Data publikacji:

Jak wybrać dobry kask do wspinaczki?

Lekkość, jak najmniejsza powierzchnia, a jednocześnie wysoka wytrzymałość to podstawowe cechy kasku do uprawiania wspinaczki. W pierwszej kolejności ma on nam służyć jako zabezpieczenie, mniej ważne są jego walory estetyczne. Podpowiadamy, jak wybrać dobry kask do wspinaczki, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla zdrowia i życia miłośnika ekstremalnych wyczynów.

Warto podkreślić, że kask powinien stale gościć wśród rzeczy, które zabieramy na wspinaczkę, niezależnie od tego, jakie mamy doświadczenie i jaki jest nasz stopień zaawansowania. To zabezpieczenie nie tylko na ewentualność upadku, ale również ochrona przed osypującymi się odłamkami skalnymi, itp.

Przede wszystkim w trakcie zakupu należy sięgnąć po model dedykowany wyłącznie wspinaczce, ponieważ kask do jazdy na rowerze, na nartach czy rolkach nie zda egzaminu, choćby ze względu na inną budowę, technikę wykonania czy ułożenie na głowie użytkownika. Należy też wybrać kask dedykowany danej płci, czyli damski albo męski. Pociechom trzeba kupić wersję dziecięcą.

Istotnym parametrem jest wielkość i głębokość kasku. Powinien on dobrze leżeć na głowie, także gdy jest na niej czapka (z daszkiem lub z materiału), chustka czy kaptur od bluzy lub kurtki. W żadnej sytuacji nie może zsuwać się na oczy czy zbyt mocno na tył głowy. Musi zabezpieczać czoło, potylicę oraz skronie. Dobrze, jeśli będzie miał regulowane paski.

Pod względem wagi, warto kierować się typem wspinaczki, jaki zamierzamy uprawiać. Na ściankę wspinaczkową czy na wyprawy skalne najlepszy będzie lekki model, natomiast wspinanie się w wysokich górach wymaga modelu kasku z głębszą, solidniejszą czaszą, co wiąże się z większą masą. Kask musi mieć również dobry system wentylacji, zwłaszcza jeśli wybieramy się na długie eskapady w ciepłe dni, gdzie w kasku przyjdzie nam spędzić kilka a nawet kilkanaście godzin. Jeśli zamierzamy wspinać się w zimie, kask powinien dodatkowo posiadać osłonę na twarz przed śniegiem i odłamkami lodu.

Trwalsze, ale za to cięższe kaski mają skorupę z poliwęglanu, z kolei lżejsze, ale bardziej podatne na uszkodzenia są modele piankowe. Należy również zwrócić uwagę, czy sprzęt spełnia międzynarodową normę EN-12494 oraz normy UIAA, a także czy posiada certyfikat CE.

Autor: Sylwia Stwora