Data publikacji:

Jakie buty do biegania po śniegu wybrać?

Myśląc o profesjonalnych butach do biegania, większość osób ma przed oczami kolorowy, lekki model, wykonany w większej mierze z delikatnej, przewiewnej siatki – i słusznie. Najpopularniejsze modele butów biegowych przypominają te z powyższego opisu. Bieganie jednak rządzi się swoimi prawami, szczególnie kiedy biegamy zimą. Budowa i konstrukcja buta delikatnie odbiega od tej, którą widzi większość. Do biegania po śniegu warto sięgnąć po specjalnie przystosowane do tego obuwie. Jakie buty do biegania po śniegu wybrać?
jakie buty do biegania po śniegu

Buty do biegania zimą

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Zauważyć to można po stale zwiększającej się liczbie biegaczy. Bardzo często sezon biegowy trwa cały rok, nie tylko w pogodne, słoneczne dni. Bieganie po śniegu też ma swoich zwolenników. Ciągły rozwój technologii pozwala uzyskać coraz lepsze produkty, przygotowane nawet na najtrudniejsze warunki pogodowe. Stosowane materiały, wzmocnienia i konstrukcje bieżnika buta pozwalają na dużą swobodę biegania nawet w chłodne, zimowe dni. Podczas biegania po śniegu istotna jest odpowiednia ochrona stopy przed zewnętrznymi czynnikami, których w ciepłe dni nie bierzemy pod uwagę. Pierwszym z nich jest temperatura. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie stopy przed wychłodzeniem. Intensywna praca może doprowadzić do szybszego wychłodzenia, a nawet odmrożenia. Najważniejsze jest zadbanie o komfort termiczny naszego ciała, bez utraty takich parametrów jak oddychalność i wymiana ciepła. Najłatwiej regulować to poprzez dobranie odpowiednich skarpet do biegania. Jeżeli chodzi o budowę butów, najlepiej ciepło trzymają modele wykonane z nieprzewiewnej membrany. Dodatkowo zabezpiecza ona stopę przed dostaniem się do środka zimnego powietrza. Buty te polecane są głównie na zimę. W lato mogą sprawiać masę problemów z odprowadzaniem wilgoci i przegrzaniem. Dodatkowo wyposażyć się można w stuptuty znane z górskich wędrówek. Dodatkowa warstwa ubrania to na pewno krok w stronę odpowiedniego komfortu termicznego.
Podczas biegania zimą bardzo często mamy do czynienia ze śniegiem i błotem. Stabilne, twarde podłoże zamienia się w grząską, uciekającą spod nóg ziemię. Nagromadzony śnieg czy błoto atakują nogi biegaczy. Warto zatem zabezpieczyć buty i stopy przed dostaniem się zimna czy zabrudzenia do środka. Z pomocą przychodzą wspomniane wcześniej stuptuty. Delikatny ochraniacz zabezpieczony obustronnie ściągaczami skutecznie zapobiega dostaniu się śniegu lub zabrudzenia do wnętrza buta. Dodatkowo są lekkie, poręczne i łatwe w czyszczeniu, co nie zawsze idzie w parze z butami.
Bieganie po śniegu często wiąże się z pogorszoną przyczepnością butów. Szczególnie kiedy pod warstwą śniegu napotkać można lód. O ile na sam śnieg pomoże agresywny bieżnik podeszwy buta, o tyle na lodzie to nie wystarczy. Agresywna rzeźba bieżnika pozwala na lepsze wgryzanie się w zaśnieżoną nawierzchnię, a jego budowa powoduje, że trudniej się zalepia. Sposobem na lód są raczki, takie same jak używane są w górach. Niestety często są dość drogie, dlatego zalecamy korzystać z gumowych nakładek z łańcuszkami i kolcami. Są zdecydowanie tańsze, a przede wszystkim uniwersalne. Można je nałożyć na różnego rodzaju buty, a poza tym dopasować do znacznie większej ilości rozmiarów.

Dedykowane buty zimowe do biegania

Wyżej przedstawiliśmy najprostsze i najpopularniejsze metody radzenia sobie z zimowym wyzwaniem. Istnieją jednak dedykowane buty zimowe, które przystosowane są tylko i wyłącznie do wysiłku na śniegu czy lodzie. Jednym z rodzajów są wspomniane wcześniej buty z membraną nieprzepuszczającą. Jest to idealne rozwiązanie na deszczowe zimowe dni. Nieprzepuszczająca membrana jest doskonała w utrzymywaniu komfortu termicznego stopy biegacza. Dodatkowy jej atut to nieprzemakalność. Buty wyposażone w membranę nie przepuszczają wilgoci, przez co kałuże, deszcz czy śnieg nie są straszne. Profesjonalne buty do biegania wyposażone są w membranę GORE-TEX. Charakteryzuje się ona pełną wodoodpornością, a jednocześnie zapewnia dobrą wentylację i oddychalność. Mimo tego doskonale chroni stopę przed dostaniem się do buta zimnego powietrza, dlatego wnętrze buta utrzymuje swoją temperaturę. Niestety takie dostosowanie butów sprawdzi się tylko w jesienne lub zimowe dni. Podczas letniego biegania lepiej używać lekkich, przewiewnych butów, aby zapobiegać przegrzewaniu się stopy.
Specjalistyczne buty na zimowe wyprawy biegowe często są wyższe i posiadają wbudowaną charakterystyczną „skarpetę”. Są to zintegrowane stuptuty zakończone ściągaczem, które zabezpieczają but przed dostaniem się do środka śniegu. Jest to niezwykle przydatne, kiedy biegamy po bardziej zaśnieżonych szlakach, gdzie warstwa śniegu sięga powyżej kostek. Stuptuty są wygodne i dobrze dopasowane do stopy biegacza.
Buty zimowe posiadają charakterystyczny, agresywny, często wielokierunkowy bieżnik, który zwiększa nie tylko przyczepność, ale pozwala swobodnie manewrować i zmieniać kierunek biegu. Dobrze sprawdzi się przy podbiegach. Dzięki skutecznemu wgryzaniu się w śnieg nogi nie będą ześlizgiwać się ze zbocza. To samo dotyczy hamowania. Zastosowane rzeźby bieżnika w butach zimowych pozwalają skutecznie zmniejszyć prędkość czy zatrzymać się nawet na bardzo grząskich i śliskich nawierzchniach bez obaw o utratę stateczności.
Przygotowując się do zimowego biegania, warto mieć na uwadze odpowiednie obuwie. Stabilizacja, przyczepność i komfort termiczny to elementy, które odgrywają bardzo ważną rolę podczas treningów czy startów biegowych. Przede wszystkim zabezpieczają stopy biegacza przed wyziębieniem oraz ułatwiają poruszanie się, a jak wiadomo, bieganie powinno być komfortowe i sprawiać przyjemność nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.
Zdjęcie: Envato Elements