Data publikacji:

Nieznane oblicza miast: Warszawa

Czy w najbardziej zaludnionym mieście Polski mogą istnieć jeszcze miejsca nieodkryte, zapomniane i tajemnicze? Jak najbardziej! Fanom niekonwencjonalnych wycieczek przedstawiamy dzisiaj nieznane miejsca Warszawy.
warszawa

Tor kolarski Nowe Dynasy

Nieznane miejsca Warszawy to przede wszystkim niszczejące, pełne uroku pamiątki z dawnych lat. Na Pradze Południe wśród wysokich zarośli przy odrobinie wytrwałości możemy odnaleźć stary, nieczynny tor kolarski. Miejsce to było niegdyś ikoną sportu i rekreacji, a także jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Europie. Tor oddany do użytku został w 1972 r., a w skład całego obiektu wchodził wtedy również hotel, dwie sale sportowe, sauna, siłownia, gabinety odnowy biologicznej i ambulatorium. Obecnie cała zabudowa oraz betonowy tor kolarski.

Gazownia na Woli

XIX-wieczną gazownię znajdziemy przy ul. Prądzyńskiego na warszawskiej Woli. Stare, wysokie na kilkanaście metrów zbiorniki gazu na Woli nazywane są Warszawskim Koloseum. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę niezwykłą architekturę i niepowtarzalny klimat tych budowli. Monumentalne zbiorniki po odrestaurowaniu mogłyby stać się jedną z największych atrakcji stolicy, a także jednym z największym zabytków przemysłowych w Europie. Gazownia niemal nietknięta przetrwała II wojnę światową i do tej pory posłużyła za scenerię dla wielu dzieł kinematografii. Ze względu na niepowtarzalny klimat oraz martwą ciszę panującą w środku obiektów, lgną do nich przede wszystkim amatorzy mocnych wrażeń.

Reklama z czasów zaboru rosyjskiego

Nieznane miejsca Warszawy to nie tylko obiekty opuszczone, w których nikt nie bywa – są to również miejsca, które mijamy bez zwrócenia na nie uwagi. Tak jest z odrestaurowaną reklamą na kamienicy przy ul. Emilii Plater. Reklama w języku polskim i rosyjskim poleca usługi odlewni Zakładu Aparatów Miedzianych Adolfa Witta i pochodzi jeszcze z czasów zaboru rosyjskiego. To jedna z nielicznych ocalałych tak starych reklam na terenie Warszawy.

Najwęższy dom świat

Niewielkie mieszkanko wciśnięte w szczelinę między budynkami przy ul. Żelaznej i Chłodnej na warszawskiej Woli zyskało miano najwęższego domu świata. Domek w najszerszym miejscu ma zaledwie 1,22 metra i znajduje się w miejscu, w którym podczas okupacji była kładka prowadząca z małego do dużego getta. Na co dzień lokum służy jako siedziba artystów z całego świata, czasem jego drzwi zostają jednak otwarte dla zwiedzających.

Wirtualny spacer

Na zewnątrz pada, a Tobie nie chce wychodzić się spod ciepłego koca? Spacer po ciekawych zakątkach Warszawy możesz urządzić sobie także w zaciszu własnego mieszkania. W ramach projektu Warsaw3D możemy zwiedzić najciekawsze wnętrza stolicy i to bez ruszania się z łóżka! Wystarczy jedynie komputer z dostępem do internetu i już możemy ruszać na wirtualną wycieczkę.

Podziemia Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to symbol Warszawy, ale mało kto wie, że pod jego fundamentami kryje się sieć tajemniczych podziemi. Korytarze i pomieszczenia techniczne, które powstały jeszcze w latach 50., budzą wiele spekulacji. Niektórzy twierdzą, że miały służyć jako schron w razie zagrożenia, inni mówią o tajnych przejściach prowadzących do pobliskich budynków. Choć większość podziemi jest niedostępna dla zwiedzających, od czasu do czasu organizowane są specjalne wycieczki, podczas których można zajrzeć do tej ukrytej części najbardziej rozpoznawalnego budynku stolicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Sylwia Stwora