Data publikacji:

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

Ognisko już od dawnych lat służyło jako źródło światła, centrum obozowiska czy forma ogrzania się. Coraz chętniej wracamy do bliskiego kontaktu z naturą, naśladując naszych poprzedników, którzy wieki temu odkrywali to, co nas otacza. Wraz z rozwojem techniki powstają nowe sposoby na wykorzystywanie ognisk. Popularne na biwakach staje się gotowanie na ognisku i nie mamy na myśli kiełbasek czy ziemniaków z żaru. Mowa tu o prawdziwej sztuce gotowania połączonej często z pieczeniem. Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?

gotowanie na ognisku

Przygotowanie ogniska do gotowania

Na początku zajmijmy się przygotowaniem miejsca do gotowania. Zaczynamy od odszukania drewna, które będzie bazą pod nasze kulinarne wyczyny. Najlepiej do ogniska sprawdzi się drewno z drzewa liściastego. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do rozpalenia ogniska. W tym celu potrzebny będzie płaski, najlepiej kamienisty teren z dala od drzew czy krzewów, które mogłyby zapalić się od naszego ognia. Warto zabezpieczyć ognisko przed stłumieniem, a jego otoczenie przed powstałym dymem i żarem. Zależnie od formy i techniki przygotowywania posiłku z ogniska trzeba odpowiednio przygotować statyw czy specjalny dół.

Techniki gotowania na ognisku

Technik gotowania na ognisku jest kilka. Do tego zabiegu przyda nam się kilka specjalistycznych akcesoriów, zależnie od metody, jaką wybierzemy. Przydać się mogą kijki do smażenia, ruszt lub specjalny, często gliniany garnek z przykrywką, fachowo nazywany „dutch oven”.

Gotowanie w płomieniach

Przyrządzanie posiłku odbywa się w płomieniach ogniska lub żarze. Do tego sposobu również przydadzą się specjalne żarowe naczynia, jednak wiele potraw przygotować można zawinięte w folię aluminiową lub puszkę, np. po konserwie. Sposób świetny do przygotowania dań wymagających pieczenia. W płomieniach ogniska możliwe jest nawet upieczenie chleba.

Możecie tu zastosować dwie najpopularniejsze metody:

  • budując prowizoryczną "kuchenkę": po dwóch stronach paleniska należy zbudować murki sięgające powyżej wysokości ognia - między nimi możemy ustawić ruszt do grillowania, postawić garnek żeliwny/patelnię lub położyć szaszłyki;
  • ustawiając trójnóg: to technika pozwalająca na zawieszenie garnka lub rusztu nad paleniskiem. Świetnie sprawdza się do dań pieczonych/grillowanych oraz do gotowania zup i potrawek.
  • Gotowanie przy użyciu kija 

    Chociaż gotowanie z kija brzmi znajomo, nie chodzi tu o klasyczne smażenie kiełbasek. Aby gotować z kija na ognisku, należy przygotować z niego stelaż, który wystawać będzie swobodnie nad ognisko. Na końcu tego kija zamieszcza się garnek z uchwytem lub specjalnie do tego przygotowane patelnie. Posiłek przygotowuje się nad płomieniami. Sposób świetnie sprawdza się do potraw duszonych. Metoda nie wymaga wielu przygotowań, ponieważ odpowiedni kijek możemy znaleźć gdzieś w okolicy, a nam wystarczy tylko garnek.

    Gotowanie w płomieniach ogniska

    Podobnie jak w powyższym sposobie, gotowanie odbywa się nad płomieniami ogniska z tą różnicą, że w tej metodzie naczynie z potrawą umieszczamy na podstawce, tak aby środek naczynia znajdował się centralnie nad ogniskiem. Za podstawki posłużyć mogą pnie drewna czy większe kamienie, które można znaleźć w pobliżu ogniska. Na odpowiednio ustawionych podstawkach umieszczamy dutch oven lub inne ogniskowe narzędzie, a samo gotowanie odbywa się podobnie do tego, które na co dzień doświadczamy w domu nad palnikiem kuchenki.

    Duszenie w ziemiance (obkładanie żarem)

    To bardzo dobra technika do duszenia potraw. Żeliwny kociołek umieszczany jest we wcześniej przygotowanym dole i obkładany żarzącymi się węglami. Dzięki temu danie gotuje się równomiernie. Długo duszona potrawka jest niezwykle aromatyczna i zachowuje wszystkie walory smakowe.

    Piecyk polowy

    Metoda często wykorzystywana przez wędkarzy, gdy ci znajdują się na łowisku. Polowy piecyk nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem, lecz energię czerpie z emitowanego przez niego ciepła. Ruszt ustawiamy na podstawkach obok ogniska i zabezpieczamy z trzech pozostałych stron na przykład przy pomocy taśmy aluminiowej. Zgromadzone w powstałej konstrukcji ciepło posłuży jako źródło ciepła do przygotowania wyjątkowego, ogniskowego posiłku.

    Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements

    szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

    Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

    2022-04-07
    Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
    wycieczka w góry

    Co zabrać na wycieczkę w góry?

    2021-11-30
    Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
    szlaki w tatrach

    Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

    2021-07-31
    Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
    Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

    Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

    2021-07-29
    Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
    wspinaczka na ściance

    Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

    2021-07-28
    Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?
    Szczyt w Karkonoszach

    Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

    2021-06-18
    Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.