Data publikacji:

Deskorolka dla dorosłych - jaką wybrać?

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z formą aktywności fizycznej, jaką jest skateboarding? Nic nie szkodzi! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, na którego łamach dowiesz się, jaką deskorolkę dla początkujących dorosłych kupić. Kiedy dowiesz się, na jakie parametry warto zwracać uwagę, pierwsza deskorolka dla dorosłych będzie wyjątkową inwestycją na lata. W ten sposób sprawisz przyjemność sobie lub osobie, której zamierzasz ją podarować. Wybór sprzętu tego typu to sposób na zwiększenie ilości aktywności w ciągu dnia i spalenie dodatkowych kalorii w połączeniu z niezłą zabawą.

deskorolka

Deskorolka dla dorosłych

Jazda na deskorolce jest świetną formą na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz rozwijanie koordynacji ruchowej. To sport, który sprawia przyjemność w każdym wieku i wbrew powszechnie powielanej opinii, warto spróbować go nie tylko jako nastolatek. Osoby dorosłe również mogą odczuwać przyjemność z jazdy, a przy tym być bardziej mobilne nawet na zakorkowanych ulicach dużego miasta. Dzięki temu szybciej dostaniesz się do pracy, na uczelnię lub w dowolne miejsce, a dodatkowo ograniczysz emitowanie do środowiska niekorzystnie wpływających na jego kondycję spalin. Zanim jednak to nastąpi, musisz wiedzieć, jakie parametry powinna mieć deskorolka klasyczna dla dorosłych.

Jazda na deskorolce - geneza powstania dyscypliny

Skateboarding powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas surferzy po raz pierwszy zdecydowali się na doczepienie do swoich desek kółek. W ten sposób dodatkowa funkcja zaczęła umożliwia im korzystanie ze sprzętu bez względu na porę roku i pozwala na przemieszczanie się z punktu A do punktu B na suchym lądzie znacznie szybciej. Z czasem w celu stworzenia produktów o znacznie wyższej funkcjonalności, rozmiary desek zmniejszyły się. Do ich produkcji zaczęto wykorzystywać także trwalsze materiały, co doprowadziło do prawdziwej rewolucji na rynku i pojawienia się deskorolek w formie znanej do dziś.

Jazda na deskorolce - jaki sprzęt wybrać?

Odpowiedni sprzęt, w jaki zainwestujemy musi być dopasowany przede wszystkim do indywidualnych warunków fizycznych oraz aktualnych możliwości. Tylko w ten sposób nie zniechęcamy się już na samym początku do jazdy. Właśnie dlatego tak istotne jest dopasowanie modelu deski pod kątem najważniejszych parametrów.

Deskorolka dla dorosłych - jaką wybrać?

Wybór deskorolki w pierwszej kolejności powinien rozpocząć się od poznania dostępnych modeli tego produktu. W dobie dostępności różnorodnych produktów i materiałów sprzęt przyjmuje różne kształty oraz wymiary. Należy dopasować jego wygląd i konstrukcję do konkretnej techniki jazdy, jaką zamierzamy stosować na co dzień. Do wyboru mamy bowiem deskorolki klasyczne, fiszki inaczej zwane fishboard, cruiser, longboardy, waveboardy oraz deskorolki elektrycznej. Poniżej przedstawiamy specyfikację poszczególnych modeli deskorolek dla dorosłych.

Skateboard - deskorolka klasyczna

To sprzęt najbardziej popularny, a najczęstszym materiałem wykorzystywanym do jego produkcji jest kilkuwarstwowa sklejka. Swój uniwersalny charakter deskorolka zawdzięcza, takim cechom jak - wymiary, cztery kółka, osiem łożysk oraz kształt. Przy jej pomocy początkująca osoba może zdecydować się na jazdę zarówno po chodniku i asfalcie, jak i spróbować swoich sił w wykonywaniu różnego rodzaju trików.

Fiszka - deskorolka fishboard

To deska, która cieszy się rosnącą popularnością i charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Dzięki czemu możesz wykorzystać ją do płynnej jazdy po mieście, jednak przy jej pomocy możliwe pozostaje osiąganie tylko niewielkich prędkości. Właśnie dlatego sprzęt pozostaje rekomendowany dla dzieci i osób początkujących.

Cruiser - dłuższa deskorolka

To model deskorolki dłuższy od odmiany klasycznej. Wśród charakterystycznych elementów, warto wymienić ostro zakończony dziób oraz tył ścięty pod wysokim kątem. Ze względu na konstrukcję, sprzęt jest dedykowany do jazdy na trudnych powierzchniach, w tym chodnikach.

Longboard - najdłuższa deskorolka

Sprzęt ze względu na długość jest najczęściej wykorzystywany do zjazdu z górek. Deskorolka umożliwia rozwinięcie dużej prędkości, jednak za sprawą masywnej konstrukcji trudno o utrzymanie stabilnej pozycji, wymaganej w trakcie jazdy. Istotną kwestią jest fakt, że korzystanie z longboardu nie męczy, z tego względu jest to deskorolka często wykorzystywana na dłuższych trasach.

Waveboard - deskorolka na dwóch kółkach

Sprzęt posiada dwa kółka, które obracają się o 360 stopni. Dzięki temu ten specyficzny rodzaj deskorolki pozwala na swego rodzaju surfowanie na stałym lądzie.

Deskorolka elektryczna dla dorosłych

Deskorolka elektryczna to rodzaj sprzętu, który również posiada dwa kółka. W dodatku wyróżnia się masywną konstrukcją na tle pozostałych modeli. W platformie ukryty zostaje silnik, który napędza deskę. Jazda wymaga nauki właściwego balansu ciałem, jednak nie jest konieczne odpychanie się od ziemi, jak w przypadku innych desek.

Deskorolka dla dorosłych - parametry

W trakcie wyboru odpowiedniej deskorolki należy zwrócić uwagę na najbardziej istotne elementy, takie jak: blat, trucki i koła. O czym warto pamiętać?

  • Blat - szerszy blat pozwala na większe poczucie komfortu podczas jazdy oraz szybszą naukę trików. Nie należy jednak decydować się na to, aby miał on zbyt dużą szerokość. Może to w znaczny sposób utrudnić manewrowanie sprzętem. Odpowiedni rozmiar powinien być dopasowany w zależności od wzrostu, rozmiaru butów oraz przeznaczenia deski.
  • Trucki - to element, który łączy koła z blatem. Należy dobrać je pod kątem szerokości powiązanej z rozmiarem wybranego wcześniej blatu deskorolki dla dorosłych.
  • Koła - ich twardość i pozostałe parametry powinna być dopasowana w zależności od przeznaczenia sprzętu. W przypadku osób początkujących najlepszym wyborem będzie rozmiar 51-56 mm.

Najlepsza deskorolka - ranking

 Autor:  Natalia Galus