Data publikacji:

Czym jest capoeira?

Fascynują Cię sztuki walki i chciałbyś zacząć uprawiać jedną z nich? Jeśli kochasz taniec i sport, capoeira będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Podpowiadamy, czym jest ta forma aktywności fizycznej i co ją charakteryzuje.

Capoeira to sztuka walki wywodząca się z tradycji brazylijskiej, a także afrykańskiej. Łączy elementy tańca i klasyczne ruchy charakterystyczne dla tego typu sportów. Jest rytmiczna, zawiera w sobie także cechy akrobatyczne. Jeśli tradycyjne sztuki walki są dla Ciebie zbyt agresywne, capoeira mile zaskoczy Cię finezją ruchów, ich dynamiką oraz płynnością

Capoeira skupia się na rywalizacji za pomocą wysokich kopnięć. Starcia są bardzo widowiskowe, a za sprawą elementów tanecznych bardzo miło się je ogląda, ponieważ nie skupiają się na sile i agresji.

Wyróżnia się dwie odmiany tej dyscypliny sportowej – Capoeira Regional (charakteryzuje ją niezwykła szybkość oraz dynamiczność ruchów, jest bardziej praktyczna do zastosowania w walce z przeciwnikiem) oraz Capoeira Angola (posiada znacznie mniej ruchów odpowiednich dla sztuk walki, nastwiona jest na grę między zawodnikami i taniec).

Z pokazami Capoeira wiąże się rytuał zwany roda. Dwóm przeciwnikom towarzyszą inni zawodnicy zebrani w kole, a jego zasadniczym elementem jest orkiestra – bateria, która gra na instrumencie o nazwie berimbau. Następnie zawodnicy zmieniają się, tocząc ze sobą rytmiczny pojedynek.

Trening sportu, jakim jest capoeira uczy zwinności, podstaw tradycyjnych ruchów charakterystycznych dla sztuk walki, a także elementów samoobrony. Na zajęcia zapisać może się praktycznie każdy. Potrzebna jest jedynie chęć, wytrwałość oraz duża motywacja. Z początku elementy tańca łączone z kopnięciami mogą sprawiać problemy z równowagą, ale z czasem każdy zawodnik nabiera wprawy i gracji w ruchach. Dostępne są grupy z różnym poziomem zaawansowania, z podziałem na wiek, a nawet na płeć. Jeśli chciałbyś spróbować jakiejś nietypowej i nieszablonowej aktywności fizycznej, capoeira będzie idealnym wyborem.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora