Data publikacji:

Jak wybrać buty na górskie wyprawy?

Materiał, z którego wyprodukowano buty oraz rodzaj zastosowanej w nich podeszwy powinny determinować wybór obuwia kupowanego z myślą o górskich wyprawach. Zainwestowanie w wysoką jakość uchroni nas przed obtarciami stopy, odciskami oraz przemakaniem.

Wybór między obuwiem o niskiej i wysokiej cholewie uzależniony jest od typu terenów, jakie będziemy przemierzać. Modele niskie najlepiej sprawdzą się na terenach płaskich i z niewielkimi wzniesieniami, dolinach oraz na leśnych ścieżkach. Z kolei wysokie, skaliste góry i trudne warunki wymagają wyższego obuwia. Wysokość i sztywność cholewy oraz sztywność podeszwy dzieli dodatkowo buty na grupę A (dla amatorów rekreacyjnych wędrówek i spacerów), A/B (lekkie wędrówki po terenach pogórzy, polnych i leśnych trasach oraz górach typu beskidzkiego), B (uniwersalne zastosowanie przy długich wyprawach), B/C (długie wyprawy z dużym obciążeniem, tereny skaliste), C (trekking w terenach lodowcowych i w tzw. górach alpejskich) oraz D (wyprawy wysokogórskie w ekstremalnych warunkach). Wybór determinuje również rodzaj turystyki, którą zamierzamy uprawiać – jednodniowe wyprawy po okolicznych trasach czy kilkudniowe zdobywanie wymagających szczytów.

Istotne jest, aby buty miały specjalną membranę nieprzepuszczającą wody, ale jednocześnie zapewniającą odpowiednią wentylację. W tej kwestii najlepiej wybrać Goretex, Dry Line czy Sympatex. Z kolei podeszwa powinna być oznaczona napisem Vibram. Pod względem rozmiaru, należy kupować buty nieco większe, zwykle o pół numeru, gdyż trzeba wziąć pod uwagę puchnięcie stopy po długotrwałym wysiłku oraz ilość i grubość skarpet, które do nich założymy.

Kupno obuwia warunkuje również pora roku. Na rynku najczęściej spotykamy modele na lato i zimę, jednak należy wziąć pod uwagę, że początki wiosny oraz późna jesień to czas, gdy w wyższych partiach gór możemy spotkać się z zaśnieżonymi terenami. Do wyboru mamy buty ze skóry naturalnej, nubuku czy tworzyw sztucznych.

Popularnymi markami wśród miłośników górskich wypraw są Montrail, Salomon, Alpinus, Merrel, North Face, Meindl oraz Ecco.

Autor: Sylwia Stwora