Data modyfikacji:

Skontroluj poziom zmęczenia – test ortostatyczny

Intensywnie trenujesz po kilka razy w tygodniu i zaczynasz odczuwać spadek formy, jednak nie jesteś pewny czy to tylko zmęczenia, czy też dopadł Cię syndrom przetrenowania? Możesz rozwiać swoje wątpliwości wykorzystując test ortostatyczny. Podpowiadamy, na czym on polega i kiedy należy go wykonywać.

Ten prosty sposób na kontrolowanie poziomu zmęczenia opracował Heikki Rusko, fiński fizjolog. Z założenia miał on służyć narciarzom biegowym, ale szybko przeniknął również do innych dyscyplin sportowych. Stosuje się go głównie po to, aby sprawdzić, czy serce i układ krwionośny są odpowiednio wypoczęte oraz gotowe na kolejną dawkę wysiłku fizycznego.

W ten sposób możesz zoptymalizować swój plan treningowy, fundować swojemu organizmowi odpowiednią dawkę wypoczynku, a przez to robić postępy i osiągać coraz lepsze wyniki. Test przeprowadza się po przebudzeniu, za każdym razem mniej więcej o tej samej porze. Polega na pomiarze ciśnienia tętniczego i częstości skurczów serca w leżeniu oraz podczas stania, dlatego do jego wykonania niezbędny jest pulsometr.

Po przebudzeniu, załóż urządzenie do pomiaru tętna, włącz je i połóż się płasko na plecach. Poczekaj około 10-15 minut aż tętno się ustabilizuje. Odczytaj i zapisz minimalny wynik jako T1. Teraz wstań w normalnym tempie, odczekaj 15 sekund i odczytaj rezultat. Zapisz go jako T2. Aby poznać swój poziom zmęczenia, od T2 odejmij T1.

Jeśli różnica nie przekracza 20, oznacza to, że jesteś wypoczęty i spokojnie możesz wybrać się na trening. Wynik między 20 a 30 wskazuje na niedostateczny wypoczynek. Możesz podjąć wysiłek fizyczny, ale zadbaj o to, aby nie był on zbyt intensywny. Rezultat wyższy niż 30 świadczy o dużym zmęczeniu, a przekroczenie 40 powinno zaowocować odpuszczeniem zajęć i lepszą regeneracją, gdyż grozi Ci przetrenowanie.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?