Data publikacji:

ABC snowboardu

Obserwując widowiskowe ewolucje snowboardzistów na stokach i halfpipe'ach pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy nauka jazdy na jednej desce jest trudna. Nasz krótki przewodnik przeprowadzi Cię przez podstawy niezbędne dla każdego przyszłego snowboardzisty.

Naukę jazdy na desce snowboardowej możesz oczywiście podjąć w specjalnej szkółce, pod okiem profesjonalnego instruktora. Tam na pewno w klarownej formie zostanie Ci przedstawiona technika jazdy, sposób zakładania deski oraz bezpiecznego upadania w przypadku wywrotki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstaw nauczyć się we własnym zakresie, zwłaszcza, że po opuszczeniu szkółki i tak dostosujesz nabyte tam umiejętności do swoich preferencji.

Prawidłowe przenoszenie deski

To pierwsza rzecz, którą musisz opanować. Wydaje się, że nie ma w tym wielkiej filozofii, tymczasem to wcale nie jest prosta sprawa. Dzięki odpowiedniemu chwytowi unikniesz przypadkowego upuszczenia sprzętu. Deskę snowboardową powinieneś trzymać pod pachą, z ręką umieszczoną pomiędzy zaczepami. W ten sposób zagwarantujesz również, że inna osoba na stoku nie zostanie przez Ciebie uderzona sprzętem. Awantura może bowiem uprzykrzyć sielankową atmosferę białego szaleństwa.

Wybór miejsca do nauki

Nie trzeba chyba wyjaśniać, że zatłoczony stok nie jest – delikatnie mówiąc - właściwym miejscem do stawiania pierwszych kroków na desce snowboardowej. Dlatego też najlepsza będzie ośla łączka. Wybierz taką, która będzie ulokowana na uboczu. Im łagodniejsza na początek, tym lepiej, chociaż zupełnie płaska polana mija się z celem.

Zakładanie deski

Pierwsze zakładanie snowboardu w warunkach bojowych powinieneś przeprowadzić według poniższego schematu. Sposób ten jest najbardziej bezpieczny i wygodny – lepszego ze świecą szukać. O co chodzi? Deskę musisz położyć na śniegu tak, aby zaczepy były skierowane do dołu, co zapobiegnie zsunięciu się jej ze stoku. Następnie kucnij obok i odwróć deskę. W kolejnym kroku przypnij nogę przednią, którą będziesz zjeżdżać. Możesz wybrać nogę prawą - styl jazdy regular, lub lewą – styl goffy. Stopę umieść w zaczepie i zapnij kostkę oraz palce. Sprawdź, czy trzymanie jest odpowiednio mocne, ale jednocześnie nie ściska stóp. Jeśli wszystko jest w porządku – przypnij drugą stopę. Podpierając się rękoma podnieś się i stań prosto na stoku.

Pierwszy zjazd

Jazda na snowboardzie może od niektórych wymagać więcej zaangażowania, bowiem obiektywnie rzecz biorąc jest trudniejsza od nart – deska jest tylko jedna i brak kijków do podpierania. Z drugiej strony, wielu snowboardzistów uważa, że nauka jazdy na nim jest jednak łatwiejsza do opanowania; jak wiadomo ile osób, tyle opinii. Jak zacząć ćwiczenie zjazdów? Najpierw wypnij tylną nogę. Nie jest to pomyłka. Najlepiej zacząć jazdę odpychając się wolną kończyną od śniegu – przypomina to jazdę na deskorolce i pozwala lepiej panować nad deską, poczuć nad nią pełną kontrolę oraz poznać podstawy balansu ciałem. Podczas jazdy z jedną nogą musisz uważać, by druga noga zawsze pozostawała z tyłu. Najpierw odpychaj się małymi kroczkami, a później, w miarę zdobywania większej pewności na stoku, zwiększaj ich rozpiętość, a tym samym prędkość. Gdy już opanujesz tę umiejętność, wówczas przypnij drugą nogę i zacznij naukę balansu ciałem i skręcania oraz zatrzymywania się. Nie unikniesz upadków, więc zawsze staraj się przewracać na do tyłu, na plecy.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora