Data publikacji:

Bieganie a odchudzanie – czy daje efekty?

Rozpoczęcie i podejmowanie regularnych treningów często jest bardzo trudne, dlatego niezwykle istotna jest motywacja i cel, które temu przyświecają. Jednym z najczęstszych powodów zainteresowania aktywnością fizyczną jest chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Czy bieganie na odchudzanie to dobry pomysł? Należy ono do ćwiczeń aerobowych, co oznacza, że poprawia wydolność, przyspiesza metabolizm i spala sporo kalorii, dlatego jest polecane jako uzupełnienie diety, jednak nie dla każdego. Jak rozsądnie podejść do tematu: bieganie a odchudzanie?
czy bieganie odchudza

Bieganie a odchudzanie – czy bieganie odchudza?

To pytanie zadaje sobie wielu początkujących biegaczy – czy odchudzanie przez bieganie ma sens? Nie ma co ukrywać, że to właśnie piękniejsza sylwetka jest jedną z najsilniejszych motywacji, które pchają do spróbowania swoich sił w bieganiu. Wydaje się, że jest to aktywność idealna. Żeby szybko tracić kilogramy, konieczne jest spalanie dużej liczby kalorii w krótkim czasie oraz wysiłek przyspieszający metabolizm. Wszystko to zapewni ci bieganie, a odchudzanie nie będzie jedyną korzyścią, jaką osiągniesz, podejmując tę aktywność.

Czy bieganie na odchudzanie jest dla każdego?

Chcesz zacząć biegać i masz w sobie mnóstwo entuzjazmu? To połowa sukcesu. Wiele zdrowych osób bardzo skorzysta na regularnych treningach, jednak są i tacy, dla których ten rodzaj aktywności nie jest polecany.  Dla kogo nie jest wskazane bieganie podczas odchudzania? Inny sport powinny na początek wybrać osoby otyłe, dla których zbyt duże obciążenie stawów przy wysokiej wadze ciała nie byłoby korzystne. Uważać musi również każdy, kto ma poważne problemy ze stawami, a także ludzie dotknięci chorobami serca.
Jeśli masz wątpliwości, czy ze zdrowotnego punktu widzenia dobrą aktywnością dla ciebie będzie właśnie bieganie, a twoim celem jest odchudzanie, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który pomoże podjąć dobrą decyzję. Osoby w średnim i starszym wieku, które wcześniej nie uprawiały sportu, mogą dodatkowo wyposażyć się w monitory pracy serca, które pozwolą mieć sytuację stale pod kontrolą.

Bieganie a odchudzanie – o tym nie zapominaj

Odchudzanie przez bieganie sprawdza się doskonale. Kiedy już zrobisz pierwszy krok i wytrzymasz kilka miesięcy, zauważysz efekty takie jak poprawa sylwetki, wydolności, siły mięśni i lepsze samopoczucie. Żeby tak się stało, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
  • Dobre buty do biegania – podstawa stroju biegacza. Amortyzują przeciążenia, zapobiegają kontuzjom i znacznie zwiększają komfort ćwiczeń.
  • Wygodny strój – na początku może to być dres lub komfortowe leginsy połączone ze zwykłym T-shirtem, z czasem lepiej wyposażyć się w termoaktywne koszulki, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, pozostawiając ciało suche.
  • Nawodnienie – uprawiając sport, trzeba pić dużo wody. Dotyczy to również biegania, a odchudzanie powinno zmobilizować cię jeszcze bardziej. Jak wiadomo, właściwa dawka płynów jest niezbędna podczas gubienia nadprogramowych kilogramów.

Bieganie a odchudzanie – efekty

Spośród wszystkich ćwiczeń aerobowych to właśnie bieganie przynosi najlepsze rezultaty, przede wszystkim ze względu na ilość kalorii, jaką jesteś w stanie spalić w krótkim czasie. W ciągu godziny może to być 600 kalorii, jeśli utrzymasz średnie tempo, ale podczas szybkiego biegu będzie to jeszcze więcej.
Niestety, jeśli dopiero zaczynasz treningi, musisz przygotować się na to, że na początku nie będziesz w stanie biegać przez długi okres czasu bez zatrzymania. Pierwsze tygodnie zajmie ci przede wszystkim praca nad kondycją, która zazwyczaj nie jest łatwa i przyjemna. Na pierwsze efekty możesz liczyć już po 2 tygodniach systematycznych ćwiczeń, zakładając, że wykonujesz je 4 razy w tygodniu.
Czy bieganie odchudza brzuch? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, podejmując wyzwanie poprawy swojej sylwetki. Wszystkie ćwiczenia aerobowe pozwalają na stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej z całego ciała, włącznie z rejonem brzusznym, nie spala się jej miejscowo. To, jak szybko brzuch zacznie maleć, jest sprawą wysoce indywidualną i zależy od wielu czynników, między innymi od ilości tkanki tłuszczowej, która wymaga redukcji.
Pamiętaj, że gubienie dodatkowych kilogramów to tylko jeden z pozytywnych efektów biegania, a odchudzanie powinno również wiązać się z ujędrnieniem ciała i modelowaniem sylwetki. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie i sprawisz, że twoje łydki, uda i pośladki będą wyglądały coraz lepiej.

Plan treningowy biegania pod kątem odchudzania

Jeśli twoja forma jest bardzo słaba, pierwsze treningi mogą skupiać się na marszach przerywanych bardzo krótkimi okresami biegu. Pozwoli to ciału na przyzwyczajenie się do aktywności. Na dalszym etapie możesz już przystąpić do realizowania planu treningowego biegania. Odchudzanie niemal zawsze zaczyna się od marszobiegów, a dobry plan zakłada stopniowe wydłużanie okresów biegu. Z początku mogą to być na przykład 2 minuty biegu przeplatane 8 minutami marszu lub 4 minuty biegu i 6 minut marszu, zależy to od wyjściowej formy.
Żeby bieganie było przyjemne, a chudnięcie zauważalne, nie ma sensu nadmiernie przemęczać organizmu. Tylko wsłuchując się w sygnały płynące z ciała, dajesz sobie szansę, żeby nie zniechęcić się na samym początku. Plan treningowy powinien zatem zakładać bardzo powolne ograniczanie długości marszu na rzecz ciągłego biegu.

Czy bieganie w miejscu odchudza?

Bieganie jest rewelacyjnym sportem, jednak nie każdy ma odwagę i możliwość od razu zacząć biegać na zewnątrz. Rozwiązaniem mogą być treningi w domu. Czy bieganie w miejscu odchudza? Jak każda aktywność, również trucht w miejscu spala kalorie i wzmacnia mięśnie, daje jednak gorsze efekty niż bieganie w terenie. Wadą takich ćwiczeń jest też monotonia, która może prowadzić do szybkiego zniechęcenia.
Bieganie w miejscu jest dobrą formą rozgrzewki przed innymi ćwiczeniami. Jeśli jednak zależy ci na schudnięciu w domu, lepiej zdecyduj się na bieżnię, która pozwoli ci na bardzo efektywne treningi we własnych czterech ścianach.
Zdjęcie: Envato/westend61
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym