów pasterskich, choć ich wilki nie zawsze się obawiają.
Wilki nie lubią pokazywać się człowiekowi – gdy zdecydują się podjeść blisko zabudowań, zazwyczaj odchodzą szybko bez powodowania problemów. Zdarza się, że atakują zwierzęta hodowlane, ponieważ jest to naturalna reakcja inteligentnego drapieżnika na łatwy dostęp do słabo chronionego pokarmu. W sytuacjach sprowokowanych przez ludzi wilki mogą przywyknąć do człowieka. Stają się wówczas uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Są jednak pod ochroną, co znaczy, że nie wolno do nich strzelać.
Można jednak złożyć wniosek o pozwolenie na odstrzał do RDOŚ, w którym opisuje się sytuację, w której wilki są zagrożeniem. Odstrzał nie jest jednak rozwiązaniem, ponieważ wataha, z której usunięto aktywnego wilka, będzie sobie gorzej radziła z polowaniem, a więc będzie sięgała po łatwiejszy łup, podchodząc właśnie do człowieka.

Jak odstraszyć wilki? Nie puszczaj samodzielnie psów

Sporym zagrożeniem dla wilków są wolno biegające psy. A raczej wilki są zagrożeniem dla psów. Bezpański pies w lesie oznaczać może dla wilka osobnika z innej watahy, który chce zająć jego teren, dlatego wilk będzie próbował go zaatakować, zwłaszcza jeśli w pobliżu będą młode szczenięta wilcze.
Co jakiś czas zdarza się, że wilki atakują także psy mieszkające w zabudowaniach gospodarskich. By tego uniknąć, nie zostawiaj psiej karmy w miejscach, które mogłyby być dostępne dla wilków. A jeżeli mieszkasz na terenie, na którym występują wilki, zamykaj swoje psy i koty na noc w domu. Podczas spaceru w lesie trzymaj psa na smyczy – tak nakazuje polskie prawo.
Smycz zapobiegnie oddaleniu się psa, który w samotności mógłby mieć problemy. Nie puszczaj psa, by samodzielnie biegał po lesie – swoim zapachem zwabi wilki do domu, które mogą chcieć do zaatakować. Pamiętaj też, by nie zostawiać psa samego w lesie, np. wtedy, gdy śpisz pod namiotem lub w przyczepie kempingowej – pies powinien także być w środku.
Nie wolno go absolutnie przywiązywać do pobliskiego drzewa, ponieważ jego zapach zwabi drapieżniki. Oczywiście, nocując w lesie, pamiętaj o ognisku – stary, sprawdzony sposób na odstraszenie wszelkich dzikich zwierząt to płonący ogień.
Zdjęcie: Pixabay
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.