Data publikacji:

Zapomniane, opuszczone miejscowości w Polsce

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się tzw. urban exploration, czyli eksploracja trudno dostępnych, opuszczonych miejsc. Takie swoiste zwiedzanie porzuconych przez cywilizację budynków bądź całych miast to rozrywka, która urzeka wielu swoim własnym, niepowtarzalnym klimatem, a także zawiera nutkę adrenaliny. Wielu fanów eksploracji z rozmarzeniem myśli o wycieczce do Czarnobyla i zobaczeniu na własne oczy wyludnionego miasta Prypeci. Tymczasem zapomniane i opuszczone miejscowości mamy często tuż za płotem, w Polsce.

Pstrąże

Pstrąże to zapomniana miejscowość leżąca na Dolnym Śląsku, która przez wielu nazywana jest miastem duchów oraz polskim odpowiednikiem Prypeci. Jeszcze do 1992 roku osada tętniła życiem, później jednak wszyscy mieszkańcy opuścili swoje domy. Dlaczego tak się stało? Miasto powstało dla potrzeb armii niemieckiej i zostało wzbogacone o koszary, linię kolejową oraz betonowy most na rzece Bóbr. W 1945 roku Pstrąże zostało jednak zajęte przez wojska radzieckie, a miejscowość zniknęła z map. W tym okresie Polacy nie mieli do niej wstępu (aby uniemożliwić im przedostawanie się zniszczono nawet część mostu) aż do momentu rozpadu ZSRR, kiedy te tereny zostały włączone do Polski. To właśnie w tym czasie miasteczko się wyludniło i do obecnej chwili pozostaje niezamieszkane.

Pstrąże to nie lada gratka dla fanów opuszczonych miejscowości - zwiedzając ruiny osiedla można jeszcze natknąć się na napisy w języku rosyjskim pozostawione przez stacjonujących tu żołnierzy, a także na niszczejące elementy wyposażenia.

Janowa Góra

Janowa Góra to kolejna z dolnośląskich miejscowości (okolice Stronia Śląskiego), która niegdyś tętniły życiem. Wieś założona jako osada górnicza była domem dla wielu pracowników pobliskich kopalni. Ze względu na niezwykłe walory krajobrazowe miejsce to było również chętnie odwiedzane przez turystów. Niestety, po zaprzestaniu wydobycia surowców w tej okolicy, miejscowość zaczęła się wyludniać. Po większości domów nie ma pozostał już ślad, a całą osadę zamieszkuje obecnie jedynie czterech mieszkańców.

Ruiny Kościoła w Janowej Górze, źródło: pl.wikipedia.org

Kłomino

Kłomino to jedyne oficjalne opuszczone miasto w Polsce. Powstało jako garnizon Wehrmachtu, jednak po zakończeniu wojny tym terenem również władały wojska radzieckie. W tym okresie znacznie rozbudowano miejscowość - powstały tu m.in. koszary, szpital, sklep, teatr, szkoła. Miasto całkowicie wyludniło się w 1992 roku i od tamtej pory wszelkie podejmowane przez polski rząd próby ponownego zasiedlenia Kłomina kończyły się fiaskiem. Do chwili obecnej w miejscowości przetrwało kilka zdewastowanych budynków, które nadal robią ogromne wrażenie. Ze zwiedzaniem należy się jednak pospieszyć, bowiem od 2008 roku miasto jest systematycznie wyburzane.

źródło: pl.wikipedia.org
Autor: Sylwia Stwora