Zasady gry w rugby

Zasady gry w rugby

on Wrzesień 12 | in Sport | by | with No Comments

Patrząc na mecz rugby mogłoby się wydawać, że nie ma nic trudnego w bieganiu z jajowatą piłką, jej łapaniu i kopaniu w stronę bramki przypominającej literę H. Jednak już przepisy widowiskowego sportu dla wielu są czarną magią. Warto więc przed wybraniem się na pierwszy w życiu mecz czy trening wiedzieć, jakie są podstawowe zasady gry w rugby.

W rugby rozgrywka toczy się między dwoma drużynami, które mogą mieć po 7, 10 lub 15 zawodników znajdujących się na polu gry oraz graczy rezerwowych. Mecz może trwać do 80 minut, ewentualnie dłużej, gdy sędzia doliczy przedłużenia oraz czas stracony (np. kontuzja zawodnika i związana z tym zmiana) i dzieli się na dwie, trwające tyle samo minut połowy. Boisko do gry w rugby powinno być trawiaste i mieć maksymalnie 100 m długości i 70 m szerokości oraz pola punktowe o wymiarach 22×70 m. Z kolei słupy bramki powinny mieć 3,4 m wysokości, a odległość między nimi wynosić 5,6 m. Poprzeczka bramki musi znajdować się 3 m od ziemi.

Ideą rugby jest uzyskanie większej liczby punktów niż przeciwnik poprzez zdobywanie przyłożenia polegającego na tym, że należy położyć piłkę na lub za linią pola punktowego rywala. Gra startuje wraz z kopnięciem piłki przez zawodnika jednej z drużyn wykonanym ze środka boiska. W trakcie meczu gracze mogą się rzucać, chwytać, podnosić, kopać, upadać na piłkę, pomagać sobie rękoma i ciałem w przepychaniu się z rywalem czy wykonać przyłożenie na polu punktowym. Za ten manewr drużyna zyskuje 5 punktów. Dodatkowe 2 punkty po przyłożeniu można zdobyć poprzez podwyższenie, czyli kopnięcie piłki w taki sposób, aby przeleciała ona nad poprzeczką bramki i między jej słupkami. Punkty można też uzyskać wykonując rzut karny dyktowany za przewinienie przeciwnika) z dowolnego miejsca na boisku lub tzw. drop-goala, czyli kopnięcie piłki z ręki, w wyniku którego przeleci ona nad poprzeczką i między słupkami bramki.