Data publikacji:

Co pyli w kwietniu? Co wywołuje alergię w kwietniu i w maju?

Alergia sezonowa jest szczególnie dokuczliwa wiosną i latem, gdyż wtedy właśnie pylą drzewa, trawy i inne rośliny. Może objawiać się katarem, kichaniem, kaszlem czy też pokrzywką. Doświadczasz objawów alergii i zastanawiasz się, co pyli w kwietniu i w maju? Sprawdź w artykule!

co pyli w kwietniu

Co pyli w kwietniu? Przyczyny i objawy alergii

Zastanawiasz się, co pyli w kwietniu i w maju? Najpierw warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest alergia. To nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na czynniki, które w normalnej sytuacji nie powinny wywoływać żadnych objawów. Mediatorem reakcji alergicznej jest histamina, której wyrzut powoduje charakterystyczne symptomy. Do najczęstszych objawów uczulenia należą m.in.:
 • katar i zatkany nos,
 • kichanie,
 • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu,
 • kaszel,
 • pokrzywka, swędzenie i inne objawy skórne (np. bąble, obrzęk, czerwone plamy),
 • obrzęk w uszach,
 • astma (świsty w oskrzelach, problemy z oddychaniem, kaszel),
 • ból brzucha, wymioty, biegunka (przy alergiach pokarmowych).
Najpoważniejszą postacią alergii jest wstrząs anafilaktyczny, który objawia się pokrzywką, opuchlizną i problemami z oddychaniem, a także obniżeniem ciśnienia krwi i zaburzeniami rytmu serca. Nieleczona anafilaksja może skończyć się śmiercią.

Istnieje wiele przyczyn alergii. Alergenami może być praktycznie wszystko – dzielimy je na pokarmowe i wziewne. Pierwsza grupa to wszelkie pokarmy (np. mleko, jaja, krewetki, owoce). Do drugiej zaś zaliczamy m.in.: kurz i roztocza, sierści kota i psa, grzyby, pyłki drzew, kwiatów oraz traw. Uczulenia na pyłki nazywane są alergiami sezonowymi, gdyż występują one w konkretnych miesiącach, gdy dane rośliny pylą. Najczęściej są to miesiące wiosenne, które są szczególnie ciężkie dla alergików.

Zastanawiasz się, co pyli w kwietniu oraz w maju, bo wtedy właśnie doświadczasz najsilniejszych objawów? Poniżej znajdziesz listę!

Co pyli w kwietniu? Brzoza

Co pyli w kwietniu na żółto? To brzoza, która jest jednym w najsilniejszych alergenów w tym miesiącu. Najczęściej pyli w godzinach popołudniowych, a drobne pyłki mogą osiadać w nosie i drogach oddechowych, powodując kaszel oraz katar.

Co pyli w kwietniu? Olcha

Pyłki olchy to kolejne dość silne alergeny występujące w kwietniu. Drzewo to pyli od połowy marca przez około miesiąc. Ponadto olcha wchodzi w krzyżowe alergie z kwitnącą kilka tygodni brzozą, co znacznie pogarsza sprawę. Uczulenie objawia się zwykle katarem, kaszlem, zatkanym nosem czy też swędzeniem oczu.

Co pyli w kwietniu? Wierzba

Co pyli w kwietniu? Kolejnym alergenem w tym miesiącu jest wierzba, jednak nie uczula ona aż tak często jak wcześniej wymienione drzewa. Najczęściej sprawia problemy osobom mieszkającym w miastach, gdzie wierzby rosną znacznie bliżej domów i osiedli. Na wsiach pyłki drzewa rzadziej dolatują do domów.

Co pyli w kwietniu? Jesion

Choć jesion jest naprawdę pięknym drzewem, jego pyłki mają właściwości silnie uczulające. Roślina pyli właśnie w kwietniu. Ponadto wchodzi w reakcje krzyżowe z drzewami oliwnymi, które występują w rejonie śródziemnomorskim.

Co pyli w kwietniu i maju? Cladosporium

W kwietniu zaczyna pylić również Cladosporium – gatunek pleśni rozwijającej się zwykle w wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach, jednak może znajdować się również na zewnątrz. Pyłki Cladosporium mają silne właściwości uczulające. Objawy nasilają się często po deszczu.

Co pyli w maju?

A co pyli w maju? W tym miesiącu do najsilniejszych alergenów należą:
 • brzoza,
 • wierzba,
 • jesion,
 • dąb,
 • trawy,
 • szczaw,
 • pokrzywa,
 • Cladosporium i Alternaria (grzyby).

Jak radzić sobie z alergią sezonową?

Alergia sezonowa potrafi być naprawdę dokuczliwa, gdyż alergenów nie da się tak naprawdę uniknąć. Aby złagodzić objawy, sięgnij po dobry lek na alergię. Na katar i swędzenie oczu pomogą odpowiednie krople, a pokrzywkę złagodzą maści i żele. Jeśli zaś chcesz pozbyć się pyłków z domu, zainwestuj z dobry oczyszczacz powietrza!
Autorka: Olga Wacholc