Data publikacji:

Babia Góra – szlaki. Jak zdobyć Babią Górę?

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Stanowi także najwyższą polską górę poza Tatrami. Jej wysokość sięga 1725 m n.p.m. Wejście na szczyt możliwe jest na kilka sposobów – od strony polskiej oraz słowackiej. Każdy szlak jest niezwykle malowniczy, okraszony zapierającymi dech w piersi krajobrazami i wyjątkową przyrodą. Otoczona Babiogórskim Parkiem Narodowym góra stanowi prawdziwą perłę w koronie gór Polski. Jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w kraju jest właśnie Babia Góra, szlaki na nią cieszą się nieustanną popularnością.
Sprawdź również: Wielka Sowa - szlak. Jak zdobyć Wielką Sowę?
babia góra szlaki

Babia Góra – trasa wymagająca przygotowania

Wejście na szczyt przeciętnemu wędrowcowi zajmuje zazwyczaj około 3 godzin. Trasy nie są szczególnie wymagające, zwłaszcza dla doświadczonych turystów, i nie powinny sprawiać większych problemów. Choć to bardzo przyjemne szlaki, Babia Góra wymaga odpowiedniego przygotowania na różne warunki atmosferyczne. Cały babiogórski masyw słynie z niezwykle kapryśnej pogody i wielu turystów po przejściu trasy w pięknych okolicznościach, na szczycie spotyka się z dużym zachmurzeniem i mgłą, a nawet burzą. Nie bez powodu Babia Góra nazywana jest Kapryśnicą i Matką Niepogód.
Warto także być przygotowanym na to, że niezależnie od tego, który szlak na Babią Górę się wybierze, należy mieć przy sobie kilka złotych na opłatę. Od końca marca do końca listopada wstęp na teren Parku Narodowego jest płatny. Bilet normalny to koszt 7 zł, natomiast za ulgowy należy zapłacić 3,50 zł – można je zakupić przy wejściach na szlaki na Polanie Krowiarki, w Zawoi Markowej oraz na stronie internetowej Parku.
Warto także wspomnieć, że Babia Góra należy do Korony Gór Polskich. Przed wybraniem się na szczyt warto dołączyć do Klubu Zdobywców, by móc w specjalnej książeczce zbierać pieczątki poświadczające zdobycie góry. Zebranie całego kompletu jest bardzo satysfakcjonujące.

Babia Góra – najłatwiejszy szlak na szczyt

Poziom trudności trasy zależy od wybranego szlaku. Spośród dostępnych opcji można wybrać zarówno te łatwe, jak i te bardziej wymagające. Najłatwiejszy szlak na Babią Górę prowadzi z Przełęczy Krowiarki. Uznaje się go również za ten główny z uwagi na to, że najczęściej właśnie nim zdobywana jest Babia Góra. Szlaki z Krowiarki czas przejścia na szczyt podają jako 2,5–3 godziny. Warto jednak pamiętać, że może się on wydłużyć przy niesprzyjających warunkach lub słabej kondycji wędrowców.
Na Przełęczy znajdują się dwa duże parkingi, płatne kilkanaście złotych. To one najczęściej stanowią punkt startowy, z którego zdobywana jest Babia Góra. Szlak czerwony rozpoczyna się dość stromą, kamienistą drogą i 700 m przewyższenia. Później nieco łagodnieje, jednak nie należy spodziewać się wielu wypłaszczeń. Kolejne punkty trasy wyglądają tak: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Kępa, Gówniak, Babia Góra i zejście: Przełęcz Brona, Schronisko Markowe Szczawiny, Skręt Ratowników i ponownie Przełęcz Krowiarki. Całość ciągnie się nieco ponad 13,5 km i uznawana jest za najkrótszy szlak na Babią Górę.
Nie należy zapominać o tym, jak kapryśna bywa Babia Góra – najłatwiejszy szlak także może okazać się wymagający nawet dla doświadczonych osób, gdy nadciągnie niespodziewana burza lub wybiorą się na niego przy niesprzyjających zimowych warunkach.

Alternatywne szlaki na Babią Górę

Poza Głównym Szlakiem Beskidzkim, oznaczonym kolorem czerwonym, dostępna jest także trasa na Babią Górę zaznaczona barwą zieloną. Wiedzie z Zawoi Markowej, przez Przełęcz Jałowiecką, Małą Babią Górę i Kiczory. Należy do szlaków mniej uczęszczanych i jednocześnie dłuższych niż pozostałe. Wejście nim na szczyt zajmuje około 4 godzin.
Dostępny jest także szlak żółty, wiodący przez Markowe Szczawiny, Perć Akademików, Babią Górę i Chatę Slana Voda, znajdującą się po stronie słowackiej. Wielu turystów uznaje go za najciekawszy i najładniejszy szlak na Babią Górę. Jest także najtrudniejszy. Należy pamiętać, że zimą pozostaje zamknięty z uwagi na bezpieczeństwo turystów. Do Perci Akademików można dojść także szlakiem niebieskim z Przełęczy Krowiarki.
Trasy na Babią Górę można dowolnie łączyć w zależności od doświadczenia w górskich wyprawach, a także preferencji względem strony polskiej lub słowackiej. Ciekawą alternatywą dla głównego szlaku jest połączenie tras niebieskiej, czarnej i czerwonej, które prowadzi przez Zawoję Policzne, Sulową Cyrhlę, schronisko Markowe Szczawiny i Przełęcz Brona.

Co należy zabrać, wybierając się na Babią Górę?

Jak do każdej górskiej wyprawy, do wejścia na babiogórski szczyt należy odpowiednio się przygotować. Nawet najłatwiejszy szlak na Babią Górę może zaskoczyć nagłą zmianą pogody, dlatego obowiązkowo należy zabrać solidną softshellową kurtkę, która jest lekka, oddychająca i dobrze chroni przed wiatrem. Cienki materiał łatwo zwinąć i schować do plecaka. W zimne dni doskonale pod nią sprawdzi się polar, który zatrzymuje ciepło i chroni przed chłodem. Z uwagi na możliwe niespodziewane opady warto mieć w plecaku pelerynę przeciwdeszczową.
Odpowiedni plecak jest bardzo ważny. Musi być lekki, pojemny i wytrzymały. Warto zadbać, by był odpowiednio wyprofilowany i nie obciążał zbytnio pleców. Choć większość tras przebiega w pobliżu schroniska PTTK, nie należy zapominać o zabraniu zapasów wody oraz prowiantu.
Każda trasa na Babią Górę jest wymagająca, w końcu to najwyższy polski szczyt poza Tatrami. Z uwagi na to najważniejszym elementem wyposażenia podczas wędrówki są solidne buty przeznaczone do chodzenia po górach. Muszą być wytrzymałe i stabilne, wykonane z oddychającego i szybkoschnącego materiału. Podeszwa powinna mieć głęboki bieżnik, zapewniający odpowiednią przyczepność, zwłaszcza na stromych odcinkach.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!