Data publikacji:

Breakdance – co to jest za taniec?

Taniec to popularna forma ruchu. Towarzyszy nam na co dzień jako element rodzinnych imprez, dyskotek szkolnych czy wypadów do klubów. Jest też często sposobem na wymodelowanie świetnej sylwetki. Okazuje się jednak, że może stanowić także możliwość wyrażenia swojego światopoglądu czy identyfikowania się z daną grupą. Breakdance to taniec, który charakteryzuje się nie tylko specyficznymi ruchami, lecz także szczególnym wyglądem tancerzy. Poznaj historię breakdance’u i sprawdź, co to za taniec.
BreakDance

Breakdance – podstawowe pojęcia

Z uwagi na to, że breakdance zdecydowanie nie jest tańcem polskim, wielu fanów tego hip-hopowego stylu używa obcobrzmiącej nomenklatury. Jeśli więc chcemy dobrze zrozumieć, na czym polega ten styl tańca, musimy poznać kilka pojęć.
Zacznijmy od tego, że osoby, zanurzone w kulturze hip-hopowej raczej nie używają słowa „breakdance”. Tancerze nazywają siebie B-boyami, co może być skrótem od Break Boy, Beat Boy lub Bronx Boy. Warto o tym wiedzieć, jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tym wyjątkowym tańcem.
Kolejne pojęcia związane są już z nazwami odmian ruchów lub kroków w tańcu. Freezy to moment zatrzymania w danej figurze, pozie (od ang. freez, czyli zamrażać). Toprock to z kolei pojęcie, odnoszące się do wszelkich ruchów stóp, wykonywanych w pozycji stojącej. Footwork z kolei oznacza ruchy oparte na podłodze, kiedy to zarówno stopy, jak i ręce znajdują się właśnie na podłożu. 

Czym jest breakdance?

Skoro już poznaliśmy kilka podstawowych pojęć, możemy odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest breakdance. To taniec, oparty głównie na improwizacji. Stanowi połączenie różnych ruchów, figur, kroków – w tym również wyżej wymienionych freezów czy toprocków. Wiele pozycji w breakdance zawiera elementy akrobatyczne. Sam taniec jest bardzo energiczny i ruchliwy. Szczególną wagę przykłada się do kreatywności tancerza – to od niej zależy to, jak będzie wyglądał taniec.
Breakdance to nie tylko taniec sam w sobie. Z kulturą hip-hopową wiąże się bowiem szczególny styl ubierania, który obejmuje czapki, workowate spodnie, luźne T-shirty, bluzy albo dresy. Ten wyjątkowy wizerunek połączony z niesamowitymi ruchami i krokami ma oddawać surowy świat miejskich ulic, bo to właśnie z takiego środowiska wywodzi się breakdance.

Historia tańca breakdance

Taniec breakdance ma swoje korzenie w latach 70. XX wieku. Powstał się w Nowym Jorku w dzielnicy Bronx. To właśnie tam spotykały się tańczące grupy, które ze sobą rywalizowały. W ten sposób tańczono na rogach ulic czy stacjach metra. Z czasem taniec nieco stracił na popularności, jednak ponownie zyskał ją w latach 90. Do 2004 roku breakdance stał się elementem składowym tańca hip-hopowego. Wykorzystywany był w teledyskach największych gwiazd, taneczne grupy wykonywały go na międzynarodowych konkursach, a kino chętnie sięgało po motyw breakdance’u w swoich produkcjach. Hollywoodzkie filmy znacznie przyczyniły się do spopularyzowania tego stylu tańca.

Muzyka w tańcu breakdance

Muzyka odgrywa znaczną rolę w tym tańcu. Zazwyczaj układy wykonywane są do utworów rapowych, choć nie zawsze. Czasem tym wyjątkowym ruchom towarzyszy muzyka funk, jazz czy house. Warto wiedzieć, że rzadko się zdarza, aby jakiś utwór był dokładnie przygotowany pod breakdance. Zazwyczaj to DJ-e tworzą odpowiednie kompilacje z sampli różnych piosenek i zapętlają je w taki sposób, by stworzyć podkład idealny. Tempo muzyki do breakdance’a waha się od 110 do 135 uderzeń na minutę, a zatem jest bardzo dynamiczne. Jeśli jednak tancerz dobrze czuje się w innej rytmice, może wykorzystać swoje utwory. To taniec improwizowany, który nie ma ściśle określonych reguł.

Breakdance dziś

Taniec breakdance wciąż jest bardzo popularny. Grupy taneczne pojawiają się w różnych programach typu talent show na całym świecie. Organizowane są także specjalne zawody, w których można zobaczyć najlepszych tancerzy. Należy do nich chociażby impreza Red Bull BC One, stworzona w 2004 roku. Zawody te odbywają się co roku w innym kraju, a udział w nich bierze 16 najlepszych B-boy’ów z całego świata.
Inną ciekawą imprezą jest Beattle of the Year, która swoje początki ma w 1990 roku. To międzynarodowe zawody dla grup tanecznych, a nie pojedynczych B-boy’ów. Najpierw odbywają się turnieje kwalifikacyjne w kilku krajach świata, np. w Zimbabwe, Izraelu czy Algierii. Następnie zwycięzcy kwalifikacji mierzą się ze sobą w finale, który odbywa się we Francji.

Czy breakdance jest dobry dla dzieci?

Breakdance stanowi element tańców hip-hopowych, które są uwielbiane przez najmłodszych. Dzieci oczywiście mogą uczestniczyć w tego typu zajęciach tanecznych. To dobry sposób, by pomóc im w odnalezieniu swojej pasji. 
Taniec wzmaga umiejętność poczucia rytmu, a także pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Na zajęciach wzmacniana jest kondycja malucha. Dziecko uczy się także ruchów, których nie ma okazji nauczyć się w innym miejscu, a zatem rozwija swoją motorykę i gibkość. Ponadto podczas zajęć dziecko uczy się funkcjonowania w grupie oraz podporządkowywania poleceniom instruktora. Breakdance to z pewnością świetny sposób dla dziecka na spędzenie wolnego czasu.
Podsumowując, breakdance to improwizowany taniec, składający się z wielu różnych figur. Jego początki sięgają lat 70., a wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Współcześnie może być świetnym sposobem na zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Zdjęcie: Envato elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.