Data modyfikacji:

Boks – jak zacząć trenować? Jak wygląda trening boksu?

Boks jest sportem znanym na całym świecie. Jest jedną z najstarszych istniejących dyscyplin. Znany był już w starożytności. Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby, jak wygląda pojedynek bokserski. Ten sport wymaga wytrzymałości, wytrwałości i determinacji. W zamian zapewnia duże dawki hormonów szczęścia, wyćwiczoną sylwetkę i poprawioną kondycję. Jak wygląda trening, jak się na niego przygotować i jaki sprzęt będzie potrzebny? Odpowiadamy.
Boks – jak zacząć trenować?

Na czym polega boks?

Boks jest sportem, polegającym na pojedynku dwóch zawodników umieszczonych na kwadratowym ringu i wyposażonych w rękawice bokserskie oraz kask bokserski. Podczas walki wykluczone jest uderzanie poniżej pasa oraz ciosy głową, kolanami czy łokciami. Niedozwolone jest także celowanie w plecy, tył głowy i nerki.
Walka podzielona jest na rundy, które trwają po 2-3 minuty. Może ich być maksymalnie 12, a pomiędzy nimi mają miejsce minutowe przerwy. Boks zawodowy odbywa się pod stałym nadzorem sędziego głównego. Zdarza się, że wspierają go sędziowie liniowi.
Za każdą rundę bokserom przyznaje się punkty. Zwycięża ten, kto zdobył ich więcej. Zdarza się także, że walka kończy się wcześniej. Jeżeli powalony na ziemię zawodnik nie podniesie się w ciągu 10 sekund – zostaje uznany za przegranego ze względu na nokaut. Pojedynek kończy się także w momencie kontuzjowania jednego z walczących, jeżeli sędzia uzna, że nie jest on w stanie kontynuować.
Walki mają miejsce pomiędzy zawodnikami znajdującymi się w jednej kategorii wagowej. Kategorie te są dokładnie wydzielane, a przeciwnicy ważeni przed pojedynkiem.

Jak zacząć trenować boks?

Na początku warto zaznaczyć, że przygodę z boksem może rozpocząć każdy – mężczyzna, kobieta czy dziecko. W każdym przypadku osoba zostanie przypisana do odpowiedniej kategorii, aby treningi były jak najbardziej efektywne.
Do podjęcia treningów przede wszystkim wymagane jest odpowiednie wyposażenie. Konieczne są rękawice bokserskie. Na rynku można znaleźć bardzo wiele modeli, spośród których każdy wybierze coś idealnego dla siebie. Przydadzą się także ochraniacze, w tym kask bokserski, chroniący głowę i zęby.
Nieodzownym elementem są także worki bokserskie i gruszki, służące do nauki oddawania ciosów i doskonalenia swojej techniki. Choć z ich pomocą można boksować na własną rękę w zaciszu swojego domu, warto zapisać się na treningi pod okiem profesjonalistów. Tylko ten sposób gwarantuje opanowanie prawidłowych technik i wypracowanie poprawnych ruchów.
Do podjęcia treningów nie są wymagane szczególne umiejętności ani predyspozycje. Siła fizyczna, koordynacja ruchowa i poprawna technika zostaną wypracowane na treningach.

Jak wygląda trening boksu?

Kluczowe dla boksu są prawidłowa postawa ciała, balans, koordynacja ruchowa i refleks. Dzięki nim możliwe jest wyprowadzanie szybkich, poprawnych technicznie i trudnych do przewidzenia ciosów. Bokser znajduje się w nieustannym ruchu, praca nóg musi być ciągła i dobrze skoordynowana. Trening bokserski rozwija mięśnie ramion, nóg, pleców i brzucha. Wpływa pozytywnie na ogólny stan całego organizmu i wybitnie wzmacnia kondycję.
Pierwsze treningi nie wiążą się z trudnymi walkami ani silniejszymi przeciwnikami. Najczęściej polegają na nauce technicznych podstaw, opanowaniu balansowania i nieustannej pracy nóg, a także wzmocnieniu wytrzymałości. Pierwsze kroki w boksie to nauka poruszania się i trzymania gardy, trening uników, poprawnego wyprowadzania i przyjmowania ciosów, a także wielokrotne uderzenia w worek treningowy lub gruszkę.
Warto przygotować się na to, że pierwsze spotkania okażą się monotonne i zwyczajnie nudne. Łatwo jest szybko się zniechęcić. Boks zaczyna być znacznie ciekawszy, kiedy już opanuje się podstawy i wejdzie na wyższy poziom.

Jaki sprzęt jest potrzebny do trenowania boksu?

Boks jest sportem wymagającym wykorzystania pewnym akcesoriów. O ile nie ma żadnego ustalonego stroju i w zupełności wystarczy dres czy strój na siłownię, o tyle konieczne jest posiadanie przedmiotów takich jak rękawice bokserskie czy też kask bokserski. Dają one możliwość właściwego uczestniczenia w treningach.
Posiadanie własnego worka bokserskiego lub gruszki nie jest obowiązkowe, jednak może znacząco ułatwić samodzielne wyćwiczenie wyprowadzania ciosów, zwiększenie szybkości i poprawienie kondycji.

Jak się przygotować na trening boksu?

Poza zakupieniem lub pożyczeniem koniecznego sprzętu istotne jest przygotowanie psychiczne. Pierwsze treningi mogą wiązać się z poczuciem wyobcowania, a każda osoba może wydawać się znacznie lepsza i sprawniejsza. Nawet osoby, które długi czas trenowały same w zaciszu swojego domu, mogą poczuć się onieśmielone na sali pełnej bokserów. Warto jednak przezwyciężyć te odczucia i pamiętać, że każdy z nich kiedyś zaczynał. Nie należy także przejmować się słowami krytyki. Większość współćwiczących będzie chciała zwyczajnie pomóc i wskazać elementy techniki, nad którymi trzeba jeszcze popracować.
Dlatego tak ważna jest chęć nauki i otwartość na rady. Powtarzanie tych samych błędów donikąd nie prowadzi, podobnie jak ignorowanie wskazówek od bardziej doświadczonych zawodników. Boks wymaga dużej odporności psychicznej i bardzo dużego samozaparcia. Jeżeli jednak przetrwa się ten pierwszy, najtrudniejszy okres, kolejne treningi będą przynosiły coraz większą satysfakcję.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!