Data publikacji:

Gdzie na wakacje w grudniu?

Nie każdy lubi zimę. Miłośnicy ciepła mogą źle znosić myśl o zimie. Grudniowa pogoda sprzyja rozmyślaniu o egzotycznych wakacjach. Każdy może zamienić zimę na lato – wystarczy kupić bilet na samolot. Egzotyczne kierunki są bardzo modne, a poza tym obecnie stać na nie nie tylko celebrytów. Czasami można wykupić atrakcyjną wycieczkę typu last minute. Kilka lub kilkanaście godzin lotu i można znaleźć się na rajskiej wyspie. Sprawdź, gdzie jest ciepło w grudniu!
gdzie na wakacje w grudniu

Gdzie w grudniu na wakacje?

Osoby, które kochają wiosenno-letnie klimaty, a nie lubią polskiej zimy, bez problemu mogą wybrać kilka atrakcyjnych kierunków. Grudzień to bardzo dobry czas na urlop, zwłaszcza że są święta Bożego Narodzenia, dzięki czemu każdy ma szansę na to, by chociaż na kilka, a nawet kilkanaście dni wyrwać się z pracy. Nie każdy też lubi rodzinne spotkania w okresie świątecznym. Osoby, na których barkach spoczywa obowiązek świątecznych przygotowań, doskonale wiedzą, że wcale nie odpoczną w święta. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z podejmowania się szykowania wigilijnej kolacji czy świątecznych obiadów i po prostu wyjeżdża w tropiki. Nikogo to już nie powinno dziwić, zwłaszcza że ludzie są zapracowani, zmęczeni zawodowymi czy rodzinnymi zobowiązaniami, stęsknieni za wyjazdami przez blokadę turystyki z powodu COVID–19. Myśl o wyjeździe od razu poprawia ludziom nastrój. Każdy ma prawo do odpoczynku, więc dlaczego z niego nie skorzystać? Być może przy odrobinie szczęścia uda się zarezerwować pobyt w tropikach taniej, niż by kosztowały zimowe wakacje w Polsce?
Jeśli chodzi o egzotyczne kierunki, można wybrać się na Dominikanę. Jest to przepiękny kraj, położony na wyspie Haiti. Przy czym nie ma co się nastawić na odwiedzenie samego Haiti, gdyż to zburzy wizerunek rajskiej wyspy. Niech w zasięgu oczu turysty pozostaną piękne plaże Dominikany. W zależności od wybranego kurortu można relaksować się nad Oceanem Atlantyckim lub nad Morzem Karaibskim. Można też udać się na wycieczkę do stolicy. Santo Domingo ma ścisły związek z Bartolomeo Kolumbem (bratem Krzysztofa Kolumba). To właśnie w Santo Domingo była baza dla odkrywców Nowego Świata. Było to też pierwsze miasto, które w Ameryce założyli przybysze z Europy. W stolicy można między innymi zwiedzić Katedrę Nuestra Señora de la Encarnación. Ponoć spoczywa w niej Krzysztof Kolumb. Turyści mają wstęp do Alcázar de Colón — domu syna Krzysztofa Kolumba. Największą atrakcję stanowi Zona Colonial, gdzie kolonialna architektura wprawi w zachwyt każdego. Historyczny obszar jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W ostatnim czasie bardzo modny stał się Zanzibar. Jest to jedna z najpiękniejszych wysp na świecie. Znajduje się na Oceanie Indyjskim. Wyspa wchodzi w skład Tanzanii. Afrykańskie klimaty i lazurowa woda to sposób na to, by zrealizować najbardziej wyszukane wakacje marzeń. Każdy, kto odwiedził Zanzibar, potwierdza, że jest to turystyczny raj.
Jeśli chodzi o kierunki „bliżej domu”, to można pokusić się na wyprawę na Wyspy Kanaryjskie. „Kanary” to jeden z najbardziej lubianych przez turystów punktów na wakacyjnej mapie świata. Krajobraz wysp jest jak „nie z tej ziemi”, co ma związek z faktem, że są to wyspy o wulkanicznym pochodzeniu. Surowe, wręcz kosmiczne krajobrazy, w duecie z urodą Oceanu Atlantyckiego, są tak zachwycające, że nie da się o nich zapomnieć.
Jeśli ktoś kocha starożytność, może udać się na grudniowe wakacje do Grecji. Antyczny świat zdecydowanie przyjemniej zwiedza się poza sezonem letnim, kiedy dominują upały. Można zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną lub na samodzielną wyprawę, dzięki czemu jest szansa na to, że zwiedzi się miejsca nie tylko wskazane w popularnych przewodnikach po Grecji. Wakacje w grudniu, gdzie ciepło jest czymś normalnym, to prawdziwa frajda dla osób, które nie znoszą zimy, a w szczególności śniegu.

Planowanie wypoczynku: gdzie w grudniu na wakacje?

Decydując się na wakacyjny wyjazd z Polski, zwłaszcza w odległe rejony świata, koniecznie trzeba zadbać o to, by mieć dobre ubezpieczenie na wypadek zachorowania czy wypadku. Nie powinno się bazować na ofercie ubezpieczeniowej proponowanej przez biuro podróży. Czyli trzeba się na nie zdecydować, ale na wszelki wypadek warto mieć ubezpieczenie na większe kwoty. Dotyczy to w szczególności osób, które mają lub miały jakiekolwiek problemy zdrowotne. Gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego krwi czy nieprawidłowe tętno mogą być zwiastunami poważnej choroby. Trzeba zabierać ze sobą swoje leki, a także warto zabrać na wyprawę produkty, które kontrolują życiowe parametry.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.