Data publikacji:

Hodowla ślimaków w domu – jak hodować ślimaki w domu?


Hodowla ślimaków w domu staje się coraz bardziej popularna. Jedni podejmują się jej z sympatii do tych zwierząt, inni z uwagi na ich pyszny smak, a jeszcze inni – dla zarobku. Niezależnie od tego, jaka jest twoja motywacja, powiemy ci, czego do takiej hodowli potrzebujesz.
ślimak

Hodowla ślimaków w domu – korzyści


Czy wiesz, że hodowla ślimaków w domu przynosi naprawdę wiele korzyści? Pomijając już kwestie kontaktu z tymi uroczymi zwierzątkami, to należy pamiętać, że:

• Mięso ślimaka jest bardzo odżywcze

Nie bez powodu mięso ślimaka jest doceniane na całym świecie, między innymi przez Francuzów. Jest ono źródłem bardzo dużych ilości białka, cennych kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, witaminy A, magnezu i żelaza. Co również ma duże znaczenie, mięso to dostarcza organizmowi niewielu kalorii – mogą zatem spożywać je osoby będące na odchudzającej diecie.

• Ślimaki mają swoje zastosowanie w kosmetologii

Hodowla ślimaków w domu jest dobrym pomysłem również z uwagi na fakt, że zwierzęta te z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetologii. Szczególnie cenny dla skóry jest śluz ze ślimaka, który zawiera kwas glikolowy, kolastynę, elastynę, alantoinę oraz witaminy i minerały. Substancję te można zatem wykorzystywać do produkcji domowych kremów, masek i serum.

• Ślimaki leczą choroby skóry

A może zastanawiasz się, jak hodować ślimaka winniczka w domu, ponieważ chcesz zlikwidować zmiany w obrębie skóry? Jeśli tak, to idziesz w dobrym kierunku. Preparaty z mucyną, czyli śluzem ślimaka, znane są z dobroczynnego działania na skórę zmienioną między innymi w wyniku oparzeń czy łuszczycy.

Ślimaki – hodowla w domu. Jakie zwierzęta wybrać?


Jeśli kusi cię hodowla ślimaków w domu, to przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, jakie gatunki cię najbardziej interesują. Największą popularnością cieszą się ślimaki winniczki oraz ślimaki afrykańskie. Hodowla obu typów przebiega podobnie, tj. oba potrzebują podobnej paszy i gleby, ale drugi rodzaj (ślimaki afrykańskie) osiąga większą masę. Stąd też to właśnie one wydają się być idealne dla początkujących.

Hodowla ślimaków w domu – jak wybrać terrarium?


Jeśli ślimaki mają być twoimi pupilami albo jeśli chcesz hodować je dla zaspokojenia własnych potrzeb kulinarnych, wystarczy ci terrarium lub akwarium. Nie musi być ono olbrzymie, ale powinno być na tyle duże, aby wszystkie zwierzątka mogły się w nim swobodnie przemieszczać.

Najlepsze terrarium do uprawy ślimaków w warunkach domowych to to wykonane ze szkła, z pokrywą. Jeśli nie zadbasz o to ostatnie, zwierzątka bez najmniejszego problemu opuszczą swój nowy „dom”.

Gleba dla ślimaków


Aby hodowla ślimaków w domu przebiegała bez zakłóceń, w terrarium musi znaleźć się dość gruba warstwa ziemi – ułatwi ona zwierzętom poruszanie się i umożliwi załatwianie potrzeb fizjologicznych. Gleba powinna być zdrowa, lekko wapienna i żyzna. Nie należy stosować gleby mulistej i gliniastej.

Hodowla ślimaków w domu – wilgotność i temperatura


Bardzo ważne jest, aby w terrarium ze ślimakami panowała odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Wilgotność powinna wynosić 100% i można to uzyskać poprzez dbanie, aby gleba była cały czas bardzo wilgotna.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 20-21 stopni Celsjusza – uzyskanie dokładnie takiej nie jest szczególnym wyzwaniem w większości domów i mieszkań.

Czym odżywiają się ślimaki?


Ślimaki są bardzo niewybrednymi roślinożercami. Tak naprawdę każda roślinka, która wsuniesz do terrarium, zostanie dość szybko przez nie skonsumowana. Jeśli jednak chcesz sprawić im kulinarną ucztę, podsuwaj im zioła. Świetnie sprawdzi się na przykład bazylia czy tymianek.

Uwaga! Bardzo ważne jest, aby usuwać niezjedzone rośliny z terrarium, gdy tylko zaczną one wyglądać nieświeżo. Takiego pokarmu ślimaki nie ruszą, a z uwagi na dużą wilgotność powietrza rośliny bardzo szybko zaczną gnić i śmierdzieć.

Jakie dodatki włożyć do terrarium ze ślimakami?


Uzupełniając terrarium, pamiętaj o włożeniu do niego co najmniej kilkunastu kamieni różnej wielkości. Są one bardzo ważne dla ślimaków, ponieważ po pierwsze, stanowią dla nich źródło wapnia, po drugie – umożliwiają zwierzętom wspinanie się. Hodowla ślimaków w domu – dla zysku Coraz częściej celem zakładania hodowli jest nie urozmaicenie kuchni czy zyskanie nowych pupili, a zarabianie pieniędzy. Taki biznes ma duże szanse powodzenia, ponieważ:

• Generuje duży zysk

Przy małej hodowli (produkcja 5 ton ślimaków) można liczyć na około 36 tysięcy złotych zysku w ciągu 7 miesięcy – w pozostałe miesiące można zajmować się inną działalnością. Jest to zatem dobre źródło dodatkowego zarobku.

• Jest duży popyt na ślimaki

Ślimaki cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Przestają być towarem luksusowym, serwowanym jedynie we francuskich restauracjach. Stąd też sprzedawcy nie mają żadnego problemu z ich sprzedażą – ślimaki sprzedają się błyskawicznie, a umowy podpisywane są na długo przed przekazaniem mięczaków.
• Wymagają niskiego wkładu finansowego

Rozpoczęcie hodowli ślimaków nie jest specjalnie drogie – na „start” potrzeba jedynie od dwudziestu do czterdziestu tysięcy złotych. Te wydatki dość szybko się zwracają. Co również istotne, zapewnianie hodowanym mięczakom odpowiednich warunków wymaga zaledwie 3-4 godzin pracy dziennie.

Należy również zauważyć, że taka profesjonalna hodowla ślimaków w domu gwarantuje pełną niezależność. Jest zatem idealna dla osób, które nie chcą już „męczyć się” na etacie lub mają problem z pogodzeniem pracy z opieką nad dziećmi, a jednocześnie dysponują sporym kawałkiem ziemi i małym zapasem gotówki na koncie.
Autor: Robert Wojaś
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.