Data modyfikacji:

Trasy rowerowe po Wielkopolsce

Turystyka rowerowa to prawdziwe odkrycie 2020 roku. W dobie pandemii Polacy masowo ruszyli na rowerach w Polskę, zwiedzając jej najpiękniejsze zakamarki. Co warto zwiedzić na rowerze w Wielkopolsce? Prezentujemy najciekawsze trasy rowerowe wokół Poznania i nie tylko.

Polecamy: Poznań na weekend

trasy rowerowe wielkopolska

Trasy rowerowe w Wielkopolsce – czym zachwycają?

W Wielkopolsce próżno szukać nadmorskich tras rowerowych czy górskich serpentyn. Również i infrastruktura rowerowa nie dorównuje tej, która zachwyca chociażby w Małopolsce czy Zachodniopomorskiem. Nie zmienia to faktu, że szlaki prowadzące przez Wielkopolskę potrafią zachwycić. Podążając nimi, poznasz liczne polodowcowe jeziora, bory, lasy, morenowe wzniesienia czy malownicze brzegi Warty. Zwiedzisz też najciekawsze zabytki Wielkopolski oraz najważniejsze miasta, z Poznaniem na czele.

Do bezsprzecznych zalet wielkopolskich szlaków rowerowych należy niewątpliwie łatwość terenu. Brak długich podjazdów oraz trudnych technicznie fragmentów sprawia, że jest to doskonała propozycja dla osób w każdym wieku. Nie oznacza to jednak, że będzie łatwo – niektóre trasy mają nawet kilkaset kilometrów i sporą sumę przewyższeń. To dobre miejsce do spędzenia weekendu, majówki lub urlopu z rowerem w roli głównej. Zawiedzeni nie będą także miłośnicy bikepackingu oraz graveli – szutrów, lasów i leśnych ścieżek jest w Wielkopolsce pod dostatkiem.

Sprawdź również, jakie są wady i zalety jazdy na rowerze.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa

Licząca aż 475 km Transwielkopolska Trasa Rowerowa łączy północną i południową granicę Wielkopolski. Przebiega przez Poznań, który dzieli ją na dwie części. Punktem początkowym obu części jest Poznański Węzeł Rowerowy przy jeziorze Maltańskim.

Północny szlak liczy 200 km i prowadzi do Okonka, a na jego trasie zwiedzisz m.in. Piłę oraz Szamotuły. Trudniejszy szlak południowy o długości ok. 280 km wiedzie przez Kobylą Górę, czyli najwyższe wzniesienie Wielkopolski. Na tej trasie zawitasz m.in. do Środy Wielkopolskiej, Miłosława, Jarocina, Pleszewa, Kalisza oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Bursztynowy Szlak Rowerowy

Trasa Bursztynowego Szlaku Rowerowego nawiązuje do historycznego szlaku handlowego o tej samej nazwie. Prowadzi od Sycowa do Przewozu, miejscowości położonej nieopodal jeziora Gopło. Szlak liczy 194 km, dlatego osobom pragnącym pokonać go w całości polecany jest nocleg w połowie trasy. Jedną z atrakcji na Bursztynowym Szlaku Rowerowym jest największy kościół w Polsce, czyli Bazylika w Licheniu. Trasa rowerowa oznaczona jest kolorem zielonym.

Nadwarciański Szlak Rowerowy

Biegnący wzdłuż rozlewisk Warty szlak podzielony jest na dwie części, podobnie jak Transwielkopolska Trasa Rowerowa. Wschodnim odcinkiem dotrzesz z Poznania do zbiornika Jeziorsko, leżącego już w granicach administracyjnych województwa łódzkiego.

Na trasie liczącej ok. 250 km poznasz m.in. Rogaliński Park Krajobrazowy oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. W krótszym, oddanym później odcinku zachodnim o długości ok. 125 km zwiedzisz Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar i Sierakowski Park Krajobrazowy. Trasa zachodniego szlaku jest ciekawą alternatywą dla Szlaku Stu Jezior.

Szlak Stu Jezior

Wspomniany wyżej Szlak Stu Jezior to jednodniowa trasa o długości 110 km. Swój początek ma w Poznańskim Węźle Rowerowym i prowadzi na zachód, aż do Międzychodu. Atrakcje na trasie to przede wszystkim malownicze Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie, ale także liczne kościoły, punkt widokowy w Łężeczkach czy pozostałości zamku Opalińskich. Trasa wiedzie przez Chrzypsko Wielkie, Ryżyn, Jesionki i Sieraków. Jest oznaczona kolorem czarnym.

Piastowski Trakt Rowerowy

Tematem przewodnim Piastowskiego Traktu Rowerowego są początki polskiej państwowości, sięgające czasów Mieszka I. Szlak jest rowerowym wariantem Szlaku Piastowskiego i prowadzi przez najważniejsze miejsca związane z tworzeniem państwa. Najważniejsze punkty trasy to:

  • historyczna część Poznania (Ostrów Tumski, Zagórze, Chwaliszewo, Stare Miasto),
  • Ostrów Lednicki, czyli domniemane miejsce Chrztu Polski,
  • Gniezno – pierwsza stolica Polski.

Oznaczony kolorem czarnym szlak ma 104 km, dzięki czemu idealnie nadaje się na weekendowy lub jednodniowy wypad. Swój początek ma w Poznaniu i prowadzi przez Gruszczyn, Uzarzewo, Biskupice, Promno, Pobiedziska, Węglewo, Lednogórę, Dziekanowice, Żydówko, Rzegnowo, Braciszewo, Piekary, Gniezno, Strzyżewo Kościelne, Kozłowo, Rudki, Trzemeszno, Niewolno, Kruchowo i Wydartowo. Kończy się we wsi Izdby, w powiecie mogileńskim. Szlak prowadzi głównie asfaltowymi drogami, ale można spotkać także odcinki leśne oraz szutrowe.

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

Jeżeli nie chcesz oddalać się zbytnio od Poznania, idealnym wyborem będzie Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Oznakowany jest kolorem pomarańczowym i ma 164 km długości.

Tworzy zamkniętą pętle, więc nie ma początku ani końca. Dojechać można do niego za pomocą siedmiu trasów łącznikowych wychodzących z Poznania. Miasta znajdujące się na szlaku to Kórnik, Kostrzyn, Mosina, Murowana Goślina i Stęszew.

Szlak podzielony jest na 7 części wydzielonych drogami dojazdowymi, więc zwiedzanie go można rozłożyć na kilka dni, z bazą wypadową w Poznaniu. Trasa biegnie przez Rogaliński Park Krajobrazowy, Wielkopolski Park Narodowy oraz Rezerwat „Meteory Morasko”.

Pętla dookoła Konina

We wschodniej części województwa wielkopolskiego możesz zachwycić się trasą prowadzącą dookoła Konina. To stosunkowo krótki szlak, liczący ok. 70 km, ale nie brakuje na nim atrakcji. Na trasie przejazdu znajdują się liczne jeziora i lasy, wieża widokowa na Złotej Górze, Bazylika w Licheniu, klasztor kamedulski w Puszczy Bieniszewskiej oraz muzeum w Gosławicach. Ciekawostką są także dwie przeprawy promowe na Warcie.

Ziemiański Szlak Rowerowy

Ziemiański Szlak Rowerowy liczy 245 km i tworzy pętle na południe od Poznania. Częściowo przebiega wzdłuż europejskiej trasy rowerowej EuroVelo9. Za punkt początkowy uznaje się Poznański Węzeł Rowerowy, jednak popularnymi punktami wypadowymi są też Leszno, Rawicz oraz Kobylin.

Szlak skupia się wokół ziemskich posiadłości, a do głównych atrakcji należą liczne pałace, dwory i zamki, m.in. w Racocie, Osiecznej, Lesznie, Rydzynie, Pakosławiu, Smolicach, Turwi czy Pępowie.

Jak przygotować się do tras rowerowych?

Trasy objęte Wielkopolskim Systemem Szlaków Rowerowych są w większości dobrze oznaczone, ale i tak warto posiłkować się nawigacją. Ścieżki GPS można pobrać w pliku GPX i wgrać do bezpłatnej aplikacji na telefonie, np. Locus, OsmAnd, Komoot, Bikemap, Mapy.cz lub Maps.me.

Najpopularniejsze szlaki Wielkopolski są też oznaczone w wielu smartfonowych nawigacjach rowerowych. Na najdłuższych trasach warto użyć osobnego komputerka rowerowego z nawigacją, który wytrzyma na jednym ładowaniu całą podróż i pozwoli zachować pełną baterię w telefonie. Dobrej jakości nawigacje rowerowe produkowane są przez firmy Wahoo, Garmin, Lezyne, Sigma, Bryton oraz MIO.

Dla większości tras najlepszym punktem wypadowym będzie Poznań. Rozpoczynają się one w okolicach jeziora Maltańskiego, do którego jest stosunkowo łatwy dojazd z centrum Poznania. Jeśli zamierzasz pokonać trasę rowerową tylko w jedną stronę, dobrym pomysłem jest powrót pociągiem. Dopłata za rower w Kolejach Wielkopolskich to 7 zł.

Wielkopolskie trasy prowadzą przez zróżnicowane nawierzchnie, m.in. asfalt, szutry, drogi polne i piaszczyste odcinki, dlatego wybierz uniwersalny rower o oponach szerokości m.in. 35 mm. Świetnie sprawdzi się rower crossowy, trekkingowy, górski lub gravel. Nieco utrudnione zadanie mogą mieć miłośnicy rowerów szosowych (nieutwardzone drogi) oraz miejskich (strome podjazdy).

Autor: Szymon Sonik
Autor: Szymon Sonik