Data modyfikacji:

Jak tanio korzystać z kultury?

Ambitne teatralne spektakle, wyjścia do opery, wystawy czy seanse filmowe. Gdybyśmy chcieli skorzystać z całej dostępnej oferty kulturalnej, zapewne mielibyśmy dziurę w domowym budżecie. Znaleźliśmy jednak sposoby na to, by za grosze korzystać z kultury.

Aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta sporo kosztuje. Ale atrakcje kuszą! Na szczęście nie trzeba ograniczać liczby miesięcznych wizyt w teatrach i kinach. Wystarczy tylko dobrze przemyśleć strategię i przyswoić parę trików, aby tanio korzystać z kultury. Oto nasze podpowiedzi.

1. Internet

W sieci kupimy taniej bilety przede wszystkim do kina czy teatru. Jedynym mankamentem może być to, że spektakl odbędzie się dopiero za kilka miesięcy i nie możemy być do końca pewni swojej dyspozycyjności. Wiele osób decyduje się sprzedać zakupione wcześniej bilety tuż przed samym festiwalem czy wystawą. Przeglądanie portali ogłoszeniowych pod tym kątem naprawdę się opłaca.

2. Konkursy

Wszyscy je uwielbiamy. Bilety na długo wyczekiwany spektakl można wygrać w konkursach organizowanych przed lokalne rozgłośnie radiowe, gazety czy portale.

3. Zaangażowani zyskują podwójnie

Jeśli mamy trochę wolnego czasu, zapiszmy się na wolontariat. Równie dobrze może to być ASP lub miejska biblioteka, która dodatkowo dla swoich czytelników udostępnia specjalne karty, a te uprawniają do zakupu biletu ze zniżką. Angażując się w projekty realizowane np. przez filharmonię, możemy za darmo posłuchać muzyki klasycznej w świetnym wykonaniu.

4. Polowanie na okazję

Czyli na wejściówki. Na tego rodzaju sprzedaży można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Żeby skorzystać z takiej okazji, trzeba trzymać rękę na pulsie. Niektóre multipleksy organizują tańsze seanse w wybrane dni tygodnia. W nagrodę zamiast filmu na DVD obejrzymy premierę w kinie.

5. Z kimś taniej

Niektóre instytucje kultury organizują promocje na grupowe lub rodzinne wejścia. Mając znajomych wśród studentów, można też czasami "podpiąć się" pod ich wspólne wyjście do muzeum czy na wystawę. Żacy przeważnie płacą symboliczną kwotę za dostęp do kultury.

Autor: Bogumiła Kurzeja
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
nie tylko dla obcokrajowców

Not only for foreigners, czyli eventy nie tylko dla obcokrajowców

2016-05-20
Polska z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym miejscem do życia przez ludzi pochodzących z innych krajów. Choć nie mówią oni w naszym języku to chętn...
Noc Muzeów 2016

Noc Muzeów 2016

2016-05-09
Noc Muzeów to kulturalny event, organizowany co roku na terenie większych miast całej Polski i Europy. To właśnie tej nocy kilka tysięcy placówek otwiera swoje ...
Titanic the Exhibition

Wystawa Titanic the Exhibition już w Warszawie

2016-04-14
Wystawę poświęconą najsłynniejszej morskiej katastrofie "Titanic the Exhibition" już od 8 kwietnia można podziwiać w Pałacu Kultury i Nauki. Z pewnością warto, ...
muzea pisanek 1

Muzea pisanek w Polsce i na świecie

2016-03-14
Pisanki to jeden z nieodłącznych symboli Wielkanocy. Chcesz poszukać inspiracji do stworzenia niecodziennych ozdób? Odwiedź znane muzea pisanek i dowiedz się wi...