Zdrowie i zabawa z rakietką w ręce – badminton i speed badminton

Można w nie grać według własnych zasad w parku czy przydomowym ogrodzie lub stosować się do ustalonych przepisów i rozgrywać mecze na profesjonalnych boiskach. Badminton i speed badminton są sportami rakietowymi, które zapewniają nie tylko dobrą zabawę, ale i zdrowie wszędzie oraz wszystkim.

Badminton przywędrował do Polski w latach 70. XX wieku z Niemiec, jednak geneza tego sportu sięga starożytnych cywilizacji chińskiej i azteckiej. Na arenę letnich igrzysk olimpijskich badminton trafił w 1988 roku jako forma pokazowa, a cztery lata później w Barcelonie stał się już pełnoprawnym sportem olimpijskim. Freestylowa wersja, gdzie na świeżym powietrzu minimum dwie osoby z rakietkami w ręku jak najdłużej starają się utrzymać w górze podbijaną specjalną lotkę, jest chętnie uprawiana przez wiele osób, niezależnie od wieku czy kondycji. Można grać prawie wszędzie – na plaży, w parku, na łące, ulicy czy tarasie zlokalizowanym na dachu budynku. Profesjonalistów można spotkać na kortach lub boiskach o wymiarach 13,4x6,1 m, gdzie w rozgrywkach jeden na jeden lub dwa na dwa, w parach kobiecych, męskich lub mieszanych, toczą zacięte pojedynki zgodnie z ogólnoprzyjętymi zasadami gry, np. rozgrywka przez siatkę trwa do 21 pkt.

Z kolei speed badminton jest szybszą i dynamiczniejszą formą badmintona. Zamiennie nazywany speedmintonem wykorzystuje jednak mniejszą, ale cięższą, a przez to bardziej odporną na wiatr czy deszcz lotkę oraz mocniejszą rakietkę, budową przypominającą modele używane przy grze w squasha. Gra przypomina nieco połączenie badmintona z tenisem ziemnym. Najwięksi zapaleńcy wybierają na miejsce rozgrywek naprawdę ekstremalne warunki, np. górskie, zaśnieżone szczyty czy dachy kilkudziesięciopiętrowych budynków.

Zarówno w badminton, jak i speedminton można grać po zmroku. Wystarczy lotka z fluorescencyjnymi patyczkami. Oba sporty rakietowe to świetny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, które dodatkowo poprawią naszą kondycję ruchową, pozwolą zyskać na szybkości i zwinności oraz wzmocnią mięśnie, zwłaszcza dolnych partii ciała.

W naszej galerii znajdziecie propozycje produktów do gry w badmintona i speedbadmintona.

Autor: Sylwia Stwora