Data modyfikacji:

Trenuj jak komandos

Żołnierze sił specjalnych mogą pochwalić się żelazną kondycją i wzorowo wyrzeźbionymi mięśniami, dzięki czemu są w stanie wyjść zwycięsko z operacji wojskowych nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Chcesz być tak wytrzymały jak oficerowie służący w oddziałach SAS lub Navy SEAL? Dowiedz się, jak poprawnie przeprowadzić trening komandosa.

Co cechuje prawdziwego komandosa? Doskonała znajomość taktyki, umiejętność walki wręcz i sokole oko w trakcie strzelania z każdego typu broni palnej. Przede wszystkim jednak żołnierzy oddziałów sił specjalnych wyróżnia kondycja i siła fizyczna, której może pozazdrościć im niejeden zawodowy sportowiec. Zmieniające się jak w kalejdoskopie warunki na misji wymagają od komandosów, by byli gotowi na każdy rodzaj wysiłku o różnorodnym natężeniu. Podstawą dla uzyskania i utrzymania siły i wytrzymałości godnej członka GROM jest długotrwały trening, który możesz wykonać także w domu, bez konieczności wstępowania do armii.

Trening komandosa składa się z dwóch części: ćwiczeń aerobowych i obwodowych. Na początek przez ok. 20 minut truchtaj pokonując jednocześnie niewielkie przeszkody terenowe. Możesz na przykład wybrać się do lasu i podczas jednostajnego biegu w wolnym tempie omijać lub przeskakiwać przez korzenie drzew, pnie, kałuże lub niewielkie strumyki.

Po zakończeniu pierwszego etapu przejdź do wykonywania pajacyków. Stań prosto. Stopy złącz ze sobą, a ramiona trzymaj wzdłuż ciała. Następnie wykonaj wyskok, w trakcie którego rozszerzysz nogi, a ręce uniesiesz nad głowę. Wyląduj w rozkroku, zaś przy kolejnym skoku powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj przez 30 sekund bez przerwy, a następnie przejdź do następnego, również bez chwili odpoczynku.

Po zakończeniu serii pajacyków rozpocznij serię przysiadów z wyskokiem. Stan w lekkim rozkroku i złącz ręce nad głową. Następnie wykonaj przysiad przez odrywania rąk od głowy. Prostując się wyskocz do góry, a podczas lądowania ugnij lekko nogi i od razu powtórz wyskok. Przeprowadź serię po 30 powtórzeń bez przerw na odpoczynek.

Kolejne ćwiczenie to unoszenie kolana do łokcia. Stań jak poprzednio. Unieś lewe kolano do piersi jak najwyżej potrafisz i jednocześnie skręć prawy bark tak, by dotknąć łokciem do kolana. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą stronę – unieś prawe kolano i skręć lewy bark. W czasie 30 sekund wykonaj równą liczbę powtórzeń dla obu stron ciała.

Ponownie stań w lekkim rozkroku z dłońmi splecionymi za głową i wykonaj wykrok prawą nogą do przodu, następnie wyskocz do góry, a przy lądowaniu zmień położenie nóg. Ćwiczenie wykonuj przez pół minuty nie przerywając i płynie przejdź do kolejnego etapu treningu obwodowego, jakim jest wyrzut nogi do tyłu w klęku podpartym. Po przyjęciu pozycji wyjściowej (ważne, aby plecy ułożone były w łuk) i uniesieniu jednej nogi nad podłoże, wyprostuj ją i plecy, a następnie powróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą nogę. Seria powinna trwać 30 sekund. Pozostając w tej samej pozycji przejdź do kolejnego etapu treningu, który polegać będzie na unoszeniu i opuszczaniu wyprostowanej i wysuniętej w bok nogi bez dotykania podłoża.

Przyjmij pozycję wyjściową dla zwyczajnych pompek, ale z rozstawionymi szeroko nogami. Następnie unieś biodra, aby przejść do podpory przodem. Stopniowo obniżaj biodra i klatkę piersiową oraz uginaj ramiona, dotknij klatką piersiową do podłoża i unieś się do pozycji wyjściowej. Po zakończeniu półminutowej serii przejdź do wąskich pompek – nogi złączone, dłonie rozstawione na szerokość 10 cm – unoś tułów aż do wyprostowania ramion.

Usiądź z wyprostowanymi nogami i rozpocznij skręty tułowia raz w lewo, raz w prawo przy podparciu na ugiętych w łokciach ramionach. Jak przy poprzednich ćwiczeniach wykonaj serię trwającą 30 sekund bez przerw.

Przedostanie ćwiczenie polega na położeniu się na brzuchu z dłońmi splecionymi za głową i unoszeniu głowy i prostych nóg (odginaniu tułowia) przez 30 sekund. Obwód kończy seria brzuszków wykonywana ze złączonymi i podkurczonymi nogami. Podczas spięć brzucha nie odrywaj dolnej części pleców od podłoża, a przy upuszczaniu głowy i górnego odcinka tułowia podłogi nie mogą dotykać również barki.

Po zakończeniu obwodu odpocznij ok. 2 minuty, a następnie powtórz całość jeszcze 2-3 razy. Stopniowo wydłużaj każdą serię poszczególnych ćwiczeń do 1 – 1,5 minuty. Ćwicz co dwa dni. Trening komandosa uzupełnią podciąganie na drążku, wymachy kettlebellem oraz wykonywanie przysiadów i kroków z hantlami.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?