Data modyfikacji:

Gdzie jechać w góry na święta?

Święta Bożego Narodzenia w górach to marzenie wielu osób. Coraz więcej z nas planuje wyjazdy świąteczne. Ma to związek z tym, że ludzie chcą po prostu odpocząć od natłoku obowiązków służbowych i domowych. Szykowanie świąt dla dalszej rodziny przestaje być tradycją. Oczywiście nie każdy wyjedzie na święta gdziekolwiek, ale każdy jak najbardziej może zaplanować sobie taki wyjazd przy najbliższej okazji. Dowiedz się, gdzie jechać w góry na święta!
gdzie jechać w góry na święta

Święta w górach – domki dla każdego

Ceny za pobyty świąteczne w górach są bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest w hotelach i w pensjonatach, ale tam można spodziewać się najwyższego komfortu i poziomu usług. 
Osoby, którym zależy na skorzystaniu z ekonomicznych ofert, mogą zdecydować się na domki. Przy czym Boże Narodzenie w górach tanio nie zawsze wyjdzie. Ma to związek z tym, że pandemia koronawirusa mocno wymęczyła branżę turystyczną. Z powodu jej zamrożenia ośrodki wczasowe nie mogły normalnie funkcjonować, a co za tym idzie – zarabiać. Obecnie mamy do czynienia z szalejącą inflacją. Ceny rosną z dnia na dzień. To samo można zaobserwować w turystyce. 
Najtańsze domki w górach schodzą jak ciepłe bułeczki. Takowe trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. Bez wpłaty zaliczki nie ma co liczyć na utrzymanie rezerwacji. Na miejscu koszty utrzymania nie będą niskie. W tym roku święta Bożego Narodzenia będą droższe niż zwykle. Nie ma znaczenia, czy chodzi o wyjazd w góry, czy o pozostanie w domu.
Wybierając domki w górach, warto sprawdzić, z jakich atrakcji można skorzystać. Dla dzieci i osób dorosłych niewątpliwą atrakcją są święta w górach z kuligiem 2022. Ogólnie rzecz biorąc, pobyt w górach w większości przypadków ma związek z aktywnością na świeżym powietrzu. 
Sporty zimowe czekają na wszystkich przyjezdnych. Osoby początkujące mogą spróbować swoich sił w szkółkach narciarskich. Osoby zaawansowane więcej czasu mogą przebywać na stokach niż w mieście. Oczywiście nie da się ukryć, że klimat górskich miast i miasteczek będzie w tym czasie wręcz bajkowy. To wspaniała okazja do relaksu w wyjątkowej świątecznej atmosferze.

Boże Narodzenie w górach – agroturystyka dla wszystkich

Obiekty agroturystyczne to idealne miejsca dla osób, którym zależy na kameralnym spędzaniu świąt Bożego Narodzenia. Można powiedzieć, że w tego typu miejscach jest bardzo rodzinnie i przytulnie. Kolacja wigilijna i dania świąteczne są jak w domu. 
Do gospodarstw agroturystycznych zazwyczaj można zabierać zwierzęta domowe. Najlepiej jednak sprawdzić, czy gospodarze nie mają nic przeciwko temu. Nie można postawić ich przed faktem. W Polsce jest coraz więcej miejsc przyjaznych dla pupili, ale nadal nie wszyscy chcą akceptować zwierzaki. Pies, kot czy gryzoń to członek rodziny – trudno jest zostawić pupila w świątecznym czasie w hoteliku dla zwierząt. Ludzie po prostu tęsknią za swoimi czworonożnymi przyjaciółki. Ich brak niszczy im radość ze świąt.
Agroturystyka to świetny pomysł dla ludzi, którzy nie chcą wypoczywać w centrach znanych miast położonych w górach. Coraz więcej ludzi szuka ciszy i spokoju, z dala od zatłoczonych miejsc. Są też osoby, które stale przyjeżdżają do tych samych gospodarzy. Czasami rodzą się wieloletnie przyjaźnie.

Na co można liczyć w górskich hotelach?

Boże Narodzenie w górach z basenem to kusząca oferta hotelowa. Jeśli chodzi o górskie hotele, to wiele z nich reprezentuje najwyższy poziom. Dość często są to hotele proponujące swoim klientom możliwość pławienia się w luksusie. Hotele tej rangi w ogóle nie narzekają na brak gości. Wystrój wnętrz, poziom obsługi, wyszukane dania, możliwość skorzystania ze strefy spa i z basenu oraz z licznych atrakcji dla dzieci są dla hotelowych gości najważniejsze.

Gdzie jechać w góry na święta?

Od wielu lat zimową stolicą Polski jest Zakopane. Miasto jest oblegane przez turystów o każdej porze roku. Tatry przyciągają ludzi swą niezwykłą urodą. Jest tutaj wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Każdy na szansę na uprawianie sportów zimowych. Liczne restauracje zachęcają do korzystania z bogatego menu. 
Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem są wręcz magiczne. Nawet jeśli ktoś nie ma talentu do narciarstwa, to z powodzeniem znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zakopane to miasto pozbawione ryzyka nudy. Nawet zostając w hotelu, ma się obfity wybór różnych atrakcji.
Miłośnicy dzikiej przyrody i dość osobliwej bazy turystycznej z pewnością wybiorą się w Bieszczady. Te góry kojarzą się z wolnością i niezależnością. Człowiek musi zmierzyć się z nieokiełzaną przyrodą. Bieszczadzkie trasy to rarytas dla amatorów górskich wędrówek. 
Można też podziwiać piękno Jeziora Solińskiego. Ten zbiornik powstał na terenach dawnych wsi, przez co wytworzyły się legendy o podwodnych skarbach. Odrobinę luksusu w Bieszczady wprowadziły obiekty w Polańczyku i w Solinie. Polańczyk jest popularnym uzdrowiskiem.
W ostatnim czasie wszelkie rekordy popularności bije Karpacz. W rzeczy samej Karpacz zawsze przyjmował wielu turystów, ale obecnie jest oblegany identycznie jak Zakopane. Jest to również świetny kierunek wyjazdu na święta Bożego Narodzenia. Przepiękne górskie widoki i ciekawe zabytki to główne atrakcje tego miasta.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.