Data publikacji:

Taekwondo – zasady. Na czym polega taekwondo?

„Taekwondo jest sztuką, a nie sportem. Życie sztuki jako sportu jest krótkie. Sztuka jest wieczna”. Właśnie tymi słowami opisywał taekwondo twórca – koreański generał Choi Hong Chi. Sztuka walki powstała w 1955 roku i od tego czasu cieszy się nieustanną popularnością. Dzieje się tak, ponieważ aktywność zapewnia doskonałą kondycję fizyczną, poczucie bezpieczeństwa, ale również kontrolę mentalną i bogate doznania wewnętrzne. Poznaj tajemnice taekwondo.
Taekwondo

Taekwondo, czyli jak to się zaczęło?

Aby zrozumieć istotę tej wyjątkowej sztuki walki, należy rozpocząć od samej nazwy, która zawiera trzy elementy. „Tae” oznacza w języku koreańskim nogę, „kwon” definiuje się słowem pięść, a ostatni człon, czyli „do” – drogę. Całość przedstawia nam obraz systemu opierającego się na ciągłym doskonaleniu i dążeniu do osiągnięcia perfekcji oraz pokonaniu własnych ograniczeń.
Warto podkreślić, że taekwondo w porównaniu do tradycyjnych sztuk walki, powstało dość niedawno, jednak same korzenie wykorzystanych technik mają głębokie tradycje. Starokoreańskie metody walki, czyli Soo Bak-Gi oraz Taek-Kyon, mogą pochwalić się stażem sięgającym starożytności! To jednak nie wszystko, ponieważ bohater dzisiejszej publikacji zawiera również komponenty zainspirowane karate, a taka mieszanka jest gwarancją skuteczności.
Co istotne, w 2000 roku taekwondo zostało zakwalifikowane jako dyscyplina olimpijska.

Taekwondo – zasady

Powodem, dla którego sztuka walki rozprzestrzeniła się na ponad 150 krajów, jest fakt, że łączy ona rozwój w obszarze fizycznym oraz umysłowym. Oba elementy wymagają wzajemnej interakcji i nieustannego podnoszenia jakości. Właśnie dlatego filozofia taekwondo opiera się na 5 kluczowych zasadach, które muszą obowiązywać podczas treningu, a przede wszystkim – w codziennym życiu.

5 zasad taekwondo:

  1. Ye Ui, czyli grzeczność i uprzejmość.
  2. Yom Chi, czyli rzetelność i uczciwość.
  3. In Nae, czyli wytrwałość i samozaparcie. 
  4. Gum Gim, czyli opanowanie i samokontrola
  5. Baekjul Boolgool, czyli nieugięty duch i odwaga.
Każdy adept taekwondo zobowiązuje się do przestrzegania wspomnianych norm. Dzięki temu, sztuka walki jest kompletnym systemem wychowawczym, który buduje świadomość prawdziwych wartości, hartuje charakter i wzmacnia silną wolę.
Warto wiedzieć, że również Do Jang, czyli sala treningowa, posiada pewną określoną etykietę zachowań. Do Jang nie ogranicza się wyłącznie do konkretnego miejsca! Tym terminem określa się każdą lokalizację, w której następuje jednostka treningowa. Oto kluczowe wytyczne:
  1. Ukłon podczas wejścia i zejścia.
  2. Zachowanie skupienia oraz koncentracji, bez zbędnych rozmów.
  3. Zakaz spożywania jedzenia, napojów alkoholowych oraz palenia tytoniu.
  4. Zakaz noszenia obuwia.
  5. Wykonywanie ćwiczeń odbywa się wyłącznie po wyraźnym pozwoleniu instruktora.
  6. Wszystkie uwagi oraz pytania do instruktora powinny zostać zakomunikowane przed lub po treningu.
Twórca taekwondo, generał Choi Hong Hi, dostrzegał ogromną wartość kadry szkoleniowej, która stanowiła gwarancję efektywności i rezultatów. 

Techniki taekwondo

Sztuka walki oparta jest na 6 podstawowych składnikach, które sprawiają, że całość jest efektywna i kompletna. 

Walka sportowa

Rodzaj rywalizacji, która nie jest w żaden sposób aranżowana i wymaga wiele czujności oraz refleksu. Charakterystycznym elementem ubioru jest HOGO, czyli kamizelka ochronna, która jest głównym celem ataku podczas zmagań olimpijskich. 

Walka aranżowana

Metoda szkoleniowa, która ma na celu trenowanie określonej techniki, zapoznanie się z własnymi umiejętnościami w warunkach kontrolowanej walki oraz próbowanie sprawności ustalonych rozwiązań. Ta forma jest również doskonałym sposobem na pokazanie biegłości podczas wszelkiego rodzaju pokazów i przedstawień. 

Układy formalne

Ta tajemnicza nazwa odnosi się do wypracowanych przez mistrzów, specjalnych konfiguracji ruchów. Dynamika kompozycji dzieli się na cięcia, zasłony oraz pchnięcia, co jest odniesieniem do posługiwania się dwoma mieczami. 

Rozbicia

Geneza tej sekcji jest bardzo interesująca, gdyż nawiązuje do zastosowania noża. Ruchy wdrożone w sztuce walki zostały zaprojektowane tak, aby przypominać pchnięcia. W tym celu konieczne było wzmocnienie i przygotowanie powierzchni dłoni, co miało wygenerować odpowiednią siłę uderzenia. Rozbijanie solidnych obiektów powoduje rozwój w kontekście fizycznym, ale również psychicznym.

Uwolnienia z uchwytu

Bardzo trudna część całego procesu szkoleniowego, która ma za zadanie skuteczne uwolnienie się z pułapki zastawionej przez przeciwnika. 

Kopnięcia z wyskoku

Nadzwyczaj widowiskowy element podczas walki, ale także licznych pokazów z udziałem adeptów taekwondo. Co ciekawe, sama technika jest nawiązaniem do terenu Półwyspu Koreańskiego. Liczne wzniesienia miały generować przewagę podczas zaatakowania przeciwnika o niższej pozycji strategicznej. 

Stopnie mistrzowskie

Taekwondo należy do sztuk walki, które posiadają określony system stopniowania umiejętności. Celem jest zaprezentowanie posiadanych kwalifikacji oraz motywacja do dalszego doskonalenia i osiągania kolejnych poziomów w hierarchii. 
Wyróżniamy 10 etapów na drodze uczniowskiej oraz 9 stopni mistrzowskich. Ostatnia liczba nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie ta cyfra posiada magiczne zdolności, według tamtejszej kultury.
Kolory pasów rozpoczynają się od białego (zima), kolejno żółty (promienie słoneczne), zielony (wiosna), niebieski (niebo), czerwony (dojrzałość), a także czarny (odporność na działanie negatywnych mocy). Poza odpowiednimi barwami, każdy stopień kojarzy się z symbolem podanym w nawiasach.
Autor: Redakcja Ceneo