Data modyfikacji:

Góry Opawskie: atrakcje dla całej rodziny

Góry Opawskie to najdalej na wschód na obszarze Polski wysunięty fragment Sudetów, który kojarzy się głównie z popularną Biskupią Kopą.  Warto wiedzieć, że miejsce to oferuje wiele atrakcji turystycznych dla dorosłych oraz dzieci, dzięki czemu stanowi idealne miejsce na kilkudniową rodzinną wycieczkę. Jakie atrakcje oferują szlaki Gór Opawskich?


Doskonałymi bazami wypadowymi w malownicze zakątki Gór Opawskich są: Pokrzywna oraz Jarnołtówek, w którym jednocześnie znajduje się imponująca tama roztaczająca widok na Góry Opawskie. Atutem wspomnianych gór są szlaki, które ujmują bajecznymi widokami, a jednocześnie są proste technicznie, dzięki czemu wędrówki niezależnie od wieku stanowią czystą przyjemność. Mimo stosunkowo krótkich i prostych tras, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w stosowne buty oraz ekwipunek niezbędny podczas górskich wędrówek.

Z doliny Bystrego Potoku na Gwarkową Perć 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Gór Opawskich jest Gwarkowa Perć. Szlak ma swój początek w dolinie Bystrego Potoku pomiędzy Pokrzywną i Jarnołtówkiem i jest bogaty w urokliwe mosty i schodki, dzięki którym zwiedzający mogą podziwiać znacznie większą część otaczającej przyroy. Przemierzając szlak warto wybrać się na tereny starego kamieniołomu oraz zobaczyć mierzące około 40. metrów kamienne ściany wąwozu. Jedną z atrakcji turystycznych Gór Opawskich o ciekawej historii, są żabie oczka, które powstały poprzez zalanie terenów po wydobyciu kamienia. Według licznych doniesień mieszkańców okolicznych wsi, na dnie żabich oczek miał znajdować się czołg. Przeszukując dno zbiornika wielokrotnie znajdowano pociski oraz broń. 

Bardzo popularną i mrożącą krew w żyłach atrakcją turystyczną Gór Opawskich podczas zdobywania Gwarkowej Perci jest drabina, którą należy pokonać aby wznieść się na wysokość 11 metrów. Ważną informacją dla podróżujących rodziców jest fakt, że drabina jest skonstruowana w taki sposób, że zdobywają ją dzieci nawet w wieku czterech lat. Dzięki imponującej wysokości przejście przez drabinę gwarantuje całą gamę emocji, zwłaszcza dla młodych turystów.  Podsumowując - Gwarkowa Perć to atrakcja turystyczna Gór Opawskich, którą po prostu trzeba zobaczyć. 

Zapraszam do Piekiełka

Przemierzając szlaki Gwarkowej Perci warto wstąpić do Piekiełka aby przekonać się czy zgodnie z legendą na jego dnie mieszczą się bramy do piekła. W rzeczywistości jest to kolejna pozostałość po kamieniołomie. Przez wzgląd na ciekawą legendę oraz wysokie, ciemne ściany skalne jest to idealna atrakcja turystyczna Gór Opawskich dla dzieci. Wspinając się nieco wyżej, ponad Piekiełko, wciąż można napawać się pięknem stoku doliny Złotego Potoku. 

Cicha Dolina - Ołtarz Polowy 

Przy szlaku na Biskupią Kopę znajduje się polana z Ołtarzem Polowym, który w grudniu stanowi atrakcje turystyczną Gór Opawskich dla dzieci. To właśnie tutaj praktykowana jest piękna tradycja mszy świętej w Wigilię Bożego Narodzenia. Śnieg, piękne górskie widoki, szopka z żywymi zwierzętami - to wszystko sprawia, że święta Bożego Narodzenia zostaną na długo w głowach maluchów. 

Biskupia Kopa - najwyższe wzniesienie polskiej części Gór Opawskich

Aby zdobyć tę atrakcję turystyczną Gór Opawskich, turyści mają do wyboru kilka tras w zależności od wieku i umiejętności towarzyszy podróży. Uczestnicy mogą zdecydować się na krótkie podejście nie wymagające dużego wysiłku lub stosunkowo długie ale oferujące w zamian zapierające dech w piersiach widoki. Podążając szlakami zobaczyć można kapliczki oraz jedyne schronisko w górach Opawskich (warto zatrzymać się w przytulnym Górskim Domu Turysty, aby popijając ciepłą herbatę posłuchać legendy o złośliwym skrzacie Ludoszy i Jaśku, ośrodek oferuje także miejsca noclegowe).

Na wypadek, gdyby sama trasa i piękne widoki nie okazały się dostateczną atrakcją turystyczną, na szczycie Gór Opawskich stoi wysoka wieża widokowa z której widok na panoramę zachwyca dorosłych oraz dzieci. 

Stare dęby w lesie Prudnickim 

Góry Opawskie skrywają wiele atrakcji, historii i legend liczących setki lat. Podobnie jest w przypadku drzew znajdujących się na początku lasu Prudnickiego, będącego częścią Gór Opawskich. Najstarszy dąb liczy około 435 lat, a obwód jego pnia wynosi aż 562 cm. Co ciekawe, podczas konserwacji drzewa znaleziono w nim list burmistrza Prudnika napisanego podczas I wojny światowej w 1915 roku. 

Złote ścieżki - dla fanów MTB

Od 2017 roku Góry Opawskie oferują również atrakcje dla fanów tras rowerowych typu Single Track. Jest to nowa inwestycja z dalszym zamiarem rozwoju, aby przyciągać turystów. Wąskie ścieżki z przeszkodami, położone w malowniczej części Góry Parkowej w Głuchołazach przyciągają fanów MTB z Polski oraz Czech. Obecnie przygotowane trasy rowerowe są stosunkowo krótkie i nie wymagają wielkich umiejętności. 

Góry Opawskie bywają niedoceniane i pomijane w wyprawach rodzinnych, jednak należy przyznać, że jest to idealne miejsce do aktywnego spędzenia czasu. Czynnikiem skłaniającym do powrotów w to miejsce jest niesamowity (momentami tajemniczy) klimat, na który wpływają kapliczki, pomniki, roślinność, odsłonięcia skalne, schronisko w połączeniu z historiami i legendami budującymi nastrój podróży. Innymi słowy - każdy kto wyruszy w Góry Opawskie niezależnie od wieku i zaawansowania w podróżach górskich, znajdzie coś dla siebie. Warto poświęcić choćby weekend na odkrywanie wszystkich atrakcji Gór Opawskich. 

Zdjęcie i tekst: Bartłomiej Mazurek