Data modyfikacji:

W klimacie kinowym: historia statuetki Oscara

Historia statuetki Oscara sięga 1927 roku, kiedy to za sprawą Louisa B. Mayera oraz Conrada Nagela, Freda Niblo i Freda Beetsona powstała Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy. Jej głównym celem miało być wsparcie rozwoju oraz popularyzacja sztuki filmowej. Jednak pierwsze statuetki w 13 kategoriach rozdano dopiero dwa lata później, a cała uroczystość trwała zaledwie... kwadrans. W tym roku, 28 lutego odbędzie się 88. ceremonia rozdania Oscarów. Co warto wiedzieć na temat ceremonii oraz samej nagrody zanim padnie znamienne "...and the Oscar goes to..."?

Dlaczego prestiżowa stautetka nazywa się Oscar?

Nagrody Akademii Filmowej, powszechnie znane jako Oscary, to statuetki przestawiające nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca. Na postumencie wygrawerowany jest napis A.M.P.A.S. (Academy of Montion Picture Arts and Science) oraz numer seryjny statuetki. Z kolei cokół to rolka taśmy filmowej z wyraźnie wyodrębnionymi pięcioma szprychami – są to symbole poszczególnych grup zawodowych reprezentowanych przez Akademię, czyli aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów i techników. Statuetka waży 3,8 kg i ma wysokośc 34,4 cm. Produkowana jest z brązu, a następnie pokrywana warstwą 24-karatowego złota. Projekt statuetki to koncepcja scenografa Cedrica Gibbonsa, natomiast odlEw wykonał George Stanley, który aż 11 razy sięgał po statuetkę za scenografię. Jej produkcją zajmuje się fabryka R.S. Ownes Company z Chicago. Na temat samej nazwy statuetki krążą dwie legendy. Pierwsza mówi o tym, że bibliotekarka Akademii, Margaret Herrick, miała zawołać na widok statuetki: On wygląda jak wujek Oscar Pierce. Miało to się stać w 1931 roku. W zdarzeniu miał uczestniczyć dziennikarz Sidney Skolsky, który zaczął używać imienia Oscar pisząc o statuetce w swoich felietonach. Jednak oficjalnie taka nazwa funcjonuje od 1939 roku. Inna wieść niesie, że to aktorka Bette Davis nazwała statuetkę imieniem swojego męża Oscara.

Pierwsze Oscary trwały... 15 minut

16 maja 1929 roku – to data pierwszej oficjalnej ceremonii rozdania Oscarów. Wówczas w Hollywood Roosevelt Hotel pojawiło się 250 gości, którzy za udział w imprezie musieli zapłacić... 10 dolarów. Co więcej, event trwał tylko kwadrans, gdyż laureaci znani byli już 3 miesiące wcześniej. Pierwsza ceremonia przeszła niemal niezauważalna w mediach, jednak z roku na rok zainteresowanie Oscarami rosło. Aktualnie jest to najbardziej prestiżowa impreza w świecie kinematografii, mimo że dotyczy przede wszystkim rynku amerykańskiego. W tym roku laureatów w 24.kategoriach poznamy 28 lutego.

Kilka ciekawostek związanych z Oscarami:

  • 15 minut – tyle trwała najkrótsza ceremonia Oscarów (1929 rok)
  • 256 minut– tyle najdłuższa ceremonia Oscarów (2000 rok)
  • 18 razy – tyle razy ceremonię wręczenia prowadził amerykański aktor i komik Bob Hope
  • 11 – tyle stautetek otrzymały na jednej ceremonii filmy Ben Hur (1959 rok), Titanic (1997 rok) oraz Władca Pierścieni: Powrót Króla (2003 rok)
  • 14 – tyle nominacji otrzymał Titanic (11 statuetek) oraz Wszystko o Ewie (6 statuetek w 1950 roku)
  • 26 – tyle Oscarów zgarnął dotychczas Walt Disney – to najwięcej w historii
  • 3 – po tyle Oscarów mają najczęściej nagradzani aktorzy - Jack Nicholson,Walter Brennan i Daniel Day-Lewis
  • 4 – tyle Oscarów ma najczęściej nagradzana aktorka, czyli Katharine Hepburn
  • 12 – tyle statuetek łącznie dostali Polacy, m.in. Andrzej Wajda (2000 ro za całkoształt twórczości), Roman Polański (2002 rok – najlepszy reżyser – Pianista), Janusz Kamiński (1993 rok za najlepsze zdjęcia "Lista Schindlera" oraz 1998 rok – za najlepsze zdjęcia "Szeregowiec Ryan) oraz Paweł Pawlikowski (2014 rok za najlepszy film nieangojęzyczny "Ida").
  • Jako kinomaniak nie powinieneś przegapić największych festiwali filmowych w Polsce. Harmonogram imprez w 2016 roku znajdziesz TUTAJ.

    Autor: Sylwia Stwora