Data publikacji:

Jak zacząć przygodę ze snorkelingiem? Co to jest i jaki sprzęt potrzebujesz?

„Snorkeling” to anglojęzyczny termin, który w ostatnich latach przyjął się dość mocno także w naszym kraju. Odnosi się on do najprostszej i najbardziej przystępnej formy nurkowania w dowolnych zbiornikach wodnych, począwszy od basenów, rzek i stawów, a skończywszy na dużych jeziorach i morzu. Przygodę z tą dyscypliną można rozpocząć prawie w dowolnym wieku, nie wymaga ona wybitnych zdolności pływackich ani drogiego sprzętu, jak również długiego treningu i przygotowań. W poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje na temat snorkelingu, które pomogą osobom zainteresowanym tym sposobem spędzania czasu w wodzie. 
snorkeling co to

Snorkeling – co to?

Snorkeling to nieskomplikowana forma nurkowania, w której używa się tzw. fajki (ang. snorkel), a więc długiej plastikowej rurki służącej do oddychania tuż pod taflą wody. Najczęściej jest ona połączona także z okularami lub maską, które chronią oczy. Ich obecność nie jest jednak niezbędna, można zastąpić je bowiem różnego rodzaju goglami do pływania. 
Ze względu na to, że powietrze dostarcza nam wyłącznie rurka, w snorkelingu ciało unosi się bezpośrednio przy powierzchni wody, całkowicie zanurzona jest najczęściej tylko twarz, ręce, brzuch i nogi, a tył głowy, barki, lędźwie i pośladki znajdują się przez większość czasu ponad taflą. 
Snorkeling ma charakter typowo rekreacyjny, jego głównym celem jest obserwacja podwodnego świata, dlatego też uprawia się go na płyciznach, maksymalnie o głębokości kilku lub kilkunastu metrów, w których dobrze widoczne jest dno. Snorkeling jest niezwykle popularnym sposobem na oglądanie przybrzeżnych raf koralowych i żyjących w nich ryb, stanowisk archeologicznych, a także wraków lub specjalnych atrakcji, takich jak podwodne instalacje rzeźbiarskie. 
Nurkować ze snorkelem można w dowolnym wieku, osoby nieradzące sobie zbyt dobrze z pływaniem mogą zanurzać głowę w wodzie, wspomagając się deską lub inną nadmuchiwaną zabawką. Warto pamiętać, że mimo przystępności snorkelingu dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, powinny podczas nurkowania być zawsze pod nadzorem dorosłych, nawet jeżeli bawią się na płyciznach lub w basenach. Łatwo może bowiem dojść do wypadku, zwłaszcza jeżeli wspólnie w wodzie przebywa kilka maluchów. Także dorośli powinni uważać na zagrożenia, takie jak niespodziewane skurcze lub zasłabnięcia w wodzie. Dlatego nurkować powinno się przede wszystkim w zorganizowanych grupach i miejscach pod opieką wykwalifikowanych ratowników.

Nurkowanie a snorkeling – jakie są różnice i podobieństwa?

Snorkeling od nurkowania odróżnia oczywiście przede wszystkim głębokość, na jaką się zanurzamy. W przypadku tej drugiej dyscypliny sięgać może nawet dziesiątek i setek metrów. Klasyczni nurkowie korzystają też z innego sprzętu, zaopatrując się w maski zasilane mieszanką powietrza z butli. Ze względu na zanurzanie się na większe głębokości, niezbędne są też specjalne kombinezony, zapobiegające wyziębieniu, oraz płetwy ułatwiające poruszanie się. Wiele osób zaczyna od snorkelingu, stopniowo oswaja się z wodą i lękiem przed zanurzeniem, nabierając ochoty na większe wyzwanie, jakie stanowi nurkowanie.

Jak zacząć przygodę ze snorkelingiem?

Przygodę ze snorkelingiem można zacząć w przydomowym basenie, aquaparku lub na kąpielisku. Najlepsze doświadczenia oferuje jednak nurkowanie w akwenach oferujących podwodne atrakcje. W nadmorskich kurortach południowej Europy, Bliskiego Wschodu, Karaibów lub Azji snorkeling jest jedną z popularniejszych aktywnych form spędzania wolnego czasu.
Co najważniejsze, nurkujemy zazwyczaj w bardzo ciepłej wodzie, co sprawia, że możemy zrezygnować ze specjalnych strojów. Mamy też możliwość obejrzenia zapierających dech w piersiach podwodnych krajobrazów. Przy okazji nieraz korzystamy też z pomocy instruktorów, którzy są w stanie wyłapać błędy w technice pływania. 

Jaki sprzęt do snorkelingu?

Jak zaznaczyliśmy, snorkeling jest niezwykle przystępny, a skompletowanie wszystkich akcesoriów nie będzie specjalnym obciążeniem finansowym.

Fajka i maska do snorkelingu

Jednym niezbędnym akcesorium jest oczywiście snorkel albo inaczej fajka. Najprostsze są modele pozbawione maski – przyjmują one formę plastikowej rurki z ustnikiem. Fajki powinny wystawać ponad lustro wodny na wysokość około 8–10 centymetrów. Warto zauważyć, że na akwenach, gdzie występują większe fale, sięgamy po dłuższe egzemplarze, aby zapobiec ich zalewaniu. Zwracamy też uwagę na ustnik – najlepiej aby był on wymienny, ponieważ bardzo często niszczy się on wraz z używaniem. Ponadto wiele osób w naturalny sposób nadmiernie go przygryza. Do fajek możemy dokupić zazwyczaj gogle pływackie. 
Wygodniejszą alternatywą są zestawy do snorkelingu, posiadające fajkę oraz maskę. Ta druga daje nam znacznie większe pole widzenia, a jej konstrukcja opiera się na nosie i całej twarzy, nie wbija się więc mocno w skórę, tak jak gogle. Maskę dopasowujemy do wieku użytkownika i wielkości głowy – musi ona jak najdokładniej przylegać do skóry i pozostawać szczelna. Fajkę mocujemy tutaj z lewej lub prawej strony głowy za pomocą silikonowej opaski.
Ostatnio sporym powodzeniem cieszą się też pełnotwarzowe maski wyglądające nieco jak akcesorium wyjęte wprost z filmów science fiction. W produktach tych fajka wbudowana jest w maskę i zamontowana ponad czołem pośrodku głowy. Jej zaletą jest duża szybka osłaniająca twarz, dająca maksymalne kąty widzenia, a także to, że nie musimy używać ustnika – powietrze pobieramy i wydychamy nosem. Całość trzyma się solidnie na kilku elastycznych paskach. Sprzęt sprawdza się idealnie w przypadku osób początkujących i dzieci (w sprzedaży znajdziemy też modele dla najmłodszych nurków).

Płetwy

Płetwy są teoretycznie zbędę w snorkelingu, ale znacząco poprawiają naszą szybkość w wodzie, jak również zwrotność, równocześnie dając też sporo frajdy z pływania. Mają znaczenie zwłaszcza jeżeli planujemy mieć zajęte ręce, np. zbierając muszle lub robiąc fotografie, i skutecznie będziemy się poruszać jedynie przy pomocy nóg. Do snorkelingu eksperci polecają dobrze dopasowane miękkie płetwy, najlepiej typu kaloszowego, które zakłada się jak buty. 

Kombinezon lub strój do pływania

Do snorkelingu wystarczy nam standardowy strój do pływania, jednak podczas dłuższych sesji może on nie wystarczać. Po pierwsze, organizm wychładza się dość szybko w wodzie. Po drugie, pływając w wodzie, zostawiamy odsłonięty tył ciała. Przy mocnym słońcu możemy boleśnie spiec skórę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie lub kupno pianki do pływania, która ma właściwości termoizolacyjne. Innym wyjściem jest zaopatrzenie się w kamizelkę do pływania, która osłania plecy i barki.
Zdjęcie: Envato Elements