Data modyfikacji:

Jak przygotować się na rowerowy trening wysokogórski?

Rowerowy trening wysokogórski to najlepszy sposób na zwiększenie siły nóg dla osób uprawiających kolarstwo. Wytrzymałość buduje się poprzez pokonywanie kolejnych dystansów, jednak trudno osiągać lepsze wyniki w tym sporcie, nawet uprawianym amatorsko, bez rozwijania siły mięśni. Jazda w górach jest na to najlepszym sposobem, o czym od dawna wiedzą czołowi zawodnicy, rozpoczynający coroczny cykl treningowy właśnie przemierzając na jednośladzie górskie szlaki. Oprócz mięśni szlifują również hart ducha.

Dla właściwie przeprowadzonego treningu rowerowego w górach ważne są jego czas i wysokość nad poziomem morza, na której będziesz się znajdować. Jeśli poświecisz na to zaledwie weekend, wówczas nic nie uzyskasz. Organizm rozpoczyna produkcję hormonu EPO (wpływa na poprawę wydajności) dopiero po 3 dniach dostarczania mu powietrza uboższego w tlen, dlatego na jazdę po górach poświęć minimum 4 dni, a najlepiej od 2 do 3 tygodni. Chociaż czołowi kolarze ruszają na tego typu treningi w bardzo wysokie góry (Alpy, Pireneje), to zadowalające rezultaty da nawet wizyta w Karkonoszach lub Tatrach. Jeżeli będziesz umiarkowanie jeździł po wzniesieniach wyższych niż 1000 m.n.p.m. (a najlepiej na wysokościach między 1000 a 2500 m.n.p.m.) wówczas w organizmie nastąpi zmiana polityki produkcji hormonu EPO.

Po przybyciu w góry nie powinieneś od razu wsiadać na rowerowe siodełko – pozwól zaaklimatyzować się Twojemu organizmowi przez kilka dni; zrelaksuj się i wypocznij. Jeżeli rzucisz się na głęboką wodę bez odpowiedniej adaptacji, to licz się z ryzykiem wystąpienia choroby wysokogórskiej. Trening wysokogórski warto rozpocząć od pieszych wycieczek i marszobiegów, a dopiero później przesiąść się na jednoślad. Oczywiście rower do zaprawy w górach musi być przystosowany do jazdy w takim terenie. Jeżeli uprawiasz kolarstwo szosowe i nie posiadasz roweru MTB, wówczas dobre rozwiązanie to wypożyczenie profesjonalnego sprzętu. Gdy uznasz, że trening wysokogórski jest dla Ciebie odpowiedni, wówczas można rozważyć zakup.

Właściwie przeprowadzony trening wysokogórski powinien składać się z odpowiedniej proporcji podjazdów i zjazdów. W trakcie wjeżdżania na wzniesienie nogi pracują ciężej, co wydatnie wzmacnia ich mięśnie. Zjazdy z kolei stanowią nie tylko nagrodę za wysiłek włożony w zdobywanie szczytu, ale też poprawiają umiejętności prowadzenia roweru i pozwalają ćwiczyć trudne zakręty. Jazda w górach poprawia również koncentrację i równowagę rowerzysty – trzeba w pełni skupiać się na trasie, bo niepozorny kamień lub korzeń mogą spowodować wywrotkę.

Atakowanie podjazdów powinno być zawsze poprzedzone rozgrzewką, czyli jazdą po równym terenie na dystansie kilkunastu kilometrów. Warto pamiętać, żeby urozmaicać trening każdego dnia. Możesz np. pierwszego dnia wykonać 5 -10 podjazdów pod górę, aby poznać specyfikę trasy, a każdego następnego dnia zwiększać ilość podjazdów, narzucając sobie utrudnienia: ustalać limity czasowe na zdobycie szczytu, ustawiać co raz cięższe przełożenia lub przeplatać „czasówki” spokojnymi wjazdami.

Trening wysokogórski nie tylko poprawia wydolność organizmu i wzmacnia mięśnie nóg, ale również wyrywa z monotonii cyklów treningowych, które przeprowadzane są stale w tym samym otoczeniu (w mieście, na wsi). Co zrobić, kiedy nie możesz sobie pozwolić na kilkutygodniowy wyjazd z rowerem w góry? Wystarczy znaleźć w okolicy wzniesienie o wysokości 400 – 500 m i tam spróbować ćwiczyć zjazdy i podjazdy. Może wpływ na organizm nie będzie porównywalny do tego w górach, ale nogi powinny się wzmocnić.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.