Data publikacji:

Jaka gitara dla początkujących? Najlepsza gitara dla początkujących

Chcesz się nauczyć grać na gitarze? Super! Równie ważne, co nauka techniki gry, jest wybór instrumentu. Wiele osób pomija ten krok, błędne zakładając, że najtańsza będzie najlepsza, ponieważ w razie czego nie będzie szkoda wydanych pieniędzy. A jaka jest prawda? Jaka gitara jest najlepsza dla początkujących? Jaką kupić gitarę dla początkującego? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz najlepszy instrument dla siebie.
jaka gitara dla początkujących
Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Nic dziwnego – trudno sobie wyobrazić bez niej wiele okoliczności oraz muzycznych stylów, całkiem łatwo można nauczyć się na niej grać, jest powszechnie dostępna, poręczna i całkiem tania. Zgodnie z opublikowanym przez Fendera badaniu, tylko w ciągu dwóch lat (2019–2021) w Stanach Zjednoczonych ponad 16 milionów ludzi sięgnęło po gitarę!
Gitarę traktujemy jako sposób na spędzenie wolnego czasu, zdobycie i doskonalenie umiejętności, a także jako możliwość odstresowania się. Tylko od czego zacząć?

Jaka gitarę wybrać dla poczatkującego i dlaczego nie najtańszą?

Kiedy wejdziesz do sklepu muzycznego lub gdy oglądasz różne oferty dostępne w internecie, z pewnością zobaczysz mnóstwo ciekawych instrumentów. Niestety, szczególnie w momencie, kiedy nie masz jeszcze rozeznania, możesz czuć się przytłoczony. Jaka zatem gitara będzie odpowiednia dla początkujących?
Przede wszystkim nie popełniaj typowego błędu większości osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze. Wielu adeptów jako główne kryterium uznaje bowiem cenę instrumentu: oczywiście im niższa, tym lepiej. Tylko czy aby na pewno? Zgubne jest myślenie, że bardzo tania gitara to okazja. W końcu gdyby nauka gry na tym instrumencie jednak nie byłaby dla ciebie, to przynajmniej nie stracisz zbyt dużo pieniędzy, nawet gdyby nie udałoby ci się jego sprzedać. Niestety problemem jest wykonanie takiej najtańszej możliwej gitary. Często taki instrument jest nieznanej firmy, pochodzi z masowej produkcji z Chin i przy jego tworzeniu nikt nie przejmował się detalami. W rezultacie powstaje sprzęt, który ma np. krzywy gryf, nierówne progi lub nie da się go nastroić. Taka gitara zabija przyjemność z nauki gry oraz skutecznie zniechęca do kolejnych prób.
Jaką zatem kupić gitarę dla początkującego? Z pewnością wcale nie musisz na nią wydawać kilku tysięcy złotych. Przy wyborze pierwszej gitary żadna skrajność nie jest dobra. Dobrze jest przyjąć taki punkt wyjścia jako około 500–600 zł dla gitary klasycznej i akustycznej oraz 800–1000 zł dla gitary basowej oraz elektrycznej. Jeśli masz ograniczony budżet, rozważ zakup używanego instrumentu.

Jaka jest najlepsza gitara dla początkujących?

Jaką gitarę kupić dla poczatkującego amatora gry na tym instrumencie? Zacznij od nauki podstawowych akordów na gitarze klasycznej, nawet jeśli twoim celem są ostre riffy na gitarze elektrycznej. Gitara klasyczna posiada część nylonowych strun, które są znacznie delikatniejsze dla opuszków palców niż metalowe. Palce i tak muszą przyzwyczaić się do przesuwania ich po strunach oraz do nacisku na nie. Twoje opuszki i tak będą nieco obolałe, ale na pewno mniej boleśnie niż przy wyłącznie metalowych strunach, co szczególnie poczujesz po kilkunastu dniach regularnych ćwiczeń na gitarze klasycznej. Niestety, jeżeli będziesz chciał przełożyć nylonowe struny do gitary akustycznej, elektrycznej lub basowej, musisz wiedzieć, że możesz uszkodzić tym zabiegiem swój instrument.
Dobrze też, jeśli przed zakupem konkretnej gitary masz możliwość przymierzyć się do niej. Zweryfikujesz w ten sposób, czy będziesz czuł się z danym instrumentem odpowiednio komfortowo.

Jaka gitara klasyczna dla początkujących?

Jak już wspomnieliśmy, gitara klasyczna polecana jest na samym początku przygody z nauką gry na tym instrumencie, ze względu na przyjazne dla opuszków nylonowe struny. Jej ciepłe i delikatne brzmienie doskonale sprawdzi się nie tylko dla fanów muzyki klasycznej, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną przygrywać w nienachalny sposób podczas różnych spotkań z rodziną i znajomymi. Poza tym gitara klasyczna nie wymaga dodatkowego sprzętu, np. w postaci wzmacniacza.
Jednym z najpopularniejszych modeli jest Yamaha C40, który często wymieniany jest w różnych rankingach najlepszych gitar klasycznych dla początkujących. Ze względu na swój klasyczny wygląd i dźwięk doskonale nadaje się do nauki gry szczególnie na samym początku. Dużym plusem jest także niewygórowana cena: około 550 zł.

Jaka gitara basowa dla początkujących?

Dla fanów basowych dźwięków gitary polecamy natomiast gitarę Ibanez GSR 180 BK. Jej cena zaczyna się od około 800 zł. Instrument ma przyjemne brzmienie, ciekawy design oraz dobrą jakość wykonania.
Inną propozycją od Ibaneza jest instrument z serii Talman (np. Ibanez TMB 100 Talman Tri Fade Burst), który jest doskonały na początek przygody z gitarą basową. Posiada ona krótszą menzurę, dzięki czemu łatwo ćwiczyć na niej nowe umiejętności. Jej cena to około 850 zł.

Jaka gitara elektryczna dla początkujących?

Jeśli jednak jesteś wyjątkowo uparty i dalej chcesz pominąć etap uczenia się gry na gitarze klasycznej, by przejść od razu do elektrycznej, zainteresuj się np. modelem Fender Squier Bullet Stratocaster Tremolo RW. Jest to „poprawna” gitara zapewniająca głębokie brzmienie bez zbędnego przeładowania funkcjami, które szczególnie na początku mogą przyprawiać o zawrót głowy. Na uwagę zasługuje również cena, która zaczyna się od około 600 zł.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus