Data modyfikacji:

Wybieramy stół do gry w piłkarzyki

Zimą stają ligowe rozgrywki piłkarskie, zaś aura utrudnia grę na świeżym powietrzu (chociaż futbol w śniegu też ma swoich amatorów). Co w takiej sytuacji może zrobić zapalony kibic? Przenieść emocje piłkarskie do domu i wcale nie chodzi o grę w piłkę na konsoli. Znacznie lepszy pomysł to stół do piłkarzyków. Podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze.

Trudno uwierzyć, ale futbol stołowy ma już 77 lat. Chociaż gra ta dość mocno kojarzy się z gwarną atmosferą barów i pubów, to równie dobrze gra się w nią w domowym zaciszu, zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji trójkę znajomych. Najlepsze mecze rozgrywa się bowiem dwóch na dwóch, wtedy emocje są największe. Różnorodność stołów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając stół trzeba kierować się kilkoma wskazówkami dotyczącymi wymiarów i materiałów, których wykonana będzie domowa arena rozgrywek futbolowych.

Wymiary

Zanim kupisz stół koniecznie zastanów się, czy dysponujesz pomieszczeniem, w którym zmieszczą się piłkarzyki. Standardowy stół ma wymiary „boiska” 140 cm z 76 cm; wlicza się w nie także grill, czyli obudowę pola gry. Wysokość stołu to zazwyczaj 90 cm, ale może być regulowana. Zresztą możliwość obniżania lub podwyższania nóżek to dodatkowa zaleta i warto wybierać piłkarzyki wyposażone w taką opcję. Rozmiar stołu to nie wszystko. Pamiętaj, że wokół niego mają zmieścić się cztery osoby, które muszą mieć zapewnioną swobodę ruchu. Jeżeli więc nie możesz wydzielić w pokoju lub na poddaszu przestrzeni o wymiarach 180 cm x 150 cm, wówczas piłkarzyki pozostaną tylko w sferze marzeń. Oczywiście w sprzedaży znajdziesz mniejsze stoły, ale traci się na nich nieco wygody z gry. Alternatywą mogą też być plastikowe piłkarzyki na sprężynkach, popularne w czasach PRL.

Materiały

Stół powinien być wykonany z drewna wysokiej jakości. Modele z niższej półki zbudowane są z płyt MDF, ale skutkuje to ich obniżoną odpornością. Blat stołu, czyli boisko, wykonany jest z laminatu, dzięki czemu nie ulega ścieraniu. Przed zakupem przyjrzyj się, czy laminat nie jest pofałdowany lub wypaczony. Jeśli tak, wówczas wybierz inny stół, bowiem gra na tym do przyjemnych należeć nie będzie. Nóżki stołu powinny być metalowe, bo tylko takie gwarantują stabilność i wytrzymałość. Drewniane może wyglądają ładniej, ale długość ich życia jest krótsza.

Stabilność

Sprawa niezwykle istotna. Stół nie może się chybotać, ani stać przechylony. W przeciwnym wypadku piłka będzie staczać się na jedną ze stron i gra nie będzie sprawiedliwa dla jednej z drużyn. Sprawdzenie stabilności poziomicą wcale nie będzie czymś dziwnym, a wręcz przeciwnie.

Detale

Narożniki pola gry muszą być podwyższone – piłka się po nich stacza, więc gry nie trzeba przerywać. Po zewnętrznej stronie obudowy powinny być gumowe odbojniki, które zabezpieczają dłonie przed zranieniem. Uchwyty z materiału innego, niż antypoślizgowy raczej nie wchodzą w grę. Warto też przyjrzeć się ogólnej precyzji wykonania, np. jak położona jest farba na figurkach zawodników. Im większa, tym bardziej prawdopodobne, że stół jest wysokiej klasy. Jeżeli przyznano mu certyfikat BTFV, wówczas może być używany do oficjalnych rozgrywek, co jest jednoznaczne z jego najwyższą jakością.

*Aby dowiedzieć się produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora