Data modyfikacji:

Ski-bike – połączenie nart z rowerem

Icebike, czyli rower przystosowany do jazdy po lodzie, to tylko jedna z ekstremalnych dyscyplin zimowych dla fanów jednośladów. Ci z Was, którzy marzą o tym, aby zjechać ze stoku dosiadając roweru, powinni bliżej poznać ski-bike.

Ski-bike, zwany również skibobem, to pojazd wyjątkowy – stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie roweru z nartami. Jeżeli jednak myślisz, że wystarczy zamienić koła na płozy i skibob gotowy to masz tylko częściową rację. Pod koniec XIX wieku, gdy Ski-bike'i pierwszy raz pojawiły się na alpejskich stokach, istotnie były to zwyczajne jednoślady z nartami zamiast kół. Obecnie są zaawansowanymi konstrukcjami, których elementy opracowano od początku do końca z myślą o tym środku lokomocji.

Nowoczesny ski-bike ma lekką i wytrzymałą ramę z kompozytów, ergonomiczną kierownicę rowerową, płozy o specjalnym profilu oraz amortyzatorowy system zawieszenia. Cechą charakterystyczną jest to, że narty są ustawione jedna za drugą, toteż jadący na skibobie musi odpowiednio manewrować ciałem, aby się nie przewrócić. Stąd wielu skibobistów zakłada do jazdy małe narty, którymi się podpiera.

Dla początkujących opracowane zostały bardziej stabilne wersje ski-bike'ów, które mają z tyłu dwie płozy. Przypominają one popularne wśród dzieci nartosanki. Zjeżdżanie na nich jest na pewno bezpieczniejsze dla osób, które dosiadają ich po raz pierwszy, ale z uwagi na to, że do skręcania można użyć tylko kierownicy (brakuje balansu ciałem), są one nieco mniej zwrotne i cięższe ze względu na bardziej zwartą konstrukcję. Skibob o trzech nartach jest też wolniejszy do klasycznej wersji, a właśnie dużych prędkości oczekują dosiadający tych dziwacznie wyglądających pojazdów.

Podczas zawodów zdarzało się, że skiboby rozpędzały się do oszałamiającej prędkości 190 km/h, a sportowcy relacjonowali, że zjazdowi towarzyszyło niesamowite wrażenie ślizgu jak na skuterze wodnym, tyle że po śniegu.

Pierwszą rywalizację sportową na skibike'ach zorganizowano ponad 50 lat, wtedy powstała też Międzynarodowa Federacja Skibobowa. Na ski-bike'ach rozgrywane są zawody w slalomie, slalomie gigancie, super gigancie i narciarstwo alpejskie. Na samym początku skibob używany był często przez osoby cierpiące na niedowład nóg, które mogły w ten sposób uprawiać ostatnią z wymienionych dyscyplin.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.