Data modyfikacji:

Trasy rowerowe po Dolnym Śląsku

Jeżdżenie na rowerze dostarcza nie tylko korzyści dla zdrowia, ale i wiele przyjemności – pod warunkiem, że odbywa się w odpowiednich miejscach. Jedną z okolic, w której nietrudno o urzekające tereny, jest Dolny Śląsk. Sprawdź, jakie trasy rowerowe dolnośląskie są szczególnie godne uwagi.

Trasy rowerowe Dolny Śląsk – dla początkujących

Nie jesteś doświadczonym kolarzem i interesują cię łagodne trasy rowerowe? Dolny Śląsk ma ich na szczęście całe mnóstwo. Oto kilka propozycji, które z pewnością ci się spodobają i którym na pewno podołasz.
  • Masyw Śnieżka
To trasa, z którą bez problemu poradzi sobie przeciętna osoba o średniej kondycji. Szlak ma 29,9 kilometra. Po drodze trzeba kilka razy wjechać pod górkę, ale wynagradzają to wspaniałe krajobrazy. Naprawdę warto!

Zacznij od puntu w Stroniu Śląskim, od ul. Kościelnej. Trasa prowadzi zielonym szlakiem aż do drogi 392. Tą drogą musisz przejechać około 700-800 metrów, a następnie skręcić zgodnie z wytycznymi zielonego szlaku. Kolejny etap to podjechanie do Przełęczy pod Chłopkiem, gdzie należy skręcić w lewo, by udać się do Przełęczy Puchaczówka. Potem należy przejechać przez Siennę, Przełęcz pod Jaworową Kopą, Przełęcz Śnieżnicką i do schroniska na Śnieżniku. 

Kolejny etap to już pokonanie niebieskiego szlaku wzdłuż Rezerwatu Śnieżnika. To właśnie tutaj będą na ciebie czekać przepiękne widoki, które są warte każdego pokonanego kilometra. Ostatnia część trasy to dotarcie do zielonego szlaku, wyjazd na asfaltówkę w Kletnie i powrót do Stronia – również asfaltówką, przez Starą Moławę. 
  • Dookoła Wrocławia
Okolice Wrocławia to najczęściej polecane trasy rowerowe. Wrocław możesz okrążyć na kilka sposobów – przedstawiamy ten, który zdaje się być najbardziej bogaty w zabytki i mosty. To względnie prosty, 24-kilometrowy szlak, z którego pokonaniem poradzisz sobie bez większego trudu.

Trasa prowadzi od Sępolna – stamtąd należy kierować się do zoo. Kolejny etap to dotarcie do Mostu Grunwaldzkiego, a następnie do Urzędu Wojewódzkiego i do Mostu Pokoju. Następnie ścieżką wzdłuż rzeki należy dotrzeć do Hali Targowej, a potem już do Placu Jana Pawła II. 

Kolejna część trasy prowadzi od Placu Jana Pawła II do Mostu Milenijnego, potem natomiast musisz pokonać odcinki do Mostów Warszawskich, Mostów Jagiellońskich i znowu do Sępolna. 

  • Wrocław: park Grabiszyński – Sępolno
Zaledwie 15-kilometrowa trasa, która nie prowadzi przez żadne ruchliwe ulice – czyli przyjemna i niewymagająca, idealna dla początkujących. Wycieczka rozpoczyna się w parku Grabiszyńskim (ścieżka do górki przy ulicy Racławickiej). Kolejne jej etapy to: Aleja Wiśniowa (głownie ścieżki rowerowe) do ulicy Krakowskiej, ulica Wilcza (obok fabryki Cussons), Las Rakowiecki, ulica Rakowiecka i kładka Zwierzyniecka – to tutaj właśnie znajduje się zoo. A po drugiej stronie kładki znajduje się już Grobla Szczytnicko-Bartoszowicka, która prowadzi prosto do Sępolna. 

Trasy rowerowe Dolny Śląsk: dla zaawansowanych

Jeśli masz już duże doświadczenie i interesują cię trasy rowerowe dolnośląskie, podczas których już trochę się zmęczysz, to oczywiście i w tym przypadku służymy pomocą. Oto trzy naprawdę ciekawe.
  • Wrocław – Kąty Wrocław – Wrocław
61 kilometrów trasy to już całkiem niezła wycieczka. Rozpoczyna się przy mostach Jagiellońskich. Kolejne etapy to ulica Ostrowskiego, Smolec, Krzeptowo, Kębłowice, Małkowice i Sadowice. W tej ostatniej miejscowości warto zatrzymać się na nieco dłużej, bo to właśnie tutaj znajduje się XVI-wieczny pałac. Następne odcinki trasy to Kąty Wrocławskie, Muchobór Wielki i powrót ścieżkami rowerowymi. 

To naprawdę świetna wycieczka na sobotnie popołudnie – poradzi sobie z nią każdy amator dwuśladu. Jeśli jednak wystąpiłyby trudności, to istnieje możliwość powrotu pociągiem. 

  • Trójgarb, Góry Wałbrzyskie
Nie jest to długa trasa – odcinek ma zaledwie 15 kilometrów. Jest jednak dość trudna, nie tylko z uwagi na dość strome miejscami ścieżki, ale przede wszystkim na zjazd – szybki i zdecydowanie dla doświadczonych. 

Wycieczka zaczyna się w Starych Bogaczowicach i dalej prowadzi przez: Dolinę Polskiej Wody, Skrzyżowanie Siedmiu Dróg, szczyt Trójgarbu. Powrót może odbyć się tą samą drogą (wówczas będzie to szybki zjazd do Lubomina) albo niezwykle wymagający i bardzo trudny zjazd do schroniska Bacówka.
  • Chełmiec, Góry Wałbrzyskie, Sudety
Spodobały ci się trudne trasy rowerowe? Dolny Śląsk oferuje ich znacznie więcej. Kolejna, 20-kilometrowa, zaczyna się od wspomnianej już wyżej Bacówki (obie wycieczki można połączyć). Od Bacówki należy jechać wzdłuż wsi Lubomin, a następnie wjechać do lasu na zielony szlak i podążać na wschód. Aby urozmaicić sobie powrót, można zjechać żółtym szlakiem do podnóża. 

Szlaki rowerowe Dolny Śląsk: krótkie, na przyjemne popołudnia

Kolejne trasy rowerowe dolnośląskie spodobają ci się niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy też nie. Są idealne jako urozmaicenie krótkiego popołudnia.
  • Kiełczów – Raków – Oleśniczka – Kiełczów
20 kilometrów po asfalcie – czyli niezbyt długo, za to przyjemnie i lekko. Trasa zaczyna się od Strachocina na Kiełczowie i prowadzi do Piecowic, a następnie do Bielawy. Kolejny etap to przyjemna i łatwa trasa do Rakowa i do Oleśniczki. Po wyjeździe z tej ostatniej należy minąć Kątną, Brzezią Łąkę, Pietrzykowice i Śliwice. 
  • Wrocław – Jezioro Bajkał (Kamieniec Wrocławski) wzdłuż Odry
Zaledwie 16-kilometrowa trasa – idealna na małą wycieczkę po niedzielnym obiedzie. Trasa zaczyna się ze ślimaka przy ulicy Krakowskiej i prowadzi do centrum, a następnie do kładki Sudeckiej, kładki Zwierzynieckiej i aż do Jazu Opatowickiego. Kolejne etapy to już Most Bartoszowicki, most stalowy i jezioro – gdzie można sobie na chwilę usiąść i odpocząć przez powrotem. 
  • Wrocław: Most Milenijny – Gaj
Odcinki tej krótkiej, bo zaledwie 12-kilometrowej trasy, to: ul. Milenijna, ul. Na Ostatnim Groszu, Estakada Gądowianka, ul. Klecińska, Petuniowa, Turystyczna, ścieżka wzdłuż rzeki, most, Park Grabiszyński, Wzgórze Mała Ślęża, ul. Krzycka, ul. Waligórskiego w parku, ul. Koszycka i ścieżka do Wzgórza Gajowego – wzdłuż nasypu kolejowego. 

Trasy rowerowe Dolny Śląsk - idealne na weekend

Jeśli marzą ci się dłuższe trasy rowerowe dolnośląskie – idealne na weekend, to szczególnie polecane są między innymi te dwie:
  • Wrocław – Zamek na Wodzie – Wrocław
50 kilometrów to idealna długość rowerowej wycieczki weekendowej (choć już raczej dla zaawansowanych). Ta rozpoczyna się przy Mostach Trzebnickich, stamtąd należy kierować się do Mostu Millenijnego i podążać ulicą Pilczycką. Kolejne etapy drogi to Aleja Śląska, Kosmonautów, Leśnica, Wolska, Dolnobrzeska. Potem trasa prowadzi do Brzezina, na ulicę Willową i Mrozowską, a następnie do wsi Wojnowice. 
  • Wrocław – Trzebnica
36 kilometrów świetnej trasy szlakiem EuroVelo. Droga zaczyna się przy ul. Brücknera, a dalej prowadzi przez Psie Pole, Zakrzów, Pawłowice, wieś Ramiszów, Pasikurowice, Siedlce Trzebnickie, Skarszyn, Boleścin, Piersno, Skotniki, Radłów, Czachowo, Cerekwicę, Trzebnicę i powrót do Wrocławia pociągiem. 

Jeśli chodzi o trasy rowerowe dolnośląskie, to ta jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych. Po drodze czeka na ciebie nie tylko cała masa pięknych krajobrazów, ale także kilka godnych uwagi pałaców. 

Autor: R. Wojtaś