Data publikacji:

Padel - nowy sport

Lubisz grać w tenisa lub squasha? Szukasz nowego ciekawego sportu? Koniecznie przyjrzyj się bliżej "tenisowi łopatkowemu". Padel, bo tak nazywa się ten sport, może być idealną propozycją właśnie dla Ciebie.

Padel to nowy, dopiero wschodzący w naszym kraju sport. Grany jest zazwyczaj deblowo. Bardziej popularny jest w krajach hiszpańskojęzycznych. Stąd właśnie do nas przywędrował. Jest bardzo podobny do tenisa i squasha. Do gry również wykorzystujemy w nim piłkę oraz rakietkę.

Zasady

Zasady są bardzo proste. Refleks, celność oraz kilka wskazówek doświadczonego zawodnika bądź trenera powinno bez problemu pozwolić nam na rozpoczęcie gry. Padlowi blisko jest do tenisa oraz squasha. Punktacja oraz wytyczne gry są takie same jak w tenisie.

Mecz w padla grany jest zwykle do dwóch wygranych. Set trwa do momentu aż jeden z uczestników zdobędzie 6 gemów (najmniejsza część rozgrywki w meczu, część seta). Tutaj również obowiązuje zasada przewagi dwóch gemów. Kiedy zawodnicy osiągają wynik 6-6 w gemach, grany jest tie-break.

Zobacz, jak wygląda gra w padla.

Serwis w padlu wykonuje się zawsze z dołu. Pierwszy serwis, w każdym gemie, grany jest z prawej strony. Następnie jest on kolejno zmieniamy pomiędzy stronami. Piłka po zaserwowaniu powinna odbić się od nawierzchni po przekątnej w polu serwisowym po stronie przeciwnika.

Po odbiciu od nawierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu. Odbierając, możemy przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej lub tylnej ściany. Zanim piłka zostanie zwrócona, nie może jednak uderzyć o drucianą siatkę. Jest to uznawane za faul, a punkt zdobywa przeciwnik.

Kort

Jeśli chodzi o kort, to padel bardziej zbliża się w tej kwestii do squasha. Posiada wymiary 20 m długości i 10 m szerokości. Na przeciwległych końcach kortu znajduje się ściana o wysokości 3 m. Cały kort ogrodzony jest mocno naciągniętą siatką o wysokości 4 m. W poruszaniu się zawodnika ważna jest poprawna praca nóg, która często determinuje skuteczność odbić. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Korty do gry w padla w GLORIA Thalasso & Hotels.
gloriapalaceth.com

Gra w padla to świetna propozycja na aktywny weekend lub popołudnie. Można pobiegać, poodbijać, i co ważniejsze mieć z tego niezłą frajdę. Serdecznie zachęcamy.

Autor: Natalia Malko