Data publikacji:

Serwis w tenisie, czyli podstawy serwisu w tenisie ziemnym. Jak wygląda serwis w tenisie?


Tenis jest coraz popularniejszym sportem. Sukcesy Agnieszki Radwańskiej oraz Huberta Hurkacza sprawiły, że naukę tej gry rozpoczyna wiele młodych osób. Po rakietę tenisową można sięgnąć już w wieku 6-7 lat. Dorośli również mogą pobierać lekcje gry w tenisa, nawet gdy nigdy wcześniej nie mieli rakiety w ręce. Na początek, bez względu na wiek, powinno się opanować serwis - tenis wymaga wykonywania dokładnych podań i rozgrywania zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Jak wygląda prawidłowy serw w tenisie?
tenis

Serw w tenisie - co to takiego?


Jeśli chodzi o serwis, tenis jest grą, w której nie można pozwolić sobie na dowolność. Serw w tenisie odbywa się na określonych zasad. Jeżeli gracz się do nich nie stosuje, traci punkty.

Gracz ma dwie próby na wykonanie serwisu. Jest to uderzenie, za pomocą którego wprowadza piłkę do gry. Zanim wykona się rzut, powinno się sprawdzić, czy przeciwnik jest gotowy do jego odebrania. Zawodnik po drugiej stronie kortu powinien znajdować się na pozycji, zanim gracz wykona serwis. Tenis posiada zasadę, że po zajęciu odpowiednich pozycji uderzenie powinno być wykonane w ciągu 20 sekund.

Serwis tenis - gdzie wykonać uderzenie?


Serw w tenisie wykonuje się za linią końcową kortu. Zawodnik powinien stać za nią obiema stopami. Niedozwolone jest jej przekraczanie lub stawanie na niej nawet częścią stopy. Prawidłowa pozycja za linią końcową mieści się pomiędzy znakiem środkowym a linią boczną singlową.

W grze, takiej jak tenis, serwis jest traktowany poważnie i zawodnicy nie próbują oszukiwać w trakcie wykonywania uderzenia. Jest to uznawane za nieprofesjonalne i niehonorowe. Do momentu zetknięcia piłki z rakietą niedozwolone jest zetknięcie stopy z linią końcową nawet na milimetr. Błąd stopy za pierwszym razem powoduje utratę szansy serwisowej, natomiast druga błędna próba jest równoznaczna z utratą punktów.

Uderzenie początkowe piłki przez tenisistów zwykle jest wykonywane znad głowy. Większość graczy wyrzuca piłeczkę w górę i uderza w nią rakietą, posyłając ją na drugą połowę kortu. Jednocześnie gracze powinni pamiętać, że poprawne jest również wykonanie serwisu tuż nad ziemią.

Jak wygląda poprawny serwis w tenisie ziemnym?


Jeżeli chodzi o serwis, tenis ziemny przewiduje, że podający powinien przyjąć odpowiednią pozycję na korcie oraz wybrać określony kierunek uderzenia piłki. Pierwszy punkt z gemie wymaga, by gracz stanął po prawej stronie znaku środkowego. Po rozstrzygnięciu punktu, serwis wykonuje się ze strony lewej.

Po każdym uzyskanym punkcie serwujący zawodnik powinien zmienić stronę, aż do rozstrzygnięcia gema. Jeśli serwujący pomyli stronę, punkty są zaliczane, a prawidłowa kolejność serwowania z prawej i lewej strony kortu jest przywracana. Pomyłki w serwisie na turniejach są naprawdę rzadkie, jednak podczas nauki gry zdarzają się dość często. Instruktorzy kładą spory nacisk na naukę serwowania.

Zawodnik powinien skupić się również na tym, w jaki sposób piłka przechodzi na stronę przeciwnika. Za błąd serwisowy uznaje się dotknięcie siatki oraz nietrafienie w karo serwisowe. Jeśli piłka dotknie siatki, lecz prawidłowo trafi w karo, sędzia w tenisie ogłasza net. Gracz może wtedy powtórzyć serwis bez utraty punktów na rzecz przeciwnika. Jednocześnie powinno się pamiętać, że uderzenie piłki w linię kortu podczas serwisu jest uważane za poprawne. Linia wlicza się w pole gry, dlatego wystarczy, że piłka dotknie jej częściowo.

Rodzaje serwisu w tenisie ziemnym


Małe dzieci i początkujący dorośli mogą serwować w tenisie nieco powyżej boiska. Takie zagranie jest proste, gdyż nie wymaga dużej precyzji. Przechodząc na wyższy poziom zaawansowania w tenisie, serwis wykonuje się głównie znad głowy. Przed uderzeniem stopy powinno się rozstawić na szerokość bioder i ustawić je prostopadle do siatki. Rakietę trzyma się w sposób kontynentalny, a więc podobnie jak do trzymania młotka, gdy wbija się gwóźdź. Wyrzut piłki w górę wykonuje się z prostej ręki przed siebie.

Ciało zawodnika na początku powinno być swobodne w pozycji półotwartej. Ciężar lekko opiera się na nodze, która pozostaje z tyłu. Wykonując zamach ręką z piłką, zawodnik wolno odprowadza rakietę do tyłu. Główka rakiety powinna być przez cały czas uniesiona pionowo w górę. Jej kąt nachylenia nie powinien przekraczać 45 stopni względem siatki na środku kortu. Zawodnik ugina wtedy kolana, lekko wypycha biodra w przód i szykuje się do uderzenia piłki.

Po podrzuceniu piłeczki, gracz wybija się z jednej stopy w górę i prostuje kolana. Następnie szybko łapie piłkę rakietę w najwyższym możliwym punkcie i przeskakuje na przednią stopę, ciągnąc rakietę w dół. Dzięki temu piłka uzyskuje odpowiednią prędkość i trafia w karo przeciwnika.

Jak uczyć się serwisu w tenisie ziemnym?


Technika wykonywania serwisu w tenisie ziemnym brzmi skomplikowanie, lecz w rzeczywistości jest intuicyjna. Utrzymanie równowagi i przechylenie ciała w odpowiedni sposób wynika bezpośrednio z biomechaniki ludzkiego ciała, dlatego kilkuletnie dzieci opanowują podstawy uderzenia początkowego w tenisie podczas kilku pierwszych lekcji. Z czasem rośnie ich świadomość na temat ruchu, co umożliwia doskonalenie techniki serwu.

Sekwencja serwisowa w tenisie ziemnym wymaga angażowania możliwie największej ilości mięśni. W ten sposób wydłuża się drogę rakiety, co przekłada się na większą siłę uderzenia. Gracz może również zaplanować odpowiednią rotację uderzanej piłki, by utrudnić przeciwnikowi zdobycie punktów. Podczas uderzenia w piłkę warto pamiętać o swobodzie i naturalności ruchu. Sztywne stawy i spięte mięśnie utrudniają wykonanie prawidłowego odbicia. Ruch powinien być płynny, dlatego serwis w tenisie powinno się ćwiczyć aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów treningów.
Autor: Monika Kocher
Autor: Monika Kocher