Data publikacji:

Czym jest capoeira? Jak przygotować się na trening capoeiry?

Capoeira stanowi miks różnych form aktywności fizycznej – sztuk walki z tańcem, gimnastyką i akrobatyką. Wszystko to w połączeniu z muzyką i rytmem. Jej ojczyzną jest Brazylia, podczas gdy jej korzenie sięgają aż do czasów niewolnictwa, kiedy to afrykańscy więźniowie ukrywali techniki walki pod płaszczem tańca. Dziś capoeira jest znana i praktykowana na całym świecie, umożliwiając rozwój nie tylko ruchowy, ale także duchowy. Czym dokładnie jest i jak przygotować się na trening capoeiry? Sprawdź!
capoeira

Czym jest capoeira? Poznaj jej historię

Zacznijmy od podstaw: czym jest capoeira? Brazylijska sztuka walki charakteryzuje się płynnymi i jednocześnie dynamicznymi ruchami. W przeciwieństwie do innych form tego sportu nie znajdziesz w niej statecznych pozycji. Podobnie jak blokowania ciosów, które zdarza się dość rzadko. Zamiast tego capoeira jest głównie bezkontaktową formą walki i przypomina taniec. To również sposób, aby wyrazić siebie.
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, capoeira powstała w czasach niewolnictwa. W XVIII i XIX wieku, gdy zaczęto sprowadzać Afrykańczyków do Brazylii, więźniowie zamieszkujący plantacje stworzyli unikalny system samoobrony. Aby ukryć prawdziwy charakter swoich ćwiczeń, które były zabronione, połączyli techniki walki z tańcem i muzyką. Dzięki temu nie wzbudzali podejrzeń swoich oprawców.
W XX wieku capoeira została oficjalnie dyscypliną sportową. Zawodnicy, którzy ją uprawiają, są nazywani capoeiristas.

Dlaczego warto trenować capoeirę?

Zastanawiasz się, jakie korzyści daje trenowanie capoeiry? Każda aktywność fizyczna, bez względu na jej formę, wpływa pozytywnie na twoje zdrowie i samopoczucie. W przypadku tego unikalnego połączenia sztuk walki z tańcem i gimnastyką możemy wyróżnić następujące zalety:
  • poprawa kondycji i wytrzymałości – capoeira jest treningiem całego ciała. Wykonywane ruchy wymagają zaangażowania nóg, ramion, tułowia i głowy;
  • większa gibkość i mobilność – dzięki licznym wykopom, przysiadom i elementom akrobatycznym capoeira poprawia elastyczność stawów i mięśni;
  • wzmocnienie mięśni i poprawa równowagi – w trakcie treningu wzmacniane są mięśnie głębokie (core). Z kolei pozycje dla zaawansowanych, np. balansowanie na rękach czy nogach, poprawiają koordynację i równowagę;
  • lepsza koordynacja ruchowa – złożone sekwencje ruchów i konieczność reagowania na pozycje wykonywane przez partnera uczą ciała precyzji i płynności ruchów;
  • poprawa nastroju – kontakt z muzyką, śpiew i wspólne ćwiczenia pomagają rozładować napięcie. Dzięki temu wpływają pozytywnie na samopoczucie i obniżają poziom stresu.
  • Co więcej, podobnie jak inne dyscypliny towarzyskie, tak i capoeira – o ile trenujesz ją w grupie – buduje poczucie wspólnoty.

    Czy capoeira jest trudna?

    „Czy capoeira jest trudna?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zastanawiają się nad rozpoczęciem treningów. Mamy dobrą wiadomość! Chociaż capoeira może być wymagająca, to jest dostępna dla każdego, kto chce się uczyć. Wszystko zależy od twojego podejścia i tempa, jakie sobie narzucisz.
    Być może myślisz, że ruchy w capoeirze wyglądają na skomplikowane. Owszem, tak jest, ale dotyczy to wyłącznie poziomu zaawansowanego. Ty natomiast zaczynasz od podstaw i prostych kroków, takich jak ginga czy niskie uniki. Elementy akrobacyjne są wprowadzane stopniowo, dopiero po opanowaniu fundamentów i przygotowaniu ciała. Co więcej, pamiętaj, że jeśli trenujesz pod okiem instruktora, to zadba on o odpowiednie tempo ćwiczeń.
    A czy trzeba być wysportowanym, aby zacząć trenować capoeirę? Zdecydowanie nie. Regularne ćwiczenia pomogą ci w stopniowej poprawie kondycji. Po czasie zauważysz zwiększenie swojej siły i wytrzymałości.

    Pierwszy trening capoeiry – jak się przygotować?

    Przekonaliśmy cię, że warto dać szansę capoeirze? Świetnie! W takim razie czas sprawdzić, jak się przygotować na pierwszy trening. Na samym początku wystarczą wygodne, sportowe ubrania, które z pewnością masz już w swojej szafie. Mowa o:
  • elastycznych, luźnych spodniach, np. legginsach lub dresach, które nie ograniczają ruchów;
  • dopasowanej koszulce.
  • Zwykle doświadczeni capoeiristas ćwiczą w białych ubraniach. Nie musisz się za to martwić o buty, bo capoeirę trenuje się zazwyczaj boso
    Skompletowanie stroju do capoeiry to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest twoje nastawienie. Pamiętaj, że dyscyplina ta łączy w sobie wiele elementów, dlatego miej otwartą głowę i jednocześnie unikaj porównywania się do innych osób z grupy, zwłaszcza jeśli mają lepszą kondycję. W końcu każda z nich była kiedyś w tym samym miejscu, co ty.

    Jak może wyglądać trening capoeiry?

    Czego możesz się spodziewać na pierwszych zajęciach capoeiry? Przede wszystkim rozgrzewki – dynamicznej, angażującej całe ciało. Kolejnym krokiem będzie nauka podstawowych pozycji. Jedną z nich jest ginga, czyli najważniejszy ruch w capoeirze, będący bazą uników i ataków. Co ciekawe, to właśnie on odpowiada za taneczny wymiar tej dyscypliny.
    W trakcie zajęć poznasz też inne ruchy, takie jak kopnięcia (np. meia lua de frente) czy uniki (np. esquiva). Po czasie, gdy opanujesz już podstawy, przejdziesz o trudniejszych kroków. Mowa między innymi o staniu na rękach, przewrotach czy elementach akrobatycznych, które wymagają siły i właściwej koordynacji.
    Co więcej, podczas spotkania nie może zabraknąć rytuału roda. Co to takiego? Najprościej mówiąc, capoeiristas tworzą krąg, do którego następnie wchodzą po kolei pary. Tam bezkontaktowo i z szacunkiem prowadzą walkę (jogo). Całość odbywa się przy akompaniamencie muzyki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.