Data publikacji:

Czapka do biegania - jaką czapkę do biegania na różne pory

Myśląc o garderobie biegacza, pierwsza myśl jaką mamy w głowie to buty. Kolejne pomysły to koszulki i spodenki biegowe. Jednak jest jeszcze kila elementów garderoby, które warto posiadać myśląc o bieganiu. Jednym z nich i chyba najbardziej niedocenianym jest czapka do biegania. Wbrew pozorom pełni ona bardzo ważną rolę podczas treningów czy startów biegowych. Jaką czapkę do biegania wybrać?
jaka czapka do biegania

Czapka do biegania – po co?

Czapka do biegania gra bardzo ważną rolę ochronną. Nie tylko zimą, w upalne dni bieganie bez czapki też może nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje. Kiedy w gorące, letnie dni decydujemy się na bieganie, warto posiadać nakrycie głowy. Dlaczego? Czapka chroni nas przede wszystkim przed nadmiernym przegrzaniem i udarem słonecznym. Dodatkowo odprowadza wilgoć, przez co głowa nie zalewa się potem tak mocno, jak robiłaby to bez niej. Nie jest to tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też komfortu biegacza.
Czapka w zimę wydaje się mieć oczywiste znaczenie. Chroni przede wszystkim przed zimnem i wychłodzeniem. Osłania kluczowe miejsca przed przewianiem, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko rozchorowania się podczas wysiłku biegowego. Zależnie od pory roku, stosować należy różne czapki. Latem będzie to lekka, przewiewna czapeczka z daszkiem, zimą raczej grubsza, bez daszka, za to zakrywająca uszy. Na co zwracać uwagę przy wyborze czapki do biegania?

Czapka do biegania – na co zwracać uwagę?

Czapka do biegania, bez względu na to czy jest to lekka, letnia wersja, czy grubsza zimowa, spełniać powinna podobne zadanie. Po pierwsze oddychalność. Każda dobra czapka do biegania powinna skutecznie wchłaniać wilgoć i pomagać oddychać naszemu ciału. Kluczową w tej kwestii sprawą jest materiał użyty do jej wytworzenia. Zależnie od zapotrzebowania i przeznaczenia, najczęściej spotyka się czapki z tworzyw sztucznych i naturalnych. Materiały naturalne to przede wszystkim wełna merino. Jest to zdecydowanie najbardziej polecany materiał jeżeli chodzi o czapki do biegania. Poza tym, że posiada doskonałe właściwości „oddychające” czyli skutecznie odparowuje wilgoć i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, zastosowanie wełny merino ma działanie antybakteryjne. Dodatkową zaletą jest fakt, że mimo tego, że mowa o wełnie, tworzy się z niej nie tylko zimowe wersje, ale także cienkie, lekkie czapki na lato. Jeżeli chcemy zdecydować się na sztuczny, często tańszy materiał, warto zwrócić uwagę na takie twory jak poliamid czy poliester z dodatkiem elastomerów. Materiały te skutecznie odprowadzają wilgoć, szybko schną i zapewniają przyzwoitą cyrkulację powietrza. Czapek tego rodzaju jest najwięcej w sklepach, zwłaszcza kiedy mówimy o czapce z daszkiem na upalne dni.
Warto zastanowić się też nad krojem czapki do biegania. Popularne, sportowe modele z reguły są luźniejsze, co podczas biegania może okazać się problematyczne. Czapka typowo do biegania powinna dobrze przylegać do głowy aby nie przesuwać się podczas biegania, a do tego skutecznie odprowadzać zbierającą się na głowie wilgoć.
Na wiosenne i jesienne wieczory najlepiej sprawdzi się czapka, która zakrywa uszy, jednak nie tak gruba, jak zimowa wersja. Powinna, tak jak pozostałe, skutecznie odprowadzać wilgoć, oddychać, ale przede wszystkim chronić. Czapki powinny też chronić przed wiatrem. Oznacza to, że powinna zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, odprowadzać wilgoć, ale nie dopuszczać zimnego powietrza wewnątrz, aby uchronić głowę przed przewianiem i wyziębieniem.

Jaką czapkę do biegania wybrać?

Niezależnie od pory roku, warto posiadać odpowiednie nakrycie głowy podczas biegania. Powinna ona spełniać podstawowe założenia. Przede wszystkim powinna skutecznie odprowadzać wilgoć. Po drugie wspomagać oddychanie skóry. W lato powinna chronić przed promieniami słonecznymi, w zimę przed wychłodzeniem i przewianiem. Najbardziej polecane są czapki z materiałów sztucznych takich jak poliester, czy poliamid. Jeżeli chodzi o naturalne wyroby, zdecydowanie warto zainwestować w wełnę merido. Materiały te poza podstawowymi założeniami spełniają wiele dodatkowych funkcji, które tylko zwiększą komfort biegania.
Zdjęcie: Envato Elements