Data modyfikacji:

Dzień Świętego Patryka

Autor: Sylwia Stwora

Choć Dzień Świętego Patryka jest przede wszystkim świętem irlandzkim to tradycja jego obchodzenia rozprzestrzeniła się już na wiele innych krajów, trafiając nawet za ocean. Dlaczego to święto podbiło serca milionów ludzi na całym świecie?

Historia – kim był św. Patryk?

Święty Patryk - choć wcale nie był Irlandczykiem - został patronem Irlandii i na stałe zapisał się na kartach historii tego kraju. To właśnie jemu przypisuje się zasługę schrystianizowania Zielonej Wyspy, choć swoją przygodę z tym krajem zaczął dość niefortunnie. Został tu sprzedany przez piratów. Z Irlandii uciekł po kilku latach niewoli, jednak nigdy o niej nie zapomniał – powrócił po przyjęciu święceń kapłańskich. To właśnie jego działalności przypisuje się nawrócenie ludności na wiarę chrześcijańską. Także św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol: koniczynę – roślina została przez patrona Irlandii wykorzystana do tłumaczenia dogmatu Trójcy Świętej. Po dziś dzień znalezienie w dniu św. Patryka koniczyny czterolistnej podwaja "szczęście".

W ramach uczczenia zasług św. Patryka, w rocznicę jego śmierci - 17 marca - cała Irlandia hucznie obchodzi jego święto. Honorowanie daty śmierci może wydawać się dość nietypowe, jednak jest to jedyna data z życia patrona Irlandii, którą znają historycy.

Festiwal z okazji Dnia św. Patryka źródło: flicr.com/SebastianDooris

Dzień Świętego Patryka w Irlandii

Choć Dzień Świętego Patryka to wydarzenie nie tylko państwowe, ale i kościelne to obecnie uroczystości niemal całkowicie straciły swój religijny charakter. Zamiast tego 17 marca kojarzony jest raczej z wielkim festynem i okazją do zabawy. W tym dniu w całym kraju odbywają się parady, nosi się zielone ubrania oraz doklejone rude brody. W niektórych miejscach nawet rzeki farbowane są na zielono! Tradycją związaną z obchodami tego święta jest m.in. wypicie szklaneczki whisky - „dzbana św. Patryka”. Ma być ona pamiątką po legendzie o straszeniu karczmarki, notorycznie niedolewającej alkoholu do pełna. Podobno św. Patryk ostrzegł ją, że jeżeli nie zaprzestanie takich praktyk to jej karczmę nawiedzą potwory. Od tamtej pory sprzedawczyni podawała swoim gościom już zawsze pełną porcję trunku.

Obchody Dnia Świętego Patryka na świecie

Dzień św. Patryka to nie tylko jedno z najważniejszych świąt narodowych Irlandii, lecz także jedno z najchętniej obchodzonych świąt na całym świecie. W wielu krajach 17 marca jednoznacznie kojarzy się z całonocną zabawą w pubach i na ulicach. Przedstawiciele każdej nacji mogą przyłączyć się do świętowania, bowiem jak głosi napis znajdujący się w browarze Guinessa w Dublinie: „17 marca wszyscy są Irlandczykami”. Dzień Świętego Patryka obchodzony poza Irlandią zakłada zwykle noszenie zielonego ubioru, pokazy irlandzkich tańców i muzyki, a nawet organizowanie pochodów i parad. Coraz popularniejszym trendem staje się także farbowanie znanych miejsc na zielono. 17 marca zielone były już m.in. Empire State Building, wodospad Niagara, London Eye, Krzywa Wieża w Pizie czy Opera w Sydney. Także Polska ma swój udział w nowej modzie - zielony był np. Stadion Miejski w Poznaniu. Jednym ze znaków rozpoznawczych Dnia Świętego Patryka jest picie zielonego piwa. Co ciekawe, zwyczaj ten nie jest rodowitą irlandzką tradycją, został jednak wprowadzony przez irlandzkich imigrantów.

Tradycyjne i wymyślne kufle do piwa znajdziesz TUTAJ oraz TUTAJ.

trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.