Data publikacji:

Skarpety kompresyjnedo biegania – kupować czy nie?

W czasie biegu niwelują ryzyko powstawania skurczów mięśni, a po treningu przyspieszają ich regenerację. Skarpety kompresyjne mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Podpowiadamy, czy warto wydawać kwoty rzędu przynajmniej 150 zł na zakup tego gadżetu.

Działanie skarpet kompresyjnych polega na większym ucisku końców mięśni, czyli okolic kostek i kolan, a mniejszym pośrodku ich długości, czyli obrębu łydki. Powoduje to podwyższenie ciśnienia krwi, a w efekcie zwiększa ilość tlenu docierającego do mięśni i przyspiesza przepływ szkodliwych substancji powstających w trakcie wysiłku fizycznego, w tym kwasu mlekowego.

Mówiąc prościej, kompresja usprawnia transport tlenu i substancji odżywczych do mięśni przez co mają więcej paliwa i lepiej pracują. Dodatkowo, mięśnie, ścięgna i więzadła zamknięte w skarpetach kompresyjnych stabilizują się i nabierają optymalnego kształtu, dzięki czemu nie tracą energii na wibracje powodowane ruchem. Co za tym idzie, istnieje mniejsze ryzyko urazu przeciążeniowego w postaci chociażby bolesnego naderwania czy naciągnięcia.

Skarpety kompresyjne usprawniają metabolizm mięśni, dzięki czemu ich regeneracja przebiega krócej. Ponadto, można je zakładać nie tylko w czasie wyczerpujących treningów lub zawodów (np. bieg na 10 km, półmaraton czy maraton), ale także po intensywnym czy długim biegu, aby pozbyć się uczucia spuchniętych i „ciężkich” nóg.

Wybierając skarpety kompresyjne do biegania należy pamiętać, aby odpowiednio dopasować je do obwodu łydki. Im będą luźniejsze, tym gorzej będą pełnić powierzone im zadania. Z drugiej strony, nie mogą za bardzo uciskać, bo wówczas zamiast pomagać będą przeszkadzać.

Autor: Sylwia Stwora