Data modyfikacji:

Wyposażenie konia do jazdy – jaki sprzęt jest nam potrzebny?

Jazda konna to jedno z ciekawszych hobby, którego popularność nie maleje. Nic dziwnego. Dzięki temu sportowi możemy wzmocnić swoje mięśnie oraz być bliżej natury. Czerpanie pełnej przyjemności oraz korzyści dla zdrowia płynących z jazdy konnej wymaga zadbania o odpowiedni sprzęt i akcesoria. W równym stopniu dotyczy to jeźdźca i konia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o własne bezpieczeństwo, jak i konia. W jakie wyposażenie konia oraz jeźdźca powinniśmy się zaopatrzyć? Sprawdź nasz artykuł!
wyposażenie konia do jazdy
Jeszcze niedawno jazda konna wydawała się sportem wyłącznie dla wybranych. Dziś może uprawiać ją każdy, jednak należy pamiętać, że nie obędzie się bez odpowiedniego przygotowania. Z tego tekstu dowiesz się, jakie akcesoria są absolutnie niezbędne zarówno dla konia, jak i jeźdźca.

Zalety jazdy konnej. Czemu warto jeździć konno?

Na wstępie warto dowiedzieć się, jakie zalety ma nauka jazdy konnej. Niezaprzeczalnie poprawimy swoją koordynację ruchową oraz rozwiniemy wiele grup mięśni, dzięki czemu wzmocnimy ciało oraz wysmuklimy sylwetkę. W przypadku jazdy konnej zadbany o ruch dolnych, jak i górnych partii ciała. Dzięki temu poprawimy jakość mięśni kręgosłupa, które są tak ważne na co dzień.
Jazda konna, jako aktywność uprawiana na zewnątrz, pozwala na dotlenienie organizmu oraz wzmacnia jego odporność. Pamiętaj, że jazda konna tylko z pozoru nie wymaga wiele wysiłku – w rzeczywistości doskonale kształtuje ona mięśnie, poprawia kondycję i wydolność organizmu. Przysłuży się więc również zdrowiu całego układu krwionośnego.
Ponadto ów sport pomaga w redukcji stresu, a więc poprawi nasze samopoczucie. Czyż nie brzmi wspaniale? Warto pamiętać, że aby cieszyć się pełnią korzyści z jazdy konnej, należy zadbać o właściwe wyposażenie konia oraz jeźdźca. Dzięki temu będziemy cieszyć się przyjemną i bezpieczną jazdą przez wiele godzin.

Jak zacząć jeździć konno?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z jeździectwem, najlepszym rozwiązaniem okaże się znalezienie dobrej szkółki oraz doświadczonego instruktora, który zapozna cię z podstawami. Pamiętaj, że nauka jazdy konnej to nie tylko technika, ale także umiejętność porozumiewania się ze zwierzęciem.
W ośrodku jeździeckim zostaniesz zaznajomiony także ze sposobami przygotowania do jazdy konnej – a więc prawidłowego używania ważnych akcesoriów. Ponadto każdy jeździec powinien wiedzieć, jak czyścić konia, dbać o porządek w jego boksie oraz prawidłowo go karmić. Budowa więzi i zaufania do zwierzęcia jest w przypadku tego sportu niesamowicie istotna.
Czy jazda konna jest dla każdego? Przeciwwskazań do tej aktywności jest tak naprawdę niewiele. Jeździec powinien cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia. Przeszkodą nie jest natomiast wiek – jeździectwo mogą uprawiać nawet kilkuletnie dzieci.
Jeździec powinien stawić się w ośrodku pewny i zdecydowany – nie może bać się konia i wykazywać wątpliwości. W takim wypadku zwierzę często nie chce współpracować.
Ciekawostką jest to, że jazda konna rekomendowana jest nawet jako terapia (hipoterapia) dla dzieci z problemami psychicznymi oraz emocjonalnymi.

Akcesoria dla jeźdźca oraz wyposażenie konia do jazdy

Jazda konna nie jest tanim hobby. Wymaga zaopatrzenia się w dobry sprzęt i akcesoria dla jeźdźca oraz produkty stanowiące wyposażenie dla konia. Właśnie od tych elementów zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co więcej, źle dobrane czy niedopasowane elementy jeździeckie mogą doprowadzić do kontuzji konia. Z tego powodu należy dokładnie dowiedzieć się, jakie akcesoria będą potrzebne naszemu wierzchowcowi oraz nam samym. Ekwipunek jeździecki można podzielić na ten dedykowany jeźdźcowi oraz na wyposażenie konia.

Sprzęt do jazdy konnej – ubiór jeźdźca

Do pierwszej kategorii należy profesjonalny strój. W jego skład wchodzą bryczesy, czyli dopasowane (czasem bufiaste) spodnie, które po wewnętrznych stronach nie posiadają szwów. Za to mają one tzw. lej, czyli specjalne wzmocnienia na udach i pośladkach, zapobiegające otarciom skóry, które są częstym skutkiem ubocznym jazdy konnej, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego stroju jeździeckiego.
Na nogi jeździec zakłada wysokie buty ze skóry lub gumy, tzw. oficerki. Zamiennie stosowane są sztyblety z cholewą sięgającą za kostkę, których uzupełnieniem są ochraniacze na łydki (czapsy). W celach bezpieczeństwa niezbędne jest założenie kasku jeździeckiego, ewentualnie toczka oraz kamizelki ochronnej. Warto także pamiętać o kurtce jeździeckiej, która ochroni nas przed wiatrem i deszczem w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych. Przy zakupie ubrania wierzchniego należy zwrócić uwagę na liczbę kieszeni, gdyż mogą być one przydatne w przypadku dłuższych wypraw.
Ponadto w skład wyposażenie jeźdźca wchodzą jeszcze rękawiczki, które ochronią nas przed otarciem dłoni oraz ewentualnie palcat, czyli bat ułatwiający trening w przypadku, gdy koń nie reaguje na ruchy łydką swojego jeźdźca. Jednakże powinien być on stosowany jedynie przez doświadczone osoby, aby nie wyrządzić wierzchowcowi krzywdy.

W co ubrać dziecko do jazdy konnej?

Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy konno. Dlatego niezbędny będzie zakup odpowiedniego kasku jeździeckiego. Musi on być dobrze dobrany, aby stabilnie leżeć na głowie dziecka, ale jednocześnie nie uciskać. Kask powinien również posiadać regulowane zapięcie pod brodą, aby jeszcze lepiej móc go dopasować. Warto kupić też wkładkę do kasku. Istnieje wiele różnych rozmiarów wkładek, łatwo więc dopasować ją do głowy dziecka. Będzie to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla dzieci w wieku wzrostu, którym zmienia się rozmiar głowy. Nie trzeba będzie w takim wypadku wymieniać całego kasku, a jedynie wkładkę. Miękka wkładka zapewnia wygodę, umożliwia lepsze dopasowanie kasku, a także pomoże utrzymać niską temperaturę i ułatwi nawilżenie skóry, jednocześnie szybko odprowadzając wilgoć.

Jak zabezpieczyć dziecko przed kontuzjami?

Warto również kupić dziecku kamizelkę jeździecką, która zapobiegnie kontuzji podczas upadku. Trzeba pamiętać o tym, aby wybierać tylko kamizelki z odpowiednim atestem. Dziecko koniecznie trzeba też wyposażyć w spodnie i buty do jazdy konnej, które zapewnią komfort jazdy. Jeśli chodzi o spodnie, to warto postawić na bryczesy, które zapobiegną otarciom podczas jazdy i wpłyną na wygodę małego jeźdźca, a także zwiększą przyczepność do siodła. Koniecznie należy też zakupić buty jeździeckie: oficerki lub sztyblety. But powinien być wygodny i umożliwiać stabilne oparcie stopy o strzemię. Przydatne dla dziecka będą również sztylpy czyli ochraniacze na nogi. Warto też postawić na długie skarpety jeździeckie, a także na rękawiczki do jazdy konnej, które ochronią dłonie przed otarciami i ułatwią stabilny chwyt wodzy. Podczas jazdy konnej sporą wygodę zapewni też bawełniana, wygodna koszulka typu T-shirt lub cieplejsza bluza na chłodniejsze dni. Podczas jazdy w deszczową pogodę przyda się też kurtka przeciwdeszczowa. Dziecku warto też kupić koszulkę jeździecką polo z wyprofilowanymi rękawami i odpowiednim krojem, dostosowanym do jazdy konnej. Będzie ona ciepła i oddychająca, a jednocześnie zapewni swobodę ruchów i niezbędny komfort. Dodatkowo kamizelki ze strefami z siatki mesh zwiększają odprowadzanie wilgoci podczas wysiłku. Dobrym pomysłem będzie też zakup polaru jeździeckiego z wysokim kołnierzem. Wstawki na przodzie polara chronią przed wiatrem, ograniczają brudzenie i przyczepianie się sierści, odprowadzają wilgoć wytwarzaną przez ciało, a specjalny krój pleców i miękki materiał zapewniają swobodę ruchów.

Jakie akcesoria do jazdy konnej dla dziecka są potrzebne?

Mając już właściwy strój jeździecki, można postawić na dodatkowe akcesoria, która pomogą w jeździe, a także pielęgnacji konia. Dziecko od najmłodszych lat, należy uczyć dbania o konia, dlatego warto rozważyć zakup takich akcesoriów jak zestawy szczotek, ogłowia dla konia, podkładki i czapraki, kantary, uwiązy, nauszniki, kulki do zbierania sierści czy siatka lub torba na siano. Koniecznie trzeba zadbać również o ochraniacze dla konia, które zabezpieczą kopyta. Warto zakupić tzw. kaloszki otwarte dla konia, które zamortyzują uderzenia podków i ograniczą ryzyko zranienia. Na zimę warto wybrać np. ochraniacze obszyte miękkim futerkiem oraz zapinane na rzep, co pozwali je szybko i mocno zapiąć.

Wyposażenie konia do jazdy

Elementarz sprzętu dla konia stanowi siodło, jego osprzęt oraz ogłowie. Warto wiedzieć, że siodła dzielą się na wszechstronne, damskie (boczne), do ujeżdżania, wyścigowe, do skoków, wojskowe (kulbaka), gapa (dla kuców) oraz tzw. westernowe. Aby koń nie odczuwał dyskomfortu z powodu posiadania na grzbiecie tego dość twardego akcesorium, pod siodło niezbędne jest ułożenie czapraka, czyli podkładki, która powinna być wykonana z przewiewnego materiału, m.in. z bawełny, filcu, płótna czy baraniej skóry. Osprzęt siodła to popręg (pas mocujący siodło do brzucha konia), strzemiona umożliwiające zajęcie prawidłowej pozycji w siodle oraz utrzymujący je zamek puśliskowy.
Ogłowie, bardziej znane jako uzda, jest zestawem pasków mocowanych na głowie konia. Zwykle jest skórzane i wyposażone w wędzidło (kiełzna) wkładane do pyska zwierzęcia, wspomagający go nachrapnik, a także nagłówek, nadczółko, pasy policzkowe i podgardle. Do całości przymocowane są wodze. Można też zaopatrzyć się w skórzany wytok, który zapobiegnie zbyt wysokiemu podrzucaniu głowy przez konia. W czasie wyprowadzania lub wprowadzania konia z lub do stajni oraz w trakcie czyszczenia, w miejsce ogłowia zakłada się kantar. Warto zaopatrzyć się także w wiaderko oraz bukłak z wodą, aby móc w każdej podróży napoić zwierzę, jeśli nie będziemy mieli dostępu do bieżącej wody.
Niezbędne są również podkowy zapobiegające ścieraniu się kopyt oraz kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji zwierzęcia, które są równie ważne, co same akcesoria służące do jazdy. Zadbają one o kondycję nóg, kopyt czy sierści naszego wierzchowca. Jakie więc produkty warto zastosować?
  • Odżywki do sierści, grzywy i ogona – pokrywają one włosie tak, aby utrzymać ogon oraz grzywę nie splątane. Ponadto sprawiają, że sierść naszego wierzchowca staje się lśniąca oraz gładka. Odżywka może podkreślić także umaszczenie naszego konia. Ponadto dzięki jej zastosowaniu ochronimy sierść przed przedwczesnym zabrudzeniem.
  • Preparaty i oleje do kopyt – są niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji. Ich zadaniem jest impregnacja oraz nadanie elastyczności i giętkości kopytom. Warto zastosować środki, które dodatkowo odżywiają tkanki i przyspieszą procesy regeneracyjne.
  • Ochraniacze dla koni – mogą być wykorzystywane podczas transportu, ale także skoków oraz ujeżdżania. Zapobiegają urazom, a także sprawiają, że zwierzę prezentuje się bardzo ciekawie.
  • Maści, żele i wcierki – to kolejna kategoria produktowa, w którą warto się zaopatrzyć, jeśli posiadamy wierzchowca. To wyposażenie konia jest potrzebne w przypadku kontuzji i problemów zdrowotnych, takich jak urazy mięśni, ścięgien czy stawów, zarówno w przypadku naderwania, zwichnięcia czy stłuczenia.
  • Balsamy i kremy – w zależności od typu preparatu, może być on stosowany regeneracyjnie na kopyta bądź rany skórne. Warto zaopatrzyć się także w kremy przeznaczone do stosowania na skórę w miejscach narażonych na otarcia powstałe pod siodłem bądź popręgiem.
Nie zapominajmy także o przyjemnościach, a więc o przysmakach dla konia w postaci na przykład cukierków, które zdecydowanie uprzyjemnią mu trening. Owocowe smaczki dla koni, za którymi zwierzęta te wprost przepadają, bez problemu zakupisz w sklepie internetowym.

Jakie siodło wybrać dla dziecka?

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siodła do jazdy konnej. Wybierając siodło, warto zwracać uwagę na komfort dziecka podczas jazdy oraz na budowę konia. Najlepiej jest postawić na siodła wykonane z naturalnej skóry oraz z wysokogatunkowych materiałów syntetycznych. Warto również rozważyć zakup podkładki pod siodło. Dzięki piankowemu wypełnieniu i konstrukcji z rowkiem zmniejszy ona nacisk na grzbiet konia. Siateczka wzdłuż linii grzbietu zapobiega przegrzaniu i gromadzeniu się wilgoci. Pianka pochłania wstrząsy i rozkłada nacisk siodła, a rowek chroni kręgosłup konia przed naciskiem. Rozpoczynając swoją przygodę z jazdą konną, trzeba również odpowiednio dobrać wodze. Idealne dla dziecka będą wodze wykonane z cienkiej taśmy, idealnej dla osób o drobnych dłoniach. Najlepsze będą wodze z przesuwną regulacją, które można dopasować w trakcie jazdy. Aby dziecku łatwiej było wsiąść na konia, warto też zakupić specjalne strzemiona dla dzieci. Strzemiona muszą być lekkie, a także odporne na wilgoć i zimno, dlatego najlepsze będą takie wykonane z materiału syntetycznego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, żeby strzemiona posiadały elastyczną, antypoślizgową stopkę. Wybierając akcesoria do jazdy konnej, warto też zaopatrzyć się w kosmetyki dla konia, np. płyn odstraszający owady czy szampony do grzywy i sierści. Dziecku, które zaczyna swoją przygodę z jeździectwem, warto kupić też np. książkę w formie poradnika jeździeckiego czy zabawny T-shirt z jeździeckim motywem.

Kupno własnego konia – jak je zorganizować?

Jazda konna ze zwykłej aktywności może szybko przerodzić się w prawdziwą pasję. Wówczas niejednemu jeźdźcowi przychodzi do głowy pomysł na kupno własnego konia, z którym będzie mógł nie tylko trenować, ale także zbudować przyjacielską więź.
Pamiętaj, że zakup własnego konia to duży obowiązek. Zwierzę wymaga odpowiednich warunków do życia, regularnej pielęgnacji, właściwego karmienia, badań i aktywności. Nie musisz jednak dysponować własną stajnią – wiele ośrodków jeździeckich oferuje wynajmowanie boksów dla koni.
Jeśli szukasz swojego pierwszego konia, weź pod uwagę jego wiek, płeć i poziom wyszkolenia. Wielu ekspertów zaleca nowicjuszom zakup wałacha, który jest najłatwiejszy w oswojeniu i codziennej współpracy. Kolejnym „etapem” trudności w posiadaniu konia jest klacz, a następnie ogier. Pamiętaj, aby poszukiwać konia tylko w renomowanych, sprawdzonych hodowlach.

Sprzęt do jazdy konnej – podsumowanie

Decydując się na rozpoczęcie przygody z jeździectwem, musisz wiedzieć, że nie należy ono do tanich dyscyplin. Wiąże się z koniecznością zakupu akcesoriów zarówno dla samego jeźdźca, jak i dla konia. Odpowiednie przygotowanie do jazdy jest jednak jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na radość, którą można czerpać z tej pięknej aktywności.
Zdjęcie: Evanto Elements